Jump to content

Intretinerea si costurile service Skoda Octavia 3


Teodoreanu
 Share

Postare recomandată

Revin , azi am fost la Skoda Service si am cerut oferta pret placute frana fata 730 ron + manopera 110=840 ron ...ce sa zic cam mult.Voua cum vi se pare...?

Asa vrea sa stiu daca gasesc in alta parte variante mai ieftine ,astept sugestii.

Din ce aminteles eu placutele nu au treaba cu garantia masinii. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai niste placute ATE nu cred ca depasesc 150-200 lei, daca mergi catre ceramice te duci probabil catre 3-400 lei. Manopera la orice service cat de cat nu cred ca depaseste 50-70 de lei cu factura. Judeca si tu ce iti convine.

Modificat de teologul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu la Fluence mi le-am schimbat singur, nu s-a pus niciodata problema garantiei. Sunt consumabile pana la urma nu ? Cu 730 lei + manopera cred ca e mai rentabil chiar daca iei discuri din banii tai... cu Octavia am sa procedez la fel, in maxim 1h le schimb plus ca mai curat una alta.

Modificat de mariusd4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inspecția (23 de luni și 28.010 km) - 130 lei la PBN fără a se schimba nimic la mașină (aparent toate erau OK ;)).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica............nu faci nici un schimb nimic de ulei, filtre, etc.

In ce a constat inspectia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inspectia = verificare pe rampa, verificare lichide, verificare ochiometrica lumini. Cam asta se face de obicei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil a schimbat cu alta ocazie . Uleiu,filtrul de ulei trebuie schimbat la 2 ani sau 30.000 de km . Filtrul de aer si polen la  60.000 de km (eu le schimb maine la 30.000 km ca am programata revizia de 2 ani sau 30k  ) si filtru de motorina la 90.000 de km eu personal am sa il schimb la 60.000 de km .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare ,azi am cumparat placutele fata Brembo(nu fac reclama  ) 280 ron si le-am schimbat personal .Totul a mers ok doar ca aveti nevoie de o presa sa impingeti pistonul de la frana.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Așa cum a bănuit Teodoreanu, am schimbat filtrele odată cu uleiul (16 luni și 19.800 km - schimb la cererea mea, nu a "mașinii" :D).

Cât despre inspecție, barqqsanu a definit cam "ce și cum" cu mențiunea că se verifică și anvelopele (inclusiv roata de rezervă - la mine nu s-a putut din cauză de portbagaj plin) și uzura plăcuțelor de frână.

Dacă totul este OK, costul va reflecta exclusiv manoperă (mașina a stat 1h cu tot cu formalitățile de predare-primire).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am 1 an si 3 luni cu skoda octavia 3 , 19.500 de km  am completat cu ulei de 2 ori c am 300-350 de grame de fiecare data. am citit pe aici ca multa lume a schimbat uleiul si filtrele in intervalul 15-20 de mi am sunat un reprezentat de la skoda si mia zis ca nu are rost sa merg pana ce masina nu ma trimite adica computerul nu imi zice si akl zice 360 de zile sau 20.500 de km. ce imi recomandati sa merg si sa o fac sau sa stau cum zice el ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca are rost mai ales ca si cei de la service au spus ca nu este cazul .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Teodoreanu (ca avem motoare la fel): eu intentionez sa schimb primul ulei la 1 an / 15.000 km si dupa aia sa las masina sa ma anunte, cum vor ei (la 2 ani / 30.000 km). Nu cred ca ar trebui sa refuze. Tu cum faci? - mergi pe intervalul standard, conform presetarii din fabrica? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu dimineata am dus masina la revizie prima la 29000 de km ! Da merg pe intervalul 2 ani sau 30000 de km care intervine primul . Acuma schimb ulei motor, filtru ulei , filtru de polen si filtru de aer . Cand scot masina am sa postez si cat a costat distractia .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am ridicat masina schimbat  :

 

- ulei 5 l

- filtru de ulei

- filtru de aer

- filtru polen

 

Total costuri 960 lei

Am sa atasez si 3 poze cu filtrele sa vedeti cum arata la 29.000 de km

post-130591-0-28938000-1446646452_thumb.

post-130591-0-56415900-1446646452_thumb.

post-130591-0-74485800-1446646452_thumb.

Modificat de Teodoreanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

destul de mult,

 

oare cat este manopera?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu arata tare rau... cam ca la Passatul meu dupa un 1an/15.000 km, in regim preponderant urban. Cu Octavia insa merg preponderant extraurban, asa ca acum m-ai bagat in sedinta... :)

Ulei + filtru ulei + manopera  = aproximativ 700-750 RON?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce ulei? Vrac de la butoi sau la bidon? Castrol sau OEM?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ulei OEM cred ca iese din ecuatie avand in vedere ca 5l de 5w-30 la reprezentanta e undeva la 630 ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sa detailiez costurile :

- filtru de ulei 65 de lei

- filtru de aer 135 de lei

- filtru de polen 126 de lei

- ulei Castrol edge la bidon 5l 390 de lei

- o saiba 9 lei

Total piese 725 de lei

Total manopera 245 de lei

Service a fost Procar nu am ce reprosa totul a fost o.k

Din punctual meu de vedere pretul este decent pentru un service de reprezentanta . Si daca tin cont ca la vechiul Megan 2 la 30.000 de km aveam deja 3 revizii facute cu un cost total de 2400 de lei atunci clar pot spune ca Skoda este mai ieftina la intretinere .

Ca o parere personala nu cred ca este cazul sa schimbati filtrele mai repede de 28-30 de mii de km rezista la atatia km chiar pe drumurile patriei noastre prafuite .

Modificat de Teodoreanu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate ai dreptate pentru 30k este ok,

 

eu la vechea masina faceam anual revizia si ma duceau cam 400 deci la doi ani cam pe acolo ar fi, cu mici exceptii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost ieri la Avia Pantelimon pentru revizie,de fapt un schimb de ulei. Costuri:

- schimb ulei (Motul excces 8100 X clean +,5w-30)

- filtru ulei

- buson baie ulei

- siguranta 20A pentru bricheta, mi se arsese

PRET  220 LEI, cu mentiunea ca uleiul a fost de la mine,174 lei,5L, iar filtrul de polen si aer,MANN, au fost montate ulterior de mine(109 lei ambele), in total revizia de 15000km insumand 503 LEI.

Adaug la cele de mai sus ca s-au schimbat pe garantie variatorul faze arbore cu came(actiune 15F2), aparand ca defecte din fabrica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revizie Open Service Iasi la 2 ani (21k km) 570 RON:

- ulei castrol 5W30 la bidon de 4L

- filtru ulei

- filtru polen

- adaugat un furtun care "lipsea", desi asa am primit masina acum 2 ani. Adaug o poza(luata de pe net dar am incercuit respectivul furtun) si va rog daca puteti sa imi confirmati ca il aveti si voi acolo. Pana la revizie nu am avut probleme cu motorul dar fix la o zi dupa mi-a dat o eroare de start-stop si s-a balbait putin motorul + martor eroare motor aprins intermitent. Momentan nu mai apare nimic si pare ca functioneaza ok.

skoda_octavia_iii_active_male6.jpg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am primit si eu oferta pentru schimb ulei la jumatatea intervalului (adica nu "impus" ci liber ales"). Ulei Castrol 5W30 DPF + filtru + saiba buson + manopera  + TVA = 450 RON, totul de la ei. Inca stau in cumpana daca sa o fac sau nu :question:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am linistit. Am optat pentru a lasa masina sa ma anunte cand este nevoie de schimbul de ulei, conform cu ceea ce este setat din fabrica. Cel mai probabil merg "cap-la-cap" cu 2 ani/30.000 km. Oricum, din ce am vazut in pozele de mai sus, sigur consumabilele ce au venit din fabrica rezista la aceasta planificare. In fond, si optiunea asta a fost platita in pretul masinii, asa ca de ce sa n-o exploatez la maxim? 

 

PS: posturile astea poate nu aduc mare lucru pe forum, dar era un fel de a ma consulta cu cineva... daca moderatorii considera, se pot sterge din partea mea. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!