Jump to content

Intretinerea si costurile service Skoda Octavia 3


Teodoreanu
 Share

Postare recomandată

Este interesant de aflat care sunt costurile de intretinere , piese de schimb pentru Skoda Octavia 3 . Daca sunt posesori care au facut deja revizii pot da informatii despre costuri si ce au schimbat la masina .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Schimb ulei si filtru la 1.8 tsi aprox 500 lei (Avia)

2. Filtru polen MANN - 50 lei

3. Filtru aer original 1.8tsi - 70 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prima revizie:

- 13.000 km, 10 luni de la achizitie

S-au schimbat:

- filtrul de polen;

- filtrul de aer;

- filtru de ulei;

- ulei Mobil 1 Esp Formula, la bidon (la cererea mea, mai scump cu 5 lei/l parca);

- scanare erori;

- completare antigel;

- verificare presiune roti;

- reglare duze stergatoare;

 

Pret: 699 Lei, Metrotehnica

 

P.S. Pentru ca informatiile sa fie cat mai complete propun sa postam si nr. de km, perioada de timp, eventual in ce stare erau filtrele etc.

P.S.2 - Filtrele erau imbacsite, nu mergeau clar 2 ani, am primit recomandare sa fac revizia la 1 an si au dreptate.

Modificat de mariusd4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prima revizie la 25.000 km, 12 luni de la achizitie

 

Am schimbat:

- ulei Castrol varsat la butoi;

- filtru de ulei;

- filtrul de polen;

- filtrul de aer.

 

800 lei. La Avia. Cam piperat la Avia pt. 2.0 TDI comparativ cu mariusd4 avand in vedere ca mi-a pus si ulei de la butoi si nu de la bidon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

schimb ulei(+filtru) + verificare primavara-vara la avia 550 lei

schimbat singur polen ulei si filtru aer motor singur ~ 50 lei de filtru :D

Modificat de Dan Lupascu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Preturi decente cu exceptia uleiului cumparat de la reprezentanta . 550  lei un schimb de ulei si filtru vine cam 100 de lei / litru de ulei .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.2TSI - 105M6

Prima revizie ~ 15000km, fix la un an 

Aviamotors Militari

total 413 RON

- inspectie service cu sch ulei 99ron

- ulei castrol edge prof 5w30oe 41.51x4.5L = 177 ron

- buson baie ulei 8ron

- filtru ulei 42ron

 

fara filtru polen/habitaclu - il schimbasem eu cu o luna inainte

Modificat de warlock
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La metrotehnica iti permit sa stai langa masina in timpul reviziei?

(vreau sa ma asigur ca imi vor pune uleiul cerut si sa invat cum se schimba filtrele - aer si polen)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te lasa, dar stai intr-o zona unde au un geam care da inspre zona de lucru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La avia Pantelimon te lasa sa stai lângă ei. La PBN nu te lasa nici sa vb cu un mecanic ratacit pe acolo..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Avia este chiar ok. Transparență totală. Stai langa masina, băieți ok,mai vb cu ei. Personal sunt foarte multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca nu am facut prima revizie la 1.2 TSI MY 2014, dar am facut service la Brady Trade Militari la celelalte masini Skoda pe care le-am avut. Te lasa sa stai langa masina si sunt destul de cooperanti. Vorbesti cu mecanicul si chiar iti explica tot felul de chestii. Service-urile sunt  obligate prin lege sa te lase sa-ti vezi masina in timpul cat se lucreaza la ea si va dau un exemplu in acest sens: fac service si la un Chevrolet la Radacini Motors pe Timisoara. Acum cativa ani nu te lasau sa privesti masina decat printr-un geam ce dadea din locul de asteptare spre hala de lucru. Acum se poate intra in hala cu o vesta inscriptionata "Vizitator", data de la receptie.

In alta ordine de idei....masina mea are 10 luni si 12500 de km. Filtrele de aer, respectiv polen le-am verificat si suflat cu aer comprimat, preventiv. Sunt foarte curate, mai ales cel de aer(in cel de polen am mai gasit frunzulite si putin praf, folosind masina foarte mult pe AC). Ma bate gandul sa schimb doar uleiul si sa pun original cod G 052195. Mai am putin pana la un an. Vad eu ce fac. Uneori ma gandesc sa nu-l schimb, ca nu dadeau nemtii de fraieri 2 ani sau 30000 de km la primul schimb de ulei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai km putini pentru un ulei long life, nu cred ca merita sa il schimbi asa devreme.

Eu am schimbat la 1 an si 25.000 km. Nu a fost nevoie sa completez ulei pana la schimb.

 

PS: Nu este recomandat sa sufli filtru aer motor cu aer comprimat, mai multi mecanici mi-au spus ca exista riscul de deteriorare. Il poti cel mult "scutura" de praf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc! Mai am 2 luni de gandire in ceea ce priveste schimbul de ulei.

In legatura cu suflarea filtrelor, te contrazic. Presiunea este de max 8 bari si asta la iesirea aerului din pistol. daca suifli de la 20-30 de cm...e mult mai mica. Este exclusa deteriorarea, asta insemnand ruperea hartiei de filtrare. Cred ca nici la 20 de bari nu se rupe. Cea de la filtrul de aer este mult mai tare si mai rezistenta decat hartia de la filtrul de polen. Oricum, curatarea filtrelor cu aer sub presiune se practica si la service-uri, daca filtrele nu sunt cu adevarat imbacsite. Filtrul avea foarte putin praf...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat si eu placutele de frana pe fata la Al Bundy (Cristi).  Totul OK, cost placute foarte ok.. Eu am luat de la autoservlujerului. Depinde de ce marca vrei sa alegi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

A facut cineva revizia de 2 ani la O3, benzina? 

(intra asa:  schimb ulei + filtru ulei + filtru aer + filtru polen + verificarea service - se face la 30k km - care nu stiu ce inseamna).

Daca da, imi puteti da un pret? si eventual unde s-a facut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Preturi si ce s-a mai efectuat pe la revizii gasesti mai sus.

Daca vrei exact pentru modelul tau, trimite un mail la un service (aviamotors, aviamotors militari, brady), cere un deviz pentru revizie si cu siguranta vei primi toate detaliile.

Succes.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare:

Vreau sa fac si eu revizia de 30000, am sunat la skoda PBV1 si cei de acolo mi-au zis ca revizia de 30.000 se schimba numai filtrul de ulei si uleiul... Oare filtrul de aer la cat timp se schimba??? A facut cineva aceasta revizie? Eu am motorul de 1.4 TSI...

Modificat de cipriantinu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine la 30000 au schimbat si fltrele de aer si polen (habitaclu).

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La 2ani / 30k ar trebui sa schimbe ulei + filtre (ulei, aer, polen) si o verificare tehnica generala a masinii, din ce am inteles eu pana acum.

Multi isi schimba filtrele chiar mai des, la un an.

Ce pret ti-au dat cei de la pbv1?

Modificat de lucian.1950
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alea din câte știu eu trebuie schimbate la 30.000km

Mă rog, poți oricum cere să fie schimbate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cerut deja sa imi schimbe filtrul de aer.... Am zis ca 30 mii il las dar 45 mii, nu... Am uitat complet de filtru de polen.. O sa cer si inlocuirea lui... Pret pentru schimb ulei, filtru ulei si aer mi-au cerut 750 ron... :) la ce praf este in romania, nu stiu cat de bine e sa schimbi filtru de polen/aer la 45000 km... Filtru de benzina? Nu se inlocuieste? A reusit cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Filtrul de benzina nu se mai schimba pe platforma MQB, fiind in rezervor. Teoretic ar trebui sa tina pentru intreaga viata a masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am primit lista asta de la Brady in care se specifica ce se schimba la fiecare revizie si costurile aproximative, caci in 4 ani se mai schimba, sper sa va ajute

post-124150-0-05060600-1440584600_thumb.

Modificat de the_andy16
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!