Jump to content

horatiuharangus
 Share

Postare recomandată

horatiuharangus

Nu mai sunt luminate indicatoarele de apa,incarcare baterie,kilometraj si turometru.Am lumina in indicatorul din centrul bordului pe volan si navigatie.Doar cele care lumineaza acele de la bord nu merg. Ma puteti ajuta? Am cautat ceva sigurante dar nu am gasit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

horatiuharangus

Acele rosii se vad,cadranele cu numerele albe nu se lumineaza deloc,indicatorul central merge.Dar la modelul 2005 are neon sau doar sigurante?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

pai daca zici ca acele de la kilometraj si turometru iti lumineaza at s-a ars beculetul alb(in cazul tau) care lumineaza km, turatiile etc, daca era ceva siguranta at cam tot bordul nu mai iti era iluminat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

defectul reclamat de tine este din ceasurile de bord de regula se ard diodele luminoscente .iti recomand sa mergi la un electronist bun care se pricepe si te rezolva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Deoarece mi-am pierdut o zi cu cautatul acestor informatii am hotarat sa impartasesc informatiile gasite si cu ceilalti colegi care sunt in aceeasi situatie fara a fi nevoiti sa piarda aceelas timp ca mine, mai ales ca informatiile in limba romana, referitoare la aceasta problema sunt aproape inexistente.

Informatiile si pozele care urmeaza nu imi apartin ci sunt adunate de pe forumuri de specialitate. 

Informatiile sunt valabile atat la Touareg cat si Phaeton.

 

Problema: Iluminatul de fundal al instrumentelor de bord nefunctional.

 

Cum se manifesta: "Ceasurile" functioneaza perfect, cu acele indicatoare iluminate corect doar ca iluminatul de fundal este inexistent.

 

Rezolvare: O varianta ieftina ar fi aceea de a schimba o piesa pe placa de circuite, am inteles ca ar fi transformatorul de la iluminare.

Link-urile originale sunt astea:  http://www.clubtouareg.com/forums/f73/help-touareg-cluster-broken-mfd-lcd-color-replacement-78946.html  ;  http://forums.vwvortex.com/showthread.php?4544841-Instrument-Cluster-Backlighting-Dim-or-Failing-TOC 

Cod piesa: 8 948 411 102 R2

 

Alternativa: Inlocuirea intregului ansamblu de intrumente de bord cu unul functional si recodarea acestuia sa comunice cu masina.

post-3988-0-68791400-1436791965_thumb.jp

post-3988-0-56773800-1436791972_thumb.jp

post-3988-0-57243200-1436791979_thumb.jp

post-3988-0-08956200-1436791986_thumb.jp

post-3988-0-06083200-1436791993_thumb.jp

post-3988-0-84048400-1436792000_thumb.jp

post-3988-0-73965800-1436792109_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai am aflat si cred ca e bine de stiut ca vag-com-ul nu afiseaza nicio eroare daca transformatorul respectiv este strict.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stricat.

 

da, acest lucru se intampla in multe cazuri - nu poate face diagnoza pentru fiecare componenta electronica/electrica de pe PCB-uri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu am reusit sa repar iluminatul asa cum e descris in topicurile respective.

Toata reparatia m-a costat aprox. 300 de lei. Pacat ca nu am reusit sa gasesc decat o piesa cam chinezarie, dar sper sa tina pana oi da de un Bosch.

post-3988-0-46833000-1437732417_thumb.jp

post-3988-0-93130100-1437732443_thumb.jp

post-3988-0-35408900-1437732469_thumb.jp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
Razvan Alexandru

Aceeasi problema am avut si eu, am schimbat acea piesa si acum merge perfect. Din fericire mai am una tot originala, cine are nevoie de ea 100 RON.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

In Constanta stie cineva unde s-ar putea remedia problema? Ceasurile mele se aprind foarte greu, cu intirziere relativ mare.

Cei de la Cardianl Motors s-au uitat la mine ca la un "alien" cind le-am spus asa ceva  :sly: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Incearca aici.

Vlad sigur iti va rezolva problema. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

De unde pot face rost de un transformator ca cel de sus ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am găsit pe ebay. Niciunde în România nu am reușit sa o găsesc mai ușor. 

http://www.ebay.co.uk/itm/391039130592?ru=http%3A%2F%2Fwww.ebay.co.uk%2Fsch%2Fi.html%3F_from%3DR40%26_sacat%3D0%26_nkw%3D391039130592%26_rdc%3D1

O alta varianta e sa iei un cluster de la dezmembrări și sa scoti piesa de pe ăla. 

Cea de pe ebay nu e originala dar la mine merge. E doar un transformator.

Multă bafta.

Modificat de Xeo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut ca are colegul Razvan Alexandru dar nu stiu cum sa dau de el ... Suntem si din același oraș ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut, cum ai rezolvat problema semnalata de tine? si eu ma exact aceeasi defectiune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Buna ziua! Pot gasi in Romania acel transformator sa-l cumpar? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

De pe ebay sau dezmembrari,daca nu gasesc aici,o sa luam impreuna de pe ebay!Alyn,madrid!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am gasit nimic. Scrie-mi pe mail alyn_madrid@yahoo.com

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Va salut colegi cu respect

Si eu am problema iluminatului afisajului,s-a stins asa deodata din senin,mentionez ca e display color cutie manuala touareg 2006 motor bac

Are cineva un transformator de iluminare in plus?

De pe ebay dureaza mult pana vine.

vin si cu o solutie la diagnosticarea afisajelor color daca mai sunt bune sau nu: se indreapta o lumina puternica direct pe afisaj cu conditia ca afara sa fie mai putina lumina ambientala,si daca se pot citi informatiile afisate dispayul este bun,trebuie schimbat doar traful de iluminare,eventual ceva condensatori umflati de pe langa traf.

Am aflat de pe un forum britanic informatia nu e meritul meu,dar cred ca o sa ajute pe multi sa scuteasca cativa bani si timp aiurea

Multumesc de ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rezolvare:

inlocuit ceasuri bord,recodare 

cost total 1000 ron

ceasurile vechi aveau eroarea 00470 single wire comunication,si degeaba incercam sa schimb transf de iluminare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

imi poti spune cine te-a ajutat cu codarea si instalarea noilor instrumente? Am si eu aceeasi problema si doresc totodata sa fac si un upgrade de CAN instaland niste instrumente de pe modelul cu face lift. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cumparat aiurea si niste transf de iluminat(acum le am de vanzare) si meseriasul mi-a zis ca ma strofoc degeaba ca mai are si niste tranzistori arsi.

Da-mi un tel si iti spun cine te poate ajuta dar doar daca treci prin Iasi cu masina.

Eu vorbesc despre bordul de touareg tu vad ca ai Bora dar cred ca se descurca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E vorba despre un Touareg si la mine, nu am schimbat semnatura. Chiar o sa am drum in Iasi in curand, lasa-mi te rog contactul. Sa vad daca reusesc sa gasesc instrumente pana atunci...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 1/27/2020 at 5:14 PM, ovydik said:

imi poti spune cine te-a ajutat cu codarea si instalarea noilor instrumente? Am si eu aceeasi problema si doresc totodata sa fac si un upgrade de CAN instaland niste instrumente de pe modelul cu face lift. Multumesc

 

10 hours ago, docalucian said:

Am cumparat aiurea si niste transf de iluminat(acum le am de vanzare) si meseriasul mi-a zis ca ma strofoc degeaba ca mai are si niste tranzistori arsi.

Da-mi un tel si iti spun cine te poate ajuta dar doar daca treci prin Iasi cu masina.

Eu vorbesc despre bordul de touareg tu vad ca ai Bora dar cred ca se descurca

Daca zice de facelift... Și update de can... Însemna că este vb de un Touareg 7L non facelift pe care vrea sa pună cesurile de 7L facelift. Suntem mai mulți colegi care te putem ajuta în București, consulta aria prestări servicii. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!