Jump to content

Probleme pedala ambreiaj Passat b6


dan3zu91
 Share

Postare recomandată

Salutare colegi !

De ceva timp am inceput sa am probleme si eu cu pedala de ambreiaj care ramane blocata jos. Daca o ridic cu varful piciorului, merge. Totul a inceput prin toamna cand s-a blocat de vreo 2 ori si pana luna aceasta nu am mai avut probleme cu ea. Masina este fabricata la sfarsitul lui 2008 si are motor CBAB CR, cutie 6+1. Am verificat si nu are pierderi sub masina iar lichidul de frana este la nivel. Citind pe forum, am inteles ca trebuia sa schimb lichidul de frana odata la 3 ani, ceea ce nu am facut si ma gandesc acum ca s-a incalzit, pedala ramane blocata poate si din cauza lichidului de frara care nu mai are propietatile necesare.

Am testat ambreiajul cu frana trasa si nu patineaza deloc. La fel, atunci cand pedala functioneaza, pot schimba vitezele fara nici o problema.

As incerca pentru inceput sa schimb lichidul de frana dar nu stiu ce sa cumpar, ce DOT trebuie sa aiba?

Daca problema persista, ma gandesc sa schimb pompa de ambreiaj.

Orice sfat este binevenit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Sau de regula rulmentul de presiune....verifica la un mecanic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Florin pentru raspuns.

Intre timp am schimbat lichidul de frana. Pedala merge acum mai usor dar tot se blocheaza din cand in cand.

Voi merge la un mecanic sa vad despre ce este vorba. Rulmentul de care spuneai se poate schimba doar el sau trebuie sa schimb tot ambreiajul?

Ce marca imi recomanzi?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Doar el. Dar daca tot se da jos cutia.... alegerea fiecaruia. Eu am avut asa la Tiguan ul meu, daca tot s-a dat jos cutia si masina avea un nr de km, atunci am facut si ambreiajul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot ce inseamna "pedala jos & o trag cu piciorul" sunt simptome de pompa ambreiaj dusa 90%.

Din cate cazuri am auzit si vazut pompa de ambreiaj a fost vinovata.

Cbab are intradevar rulment hidraulic dar o sa vezi ca toti mecanicii la care mergi o sa iti propuna sa schimbi pompa centrala de ambeaj.

Sachs,Luk,Fte sunt cei mai ok producatori si pompa nu este foarte scumpa.

Sa iti cumperi si "clema" alba care face legatura intre pedala si pompa de ambreiaj.

 

845520167404182.jpeg.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Da, exista si cazuri legate de pompa. Oricum, daca e de la rulment, se vede, deoarece pierde lichid pe acolo, printre cutie si motor,  de regula gasesti umezita zona aceea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Multumesc colegilor care mi-au raspuns.

Problema s-a rezolvat prin schimbarea pompei de ambreiaj.

Sanatate si numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut! Oare daca schimb pompa cum se aeriseste circuitul? Exista posibilitatea cu vag-ul sau in alt mod?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, pe conducta de intra in cutie de la ambreiaj ai un aerisitor

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si se desface aerisitorul si se da la pedala?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca o intrebare. Pe unde se scoate pompa? Pe la motor sau se scoate ansamblu pedala ambreiaj?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scos pompa. Problema este ca a sarit arcul de la pedala. Stie cineva cum se monteaza la loc? Daca poate cineva sa ma ajute ca am masina desfacuta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...
marius_calboreanu

Salutare! 

Am si eu problema cu pedala de ambreiaj care a ramas in podea. Pentru inceput am inlocuit cilindrul din spatele pedalei sa vad daca se remediaza problema. 

Intrebarea mea este daca stie cineva cum se monteaza acea clema de plastic din pedala de ambreiaj, cea care face legatura dintre tija cilindrului si pedala? 

Va multumesc! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut, uite în filmul asta al francezilor, găsești detaliat procesul de schimbare a pompei de ambreiaj, vezi acolo și cum se pun la loc plasticele alea albe care prind tija pompei în pedala de ambreiaj. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 27.12.2019 at 8:20, Costin011 a scris:

Salutare.

De curand am cumpărat un Passat b6 2.0tdi 140 cp. Masina are 260000km si a avut probleme cu ambreiajul inca de la cumparare dar ma incintat  faptul ca arata bine si promisiunea celui care mi-a vindut-o ca o repara. Adica se in locuieste rulmentul de presiune si prbl. este rezolvată.

Nu debraia, agăța din marsarier in viteza 1, pedala ramanea pe la jumătate...probleme asemanatoare cu cele semnalate de colegi in postarile de mai devreme.

Am înlocui kitul de ambreiaj ( volant, ambreiaj, rulment)...bucurie mare...masina intra in viteze perfect. Dar dupa ce m-am plimbat 10 min  masina sa comportat ca innainte.

Am skimbat oringuri, rezervorul suplimentar, pompa ambreiaj....nici un rezultat. Nu se vede nici o scurgere de lichid pe nicăieri...nu știu ce să-i mai fac..decat sa skimb mecanicul si sa repet procedurile mai sus menționate..

Cand e aerisită masina intra f bine in viteze...dupa o perioadă de folosire a ambreiajului de 5min ma confrunt cu aceeași prbl. Pe cutie nu am cilindru receptor.

Poate îmi puteți da un sfat, va rog. 

 

Cursa pedalei o fac completă numai ca uneori de la jumătate pedala se intoarce mai lent. Până să-i skimb kitul de ambreiaj a ramas blocata de cateva ori..dupa ce am skimbat nu a mai ramas blocată dar problemele la skimbatul din marsarier in viteza 1 au ramas. Iar uneori  ramane in viteza 1si trebuie sa o opresc sa o pot scoate din viteze. Recunosc ca atunci cand ramane folosesc un pic mai mult decat de obicei ambreiajul. Dar nu mi se pare normal.sa fie așa. 

Altcineva ma sfatuit sa ii fac o aerisire in vid. V-am expus experiența mea în speranța găsirii unei soluții.

Multumesc.

Salut si eu am aceiasi problema ca si tine! Si te rog daca ai gasit ceva rezolvare la problema asta! Eu am achizitionat doua chituri de ambreiaj cu tot cu volalanta ! Am schimbat pompa de ambreiaj si tot nu merge! Multumesc!

Modificat de KovacsAndras
Raspuns ascuns
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...
rebegea vasile iulian

Buna seara am schimbat pompa de ambreiaj si nu mai citeste senzorul, ma puteti ajuta cu un sfat 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Astăzi am rămas cu pedala de la ambreiaj jos, nu mai puteam scoate mașina din viteză, am ridicat o cu piciorul și și-a revenit. Merge ce merge dar la o bucată rămâne blocată, când pleacă mai smuncit mașina de pe loc îmi dau seama că rămâne blocată. În rest merge perfect, ambreiajul e schimbat, nu are 20k km. Din ce  am citit aici cred că e vorba de pompa de ambreiaj, sper să fie doar atât. Dacă mai aveți alte păreri aștept, mulțumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pompa sau cilindrul/ rulment. Daca acesta a fost schimbat, ramane pompa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am verificat și am găsit lichid curs în zonă pompei de ambreiaj dar nu în interior ci în zonă din compartimentul motor. Am o poză dar nu se vede prea bine.

IMG_20230706_193906.jpg

Am și dat-o jos, cumpăr o pompă și sper să se rezolve. Faza e că nu știu pe unde putea scăpa în zona asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu imi dau seama, din poza acesta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O zi grea......am dat comandă de pompă de ambreiaj la un magazin, seria de caroserie, poze de pe pompa veche cu codul, toate datele posibile și bineînțeles că mi-au adus alt cod de pompă care spuneau ei că e compatibilă. În fine, fiind vineri și având nevoie de mașină am zis să încerc dar eram sigur că ceva nu e bun.

Am montat-o, am aerisit cu greu că nu aveam pompa de vacuum dar bineînțeles că nu se stingea becul de la frâna de mână și dădea eroarea de senzor pedală ambreiaj defect.

Am vorbit cu respectivul de la magazin, spus că să o dau jos și mâine o schimbă.

Am dat-o jos și m-am gândit să pun senzorul de pe pompa veche, dă-i iar chinuială, bine că nu montasem tot în loc, pune pompa, aerisește iar și becul s-a stins, ambreiajul funcțional, iar la spălătorie că făcusem numai lichid în zonă, am dat și o tură în afara orașului și totul pare k!

Ce șanse sunt ca pompa nefiind pe cod să se întâmple ceva, din ce am văzut merge pe passat b6 dar cu motor BKP, din astea cu B...

Pun și o fotografie cu testerul conectat și îmi arată acolo 33 cu ambreiajul sus dar nu știu dacă nu trebuie să fie 0? Când e apăsat arată 211. Dacă are cineva o idee să-mi spună dacă să o las așa sau să o schimb. Mulțumesc!

IMG_20230707_214723.jpg

IMG_20230707_161839.jpg

IMG_20230707_200724.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...
p_sst.pd.diesel
On 11.07.2015 at 12:10, dan3zu91 a scris:

Salut.am cumparat un Passat b6 din 2009 motor 2.0 CR 140 ps.si de am o problema la pedala de ambreiaj.de cand am luat masina pedala are cursa cam doar 1 cm sau 1,5 cm cam cat prinde ambreiajul.daca incerc sa o ridic cu mana se ridica foarte usor si daca o las ea se misca in gol.m-am uitat sub pedala si am vazut ca dista aceea pe care o parcurge pedala ii doar distanta cat se apasa pistonasul din spatele pedalei.motorul functionaza bine si in viteza intra fara probleme.

Pedala de ambreiaj ar trebui sa aiba ceva arc care sa o ajute sa revina sus? Si cursa aceea de 1-1,5 cm pentru pistonasul acela este normala?

Buna ziua va rog pot sa ajutati la mine si eu am exact acest problem cu pedala ambreiaj. Am schimbat tot kitul si pompa de ambreiaj. Dumnevoastra ati gasit rezolvare?

Multumesc!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!