Jump to content

App-Connect si VW Car-Net


hiro
 Share

Postare recomandată

Mai jos pozele cu versiunea.

 

 

Am gasit un filmulet unde display-ul e acelasi cu al meu, insa unitatea e diferita, si apare app connect/navi in meniu: 

 

186506397_500011764528100_2227394381989275769_n.jpg

188780958_776756543003198_9175974582382480073_n.jpg

Modificat de Bebeee
Fara quote la postul anterior!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faptul ca nu are Navi nu are nicio legatura cu activarea app Connect si, avand in vedere ca e un Composition Media MIB 2.5, parca, 99% se poate activa App Connect pe el.

O simpla cautare dupa codul de piesa a dat deja cateva rezultate in care s-a putut activa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am App Connect activat pe un Composition Media identic. La reprezentanta te costa vreo 1200 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

Mă gândesc că ai folosit Waze. Cum funcționează? Aș vrea să știu dacă îți arată ceva pe computerul de bord (ăla dintre ceasuri) asta dacă ai bordul clasic. Dar you tube cum funcționează. Întreb deoarece am și eu Composition Media și sunt pe punctul de a face un upgrade la un Discover Pro și vreau să știu dacă merită în condițiile în care va fi second hand și doar navigația și you tube voi folosi. Mulțumesc anticipat.

 

 

Fara quote la postul anterior!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-ti arata pe display BC

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@opinius, merita fara discutie, la 2 ani de la achizitie am zis clar cu nu voi mai cumpara masina fara acest sistem. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru navigatie nu ai nevoie de Discover Pro. Cu un Composition Media + App Connect + telefon cu Waze/Maps ai rezolvat problema. Nu iti arata pe BC intre ceasuri nimic, dar display-ul Composition nu este localizat la 5m distanta 🙂 Eu chiar am BC plus (ala color) si nu iti arata nimic din afisajele din Carplay. Dar te descurci excelent cu "navigatia" asa prin telefon, mai ales ca vei avea practic traficul in timp real (iti arata accidentele din fata, etc).

 

Pentru YouTube nu iti arata niciunul video atunci cand esti in miscare (la setarile din fabrica) asa ca muzica poti sa asculti si pe Spotify la fel de bine.

Modificat de Xman_ghio
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@opinius Uite câteva info, poate te ajută în deciziile tale.

Am AID (practic este o tabletă cu ceasuri digitale), DM și App Connect. 

1. În AID se afișează doar harta navi a DM și arată foarte frumos. Practic, la afișarea hărții, ceasurile se micșorează, iar harta se afișează pe întregul spațiu disponibil.

2. Hărțile DM le folosesc doar pt afișare pe AID, nu le-am folosit aproape niciodată pentru rutare.

3. Waze și Google maps sunt de bază pt. mine. Întotdeauna hărțile lor sunt "la zi" (inclusiv info despre drumuri închise temporar), au info trafic, camerele de viteză,  radare etc. 

Deci hărțile DM nu pot concura niciodată cu Waze / Google Maps. 

App Connect mi se pare o dotare absolut obligatorie și merită toți banii.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vă mulțumesc tuturor pentru informații. Eu am luat mașina nouă acu un an însă nu am putut să configurez nimic la ea, fiind lichidare de stoc. Așa că acum am Composition Media. Nu mi-am activat App Connect în primul rând pentru că informațiile pe care le aveam erau vagi și contradictorii. Ceasurile din bord sunt cele clasice, dar astea îmi plac. Mă gândesc să cumpăr o navigație Discover Pro sau să-mi activez App connect . Pe vechea mașină aveam un Rns însă preselecțiile erau afișate și pe computerul de bord ceea ce mi s-a părut foarte util. Caut informații despre o navi Discover Pro. Unele au slot pt sim, altele nu și totusi ambele au Car net. Pe toate scrie Mib 2 dar multe sunt prezentate ca Mib 2.5. De ce? La mâna a doua se găsesc între 300 și 700 euro iar ca ani sunt între 2015 și 2019. Unele au și display, altele nu. Personal aș vrea să păstrez ecranul de Composition Media pentru că are cele două butoane fizice. Asta dacă un Discover Pro va funcționa corect pe el. Apoi mai e chestia cu Component Protect. Am găsit și On și Off. Nu știu ce ar trebui să aleg. Mașina e în garanție și nu vreau să am probleme din cauza asta. Oricum vreau să aibă meniu în limba româna, inclusiv vocea de la navigație. După inslalare nu vreau să pierd nimic din ce îmi arată acu pe Composition Media, inclusiv intervalul service. Am căutat informații pe net dar nu sunt deloc edificat. Vă rog pe cei ce aveți să mă ajutați cu informații, inclusiv cu part number-uri de Discover Pro. Sunt binevenite și informațiile despre App Connect.

Vă mulțumesc anticipat

 

 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce upgrade la Discover Pro cand se poate activa doar Carplay/Android auto pe Composition media?

Va fi nevoie  de schimbat mufa pt a suporta Carplay..si cam atat dupa activare.

Eu stiu ca de la mib2 in sus se poate activa. Mib2 a venit de la MY2016, mib2.5 cu golf7.5 etc.

mib2.5 este cel cu butoanele capacitive, mib2 cu butoane fizice.

 

Daca schimbi composition media e adio garantie pe partea asta.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la Mib 2 in sus, se poate activa

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mib 2.5 se referă la sistemele instalate începând cu 2017.

Composition Media 2.5 și DM 2.5 arată absolut identic, singura diferență este că DM are și modulul de navi.

După părerea mea, Composition Media cu opțiunea App Connect este varianta cu cel mai bun raport cost-beneficiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

14 hours ago, opinius said:

Unele au slot pt sim, altele nu și totusi ambele au Car net.

Car-Net merge și prin Wi-Fi, adică ori USB dongle ori hotspot de pe telefon, dar asta nu are nicio legătură cu App Connect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subscriu! Composition Media + App Connect este 99.99% ceea ce doresti. SIngura "limitare" este ca nu o sa vezi directionarea pe BC-ul dintre ceasuri. Personal mi se pare super ok (ca doar auzi vocea - in ce limba vrei tu - de pe navigatia legata la Composition Media). Nu as da motive sa invalideze garantia masinii doar pentru asta. Mie mi s-a dus un display de Composition Media pe garantie care a fost schimbat super rapid.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bună tuturor,

Am făcut poze la Composition Media pe care o am. Dacă ziceți că merită să o păstrez, ce se poate activa pe ea?

20210609_185015.jpg

20210609_184859.jpg

20210609_184940.jpg

20210609_185044.jpg

20210609_185058.jpg

20210609_185121.jpg

20210609_185131.jpg

20210609_185144.jpg

20210609_185151.jpg

20210609_185156.jpg

20210609_185314.jpg

20210609_185327.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Păi în primul rând App Connect, face toți banii.

....și poți face print screen de pe ecran pe cardul SD ținând apăsat pe butonul Media câteva secunde. Cel puțin așa e la DM, probabil că e la fel și la CM, fiindcă sunt unități aproape identice.

Modificat de Miky_1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

3 hours ago, opinius said:

Bună tuturor,

Am făcut poze la Composition Media pe care o am. Dacă ziceți că merită să o păstrez, ce se poate activa pe ea?

 

20210609_184859.jpg

 

20210609_185044.jpg

 

Se poate activa App Connect. Unitatea ta fiind Comosition Media MIB2.5 (fara nav).

 

Acestea sunt codurile suportate:

00030000 — AMI (USB Enable)
00050000 — Bluetooth
00060100 — Vehicle Data Interface
00060200 — VW CarNet
00060300 — Mirror Link
00060400 — Sport HMI (Performance Monitor)
00060800 — Apple CarPlay
00060900 — Google Android Auto
00070100 — SDS (Sprachsteuerung)
00070200 — SDS (Sprachsteuerung) for Navigation

Modificat de Dorin S.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Identic cu al meu (CM pe un Golf 7.5 din 2017). Posibil chiar si mufa USB sa fie ok si sa nu trebuiasca schimbata. Activeaza App-Connect si o sa ai navigatia (si nu numai - Spotify, etc) pe masina. Merg asa in concedii de 4 ani si de nenumarate ori m-a scos si ocolit accidente, etc. Face toti banii!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar part numberul tău e același cu al meu?

20210609_185314.jpg

Modificat de Bebeee
Quote la postul anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate activa tot, cum au spus si colegii: AppConnect (Android Auto, Apple Carplay), Sport Monitor, Voice Control

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

@opinius la mine este putin diferit part number-ul 😉 Dar poate fi activat si pe al tau.

 

@detinatorla part number-ul meu este vreun update de soft pentru app-connect? merita sa duc masina in reprezentanta sa imi faca update; sau pot sa fac eu? Merci!

MIB part number.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, exista o versiune mai noua de soft. Nu, nu merita la reprezentanta. Sau poate ai pile si ti-l fac ei gratis? Ai intrebat?

 

Tine apasat 8 secunde pe MENU, apoi Versiuni Update si fa o poza la acel ecran, ala spune tot ce e nevoie. Ce ai postat tu nu da toate informatiile.

 

Atasez un exemplu:

 

 

WhatsApp Image 2021-06-18 at 07.21.23.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Puteti recomanda pe cineva care se ocupa cu activari App Connect?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

5 hours ago, AndreiB92 said:

Puteti recomanda pe cineva care se ocupa cu activari App Connect?

Suntem mai multi colegi care te putem ajuta in București. Consulta aria Oferte extinse, prestări servicii 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!