Jump to content

App-Connect si VW Car-Net


hiro
 Share

Postare recomandată

Multumesc foarte mult lui @D@ny , @F l o r i n, @Aerofan . In sfarsit am reusit azi sa fac functional Carplay. Nu aveam chiar ultima varianta de IOS. Dupa un update de IOS merge. Sunt foarte fericit si usurat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

5G0 035 222 E - module AUX + USB supporting iPhones (UI4), I8E (Standard radio Gen2) + I8H (High radio Gen2), supporting also Android/MirrorLink


5G0 035 222 F - module AUX + USB not supporting iPhones (UE4), I8E (Standard radio Gen2) + I8H (High radio Gen2), supporting Android/MirrorLink


5G0 035 222 H - module AUX + USB supporting iPhones (UI4), I8E (Standard radio Gen2), supporting also Android/MirrorLink

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

As dori sa stiu daca pentru unitatea mea se poate activa App Connect si MirrorLink (In meniu am doar App Connect)

Multumesc

20200617_134216.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atasez si o poza cu versiunea software

20200618_122406.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

 

Si eu cu problema mufei pe Golf 2016. Nu suporta iphone-ul! Se schimba greu mufa aia? se demonteaza mult? E ok sa achizitionez una cu acest cod 5G0035222E?

 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Va salut, am un passat b8 2015 cu sistem multimedia Discover Pro și funcție mirrorlink dar totuși nu reușesc sa îl conectez cu telefonul(iPhone 8). Introduc cablul USB in cotiera și in telefon, accesez  funcția mirrorlink și îmi pare iPhone pe Navi dau sa conecteze procesează aproximativ 30 de secunde și îmi da connexiune nereușită. Greșesc ceva? Trebuie sa plătesc ceva sa am aces la acesta funcție?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate ai si tu aceeasi problema discutata in postul  de mai sus "mufa" care nu suporta iphone 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Sgy90 iphone nu suporta mirrorlink, doar car play.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mirrorlink este istorie. Samsung a renunat definiv la el si licentele nu mai sunt valabile pe Android10.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Serios asta cu mirrorlink? Nu am citit informatia asta. Eu am inca Android 9 si imi merge orice pe mirrorlink, inclusiv youtube etc. In 2 3 luni vreau sa schimb telefonul(tot Samsung) si automat o sa am android 10. Sa inteleg ca o sa ma limitez doar la Android Auto, fara altceva din mirrorlink? ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, e oficial anunt de Samsung. Iar cei ce fac update-uri la Android raman treptat fara certificat valabil pentru mirror link.

Haios mi s-a parut ca dupa ce samsung anunta oficial renuntarea la mirrorlink, skoda se lauda cu aplicatiile ei reunite in skoda connect cu functionalitate prin mirrorlink ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, asa este. Momentan imi merg toate dar am android 9. Exista varianta sa lasam in masina conectat un telefon cu android 9 la care sa nu mai facem update, un telefon de compromis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mirror link e o tehnologie muribundă, eu nu văd niciun avantaj în utilizarea sa, dar poate greșesc.

Principalul dezavantaj e blocarea unității multimedia în timpul folosirii mirror link, neputând utiliza nicio altă funcție în paralel cu mirror link.

Eu l-am folosit o singură dată,  în rest doar AA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut,

Detiun un Vw Polo 6R(2017) cu unitate multimedia"Compozition Media" cu caracteristicile de mai jos.

Am verificat in meniu si nu gasesx iconita cu App Connect,intrebarea este daca se poate activa vreo functie suplimentara(android auto in special).

 

Multumesc.

20200807_124725 (Medium).jpg

20200807_124807 (Medium).jpg

20200807_124847 (Medium).jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper sa ajute:

Short explanation what is #SWaP and #FEC, why it was introduced, how it works, how to install SWaP codes, and if there are alternative methods of getting FECs in your MIB2 headunit outside the dealership.
SWaP is short for SoftWare as a Product. This is a strategy to sell and protect optional features and functionality for Audi, Volkswagen, Seat, Skoda, and Porsche infotainment units as if it was an actual material product. Most likely it's cheaper to manufacture an infotainment headunit that is equipped with hardware supporting all features and the lock out these that were not play for, than to have separate hardware configurations designed for each variant of optional equipment. This method gives also chance to cross sell additional features later on.
Here's where the FEC comes in. It's short for Function Enabling Code, and this is exactly what it does. After buying such code for feature that you are interested in having, dealer is installing it in your cars infotainment headunit and from now on desired feature is available for you.

MIB2 based headunits are installed in Audi, Seat, Skoda, Volkswagen, and Porsche cars.

SWaP Codes:
00030000 AMI (USB Enable)
00030001 Gracenote
00040100 Navigation
00050000 Bluetooth
00060100 Vehicle Data Interface
00060200 Infotainment Control
00060300 Mirror Link
00060400 Sport HMI / Performance Monitor
00060500 Sport Chrono
00060600 Logbook
00060700 Online services
00060800 Apple Carplay
00060900 Google Automotive Link / Android Auto
00070100 SDS
00070200 SDS for Nav
00070400 Electronic Voice Amplifier

Part numbers
Volkswagen Golf MK7 (5G), Passat (B8), other with MIB2 Composition or Discover
5G0 054 830A - App-Connect (CarPlay, AndroidAuto, MirrorLink)
5G0 054 809 - Driving Modes
5G0 054 802 - Voice Activation
5G0 054 802A - Voice Activation with Navigation
5G0 054 801 - Driver Alert

Skoda Octavia (5E), Yeti (5L), Superb (3V) with MIB2 Amundsen or MIB2 Bolero
000 054 830A - Smart Link (CarPlay, AndroidAuto, MirrorLink)
000 054 802 - Voice Activation
000 054 802A - Voice Activation with Navigation
5E0 054 801 - Driver Alert

Seat Ibiza (5P), Leon (5F), Arona, Ateca, Toledo, Alhambra with MIB2 media system
5F0 054 830 - Full Link (CarPlay, AndroidAuto, MirrorLink)

Audi with MIB2 navigation
4M0 051 472 - Audi Smartphone interface

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut,

Pentru un Golf 7 2016, am activat App-connect si din pacate nu pot accesa Car Play. Initial am avut mufa 5G0 035 222 F (care nu suporta terminale apple din ce am vazut in paginile anterioare) pe care reauseam sa ma conectez cu terminale Android, dar nu apple. Am schimbat mufa cu 5G0 035 222 E si acum nu se mai conecteaza nimic pe USB, chiar daca se vede ca citeste "ceva" cand conectez telefonul, dar nu mai face nimic dupa ce dispare "clepsidra" de pe navi. (Nici iPhone - incercat cu 2 cabluri, nici Android, nici stick-ul USB nu il vede). Trebuie codat ceva dupa schimbarea mufei sau e alta plroblema? Cablul dintre unitate si mufa USB nu l-am schimbat, doar am decupat "umarul" ca sa intre mufa 5G0 035 222 E.  

Navigatia e 3Q0 035 846A.

Multumesc

118203653_3142439862539104_2656474708672166721_n.jpg

118332895_771394573683312_2731425481792058599_n.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, la mine nu a fost nevoie de schimbat cablaj, doar mufa si decuparea acelui umar, asa cum ai spus si tu.

Mufa de USB de unde o ai, poate e defecta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Mufa am luat-o de la un Schrott. Se pare ca nu merge, o sa incerc cu alta mufa ca nu mai am idee ce sa ii mai fac. Am schimbat Bytul 19 din 5F Centrala din 80 in C0 si mufa 222E e tot la fel, nu face nimic.  Cea veche 222F avea setat 80. Setarea pentru mufa 222E trebuie sa fie pe C0 sau 80 ? 

Multumesc,

118413630_1509128275958008_6353948640502885506_n.jpg

Modificat de tim27
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut baieți,

Sunt proaspăt posesor VW Passat și proaspăt membru al acestui forum.

Prima problema întâmpinată, este că am App Conect activat și funcționează doar Android Auto. Carplay nu vrea.

Din cate am citit aici, pare să fie o problema de mufa USB a mașinii. Cum îmi pot da seama ce fel de mufa am pe masina? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar demontand si vazut fizic codul de pe mufa. Dupa scimbarea mufei trebuie verificat daca modulul 5F, bitul 19 are codarea C0 pentru functia de iPhone.

La problema pe care am avut-o, am cumparat o mufa noua din reprezentanta si Carplay functioneaza, dar am pierdut functia de citire USB stick.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut

Se poate "trece" de codul necesar functionarii App Connect, pe care il cere unitatea multimedia de Passat B8, cod ce trebuie a fi furnizat de VW? (acelasi cod il cere si pt Voice command)

Ma poate ajuta cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, se poate...dar nu usor.  Se rezolva contra cost. 

Conteaza si ce unitate are masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Am activat astazi App Connect la reprezentanta pentru un VW Jetta cu Composition Media, cost 1079 lei. Pe Android Auto, am observat ca functioneaza, in schimb, atunci cand incerc sa conectez iPhone, primesc mesajul : "eroare dispozitiv USB". Totusi portul USB incarca telefonul Iphone atunci cand este conectat. E nevoie de acea mufa despre care se discuta anterior ? Cine ma poate ajuta cu o estimare de pret pentru Bucuresti ? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut ,

Am un golf variant model 2020 , cumparat din reprezentanta wv . Cand l-am comandat vroiam sa conectez telefonul pt a folosi hartile , pt. asta schimband unitatea standard care o avea masina cu "RADIO CD COMPOSIT MEDIA " la recomandarea agentului de vanzari . La livrare am avut surpriza sa constat ca nu merge deoarece nu am APP-CONNECT instalat , nefiind anuntat cand am facut modificarea de unitate, ca trebuie  instalat  APP-CONNECT pentru a putea folosi hartile de navigatie de pe telefon.Problema este ca, de cand  am ridicat masina , cei de la reprezentanta , au promis ca fac instalarea ,insa nici pana acum ,dupa 3 luni , nu s-a intamplat. Codul unitatii este 3Q0035819C , iar unitatea nu are nici butonul app , nici iconita de app-connect nu apare pe display. Intrebarea mea este daca exista vreo modalitate de instalare a , APP-CONNECT, fara a fi afectata garantia? 

 

Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am un golf 7 și cred că am mib gen 1 se poate activa appconect modelul este acesta 5g0035846a as vrea sa știu dacă se poate face codarea cumva 

Din cate am aflat de pe net modelul meu este Discover media mib 1 se poate activa appconect contra cost normal și unde se poate face 

Vă mulțumesc

In meniu nu am app-connect  masina este din 05.2015

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!