Jump to content

App-Connect si VW Car-Net


hiro
 Share

Postare recomandată

incepand cu 25 mai 2015, Golf 7 vine echipat cu noau generatie de infotainment MIBII.

La MIBII Composition Media se poate comanda la fabricatie optiuntile App-Connect (Mirrorlink, Android Auto, Carlink)  iar la Disvovery media aditional si  Car-Net care e un serviciu pe baza de abonament.

 

Cum deja au inceput sa fie livrate masinile cu aceste optiuni, propun sa discutam pe acest topic despre ele.

 

O prima infromatie interesanta:

 

On 28/06/2015 at 18:59, voinea a scris:

PS: mare atentie la configuratia discovery pro cu Car-net. Am platit aceasta optiune dar in afara de Google Earth si search-poi-online nu ai altceva in Romania (desi manualul spune si de steet-view si informatii trafic online ! Desigur spune si ca serviciile nu sunt disponibile in toate tarile dar culmea este ca nu sunt chiar in tara de noastra ... deci e cam aiurea sa-ti vanda 4-5 functii ale car-net dar de fapt nu e nici jumatate disponibila. In plus cu car-net activ (SIM de date bagat in locasul special) carkitul nu mai este utilizabil pe bluetooth . Apelurile se pot face cu SIMul din torpedou iar pe bluetooth mai poti face doar player muzica dar NU apeluri ! Sotia mea prefera fara hotspot si cautare google POI-online dar sa-i mearga car-kitul cu telefonul.

Ciudat alegere sa activezi datele => nu mai ai carkit. Am inteles ca era asa si la Audi de acum cativa ani cu MMI 3g dar se poate seta din codari sa ramana telefonul via bluetooth si nu pe SIMul infipt in masina . Am sa investighez .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Passat se poate cumpara ca accesoriu activarea optiunii Mirrorlink " Aktivierungsdokument Activation document 5G0 054 830". E un mic pachet care contine un cod de activare de unica folosinta cu ajutorul caruia dealerul poate activa functia din MIBII.

La Golf 7 in ca nu am vazut aceasta optiune de activare ulterioara. Doar posibilitatea de a comanda App-Connect direct la fabricatia masinii.

Pe de alta parte un coleg de forum cu Octavia 3 MY 2016 spunea ca daca alege Mirrorlink din meniu, e trimis la dealer ca sa cumepre codul de activare. Probabil ca si la GOlf 7 e asa.

Are cineva deja MIBII pe Golf 7 fara App-Connect?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am achizitionat de curand un vw golf  VII variant  si m-ar interesa sa ii pun App-Connect , asta numai in ideea daca pot folosi navigatia de pe telefonul mobil

pe display ul Radio CD Composition Media fie prin mirror link fie cu android auto - desi pretul acestei optiuni este destul de piperat. Banuiesc ca este vorba doar de un upgrade sofware pt asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru modelele actuale nu se poate face upgrade cumva? Este interesanta optiunea si daca se poate folosi fara vreun abonament ... adica doar dintr-o codare ulterioara, mai mult si cea mai folositoare mi s-ar parea desigur Mirror-linkul :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am interesat la reprezentanta si au zis ca trebuia comandata din fabrica cu optiunea App-Connect!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Altcineva de pe forum nu stie mai multe detalii? Asta suna mai degraba a chestiune de marketing sincer sa fiu si ca nu se poate decat daca schimbam....totul! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am o nedumerire legat de MIBII...stiti cumva daca suporta fisiere audio de tipul FLAC?????

 

Intreb pentru ca am gasit asta pe http://media.vw.com/release/1032/

 

"The Composition Media unit is available on select trims across the Volkswagen line. Incorporating the features from the Composition Color unit, the Composition Media unit adds an 800x480 capacitive color touch display with proximity sensor, with either a 6.5-inch screen for the Golf family or a 6.3-inch screen for all other Volkswagen models. Other standard features include industry-leading App-Connect smartphone integration, Bluetooth with the ability to send and receive SMS text messages with compatible phones, sync two phones simultaneously, enhanced electric vehicle functions, two SD card slots, and a JPEG viewer, SiriusXM Radio, HD Radio and support for lossless audio file format (Free Lossless Audio Codec FLAC)."

 

Deci??? Are cineva MIBII sau stie raspunsul din sursa sigura la intrebarea aceasta???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce este MIBII ? :)

Pana in 2014 inclusiv, Discover Pro era singura care stia fisiere FLAC. Din surse sigure !

Poate vorbiti despre altceva acum, deaia intreb :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce este MIBII ? :)

Pana in 2014 inclusiv, Discover Pro era singura care stia fisiere FLAC. Din surse sigure !

Poate vorbiti despre altceva acum, deaia intreb :)

 

:001:

MIB II este noua generatie (2015) de composition media/  discover media /discover pro

Modificat de DDoc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna tuturor,

Multe intrebari, putine raspunsuri. In plus mai vin si eu cu cateva, poate o aparea cineva care sa ne lamureasca.

 

Am un Golf 7 luat in iulie (din noua generatie cu motoare Euro6).

Sistemul mulimedia are camera pt mersul inapoi dar nu are senzori parcare. Sincer m-ar fi incantat mai mult senzorii decat camera dar am luat-o stock si asa am gasit-o.

 

  1. Ideea e ca din cand in cand se intampla sa nu-mi afiseze imaginea video si sa-mi apara o eroare "Park Pilot momentan indisponibil". Dar se intampla odata din 10 incercari. Imi e ca daca ma duc in service sigur o sa mearga. Suspectez un bug software. Daca are cineva vreo idee. va rog...
  2. Sunt interesat si eu de App Connect dar inteleg ca s-a interesat deja colegul Ovis si nu se poate. Sunt sigur ca tehnic se poate dar cei de la service nu vor sa-si bata capul. 
  3. Pe consola bluetooth ar trebui sa-mi afiseze si poza persoanei. Desi pe telefon am cateva numere cu poza asociata, pe masina nu mi le afiseaza. Oare e legat de App Connect? Voua va afiseaza pozele pe ecranul masinii?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

vic09092000> la punctul 1 pot sa-ti zic ca odata din 10-20 de ori mk7 sportsvan al sotiei face la fel. Nu activeaza camera (desi senzorii se activeaza). La vechiul mk6 plus se intampla odata la 10 sa zicem ca RNS510 sa nu activeze camera. Pe diagnoza la ala stiu ca gaseam o eroare ca nu a putut comunica cu modulul de camera de marsarier ... Nu am avut inca masina la garaj sa verific pe mk7 daca apar astfel de erori si aici

3) nici la iphone-ul sotiei nu am vazut fotografii pe navigatie si ea cu siguranta are foto la multe contacte. Doar numele celor ce suna se vede.

PS: sportsvan are MIB1 deoarece e fabricata masina in 27 aprilie 2015

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutări,

 

Am eu App-Connect, iar mașina e venită de la sfârșitul lui iulie.

Am luat opțiunea pentru Android Auto, pentru că MirrorLink suportă un număr limitat de device-uri. Problema este că Android Auto este la început de drum și în România încă nu e lansat!

Momentan am doar opțiune de MirrorLink (dar nu am telefon care suportă ML ca să pot testa). După ce se lansează Android Auto în RO, probabil mă voi duce la reprezentanță pentru un update de firmware.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legat de pct. 3, la mine apar pozele contactelor :) Dar am Android, nu iOS

Modificat de C Z R
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

In completare la postarea de acum 2 zile va prezint mai jos si pozele cu erorile de care va spuneam.

 - Una se refera la camera video pt mersul inapoi care cand merge cand nu merge.

 - Alta se refera la o eroare (mai putin enervanta) care zice ca am o usa deschisa, desi usile sunt inchise. De altfel pe ecranul computerului de bord imi apare corect adica cu usile inchise.

post-157992-0-48316800-1442576918_thumb.post-157992-0-03424700-1442576926_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutări,

 

Am eu App-Connect, iar mașina e venită de la sfârșitul lui iulie.

Am luat opțiunea pentru Android Auto, pentru că MirrorLink suportă un număr limitat de device-uri. Problema este că Android Auto este la început de drum și în România încă nu e lansat!

Momentan am doar opțiune de MirrorLink (dar nu am telefon care suportă ML ca să pot testa). După ce se lansează Android Auto în RO, probabil mă voi duce la reprezentanță pentru un update de firmware.

Salut! Android auto se poate instala pur si simplu descarcand aplicatia (apk) de pe internet; de preferat sa cauti ultima versiune: http://www.apkmirror...c/android-auto/

Inteleg ca e o situatie generala cu dispozitivele care suporta App connect si care au doar protocol Mirrorlink vizibil ( se poate coda prin VCDS versiunea 15.7 - ultima). Cu upgrade-ul de firmware e posibil sa fie mai greu.

 

Sper sa te ajute informatia.

 

Numai bine!

Modificat de Edrox
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pozele asociate la contacte mi le afiseaza pe ecranul masinii, Nu am app-conect in dotare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar daca se doreste upgrade la sistemul acesta, cam cat ar costa la reprezentanta, aveti idee? ma gandesc ca oricum ffft mult, dar macar de curiozitate ... poate se gasesc si alte variante la baieti, fata de multe alte optionale inutile dupa parerea mea, fiind mai genul IT GADGET dupa genul asta de optiuni tanjesc foarte mult si as da cu siguranta cateva sute de euro pt un upgrade, numai ca ma gandesc ca o sa se arunce cu siguranta la preturi de cel putin 1000 euro :) (chit ca le-as da si unitatea mea "veche") ....

 

Apropo afara de ML ce se mai poate face in plus fata de vechile unitati? :) Pentru norocosii care deja le au poate ne fac scurte prezentari pe aici, multumesc ;)

Modificat de Merlinboy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

@Edrox, mulțumesc pentru informații!

 

Am vorbit la Midocar și băieții nu știu să-mi spună de ce văd doar Mirror Link din cele 3 protocoale. Ei se pot uita cu VCDS-ul să vadă dacă este vreo bifă lipsă, nu?

 

Mulțumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Edrox, mulțumesc pentru informații!

 

Am vorbit la Midocar și băieții nu știu să-mi spună de ce văd doar Mirror Link din cele 3 protocoale. Ei se pot uita cu VCDS-ul să vadă dacă este vreo bifă lipsă, nu?

 

Mulțumesc!

Salut!

Am pus un link de pe un forum german de unde trag concluzia ca se poate activa prin VCDS, Car Play (Apple) si Android Auto (Google); este o postare cu mai multe poze, 

Poate iti va fi de folos.

 

http://www.motor-tal...894.html?page=1

 

Numai bine!

Modificat de Edrox
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar daca se doreste upgrade la sistemul acesta, cam cat ar costa la reprezentanta, aveti idee? ma gandesc ca oricum ffft mult, dar macar de curiozitate ... poate se gasesc si alte variante la baieti, fata de multe alte optionale inutile dupa parerea mea, fiind mai genul IT GADGET dupa genul asta de optiuni tanjesc foarte mult si as da cu siguranta cateva sute de euro pt un upgrade, numai ca ma gandesc ca o sa se arunce cu siguranta la preturi de cel putin 1000 euro :) (chit ca le-as da si unitatea mea "veche") ....

 

Apropo afara de ML ce se mai poate face in plus fata de vechile unitati? :) Pentru norocosii care deja le au poate ne fac scurte prezentari pe aici, multumesc ;)

 

1000 RON la reprezentanta VW ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde ai informatia, ai intrebat si ti-au oferit pretul asta la reprezentanta? Ti-ai spus mai exact ce presupune? Sincer, pe mine m-ar interesa la banii astia.

Modificat de cris.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde ai informatia, ai intrebat si ti-au oferit pretul asta la reprezentanta? Ti-ai spus mai exact ce presupune? Sincer, pe mine m-ar interesa la banii astia.

 

Revin cu informatiile exacte. Azi mi-a spus directorul de service la Autoworld Cluj:

activare Voice control - 850 RON

activare App Connect - 1500 RON (cuprinde Mirror Link, Android Auto si CarPlay )

Toate se fac din VCDS, se introduc niste coduri de activare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai stai nitel, chestia cu activarea din VCDS merge doar pe noile unitati. Ori eu daca am unitate Composition Media din prima generatie, ar trebui schimbata. Ma si miram eu sa coste asa putin pentru schimbarea unitatii.

In alta ordine de idei, sa ceara 1.500 ron pentru o activare din VCDS mi se pare... :censur:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E licenta software, poate sa coste oricat chiar daca (odata ce a produs-o) are cost zero pt producator.

 

Pe de alta parte, daca iti comazi masina din fabrica cu aceasta licenta platesti in plus. Deci cine si-a comandat-o si acum aude ca VW ar da-o gratis s-ar zgaria pe ochi. Deci nu o pot da gratis. Sunt sigur insa ca se gaseste orice licenta la "baieti".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!