Jump to content

App-Connect si VW Car-Net


hiro
 Share

Postare recomandată

Da, se poate activa App-Connect, cred ca la Tiguan se intrunesc conditiile (la Golf de ex erau unule minim gen sa ai minim Composition Media - pe Composition Colour nu se poate). La Golf costa vreo 1100 lei parca la reprezentanta, cred ca la fel e si la Tiguan.

Modificat de CristiALF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut. Stiu ca nu e topicul potrivit dar e legat de App- Connect.

Tocmai mi-a sosit noua Jetta, masina de serviciu, si "radio-ul" are

Cod piesa aparat 5K7035200F

Hardware H32

Software 0363

Codec media 3101.0.0.12

In meniu am vazut ca se poate face software update insa nu stiu unde sa verific daca exista o versiune mai noua fata de 0363 si daca da, de unde sa o iau. Am tot cautat pe net dar gasesc doar pagini in germana si nu inteleg. Exista o pagina oficiala vw de unde pot downloada un firmware mai nou? Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asemenea updateuri se fac la reprezentanta..

Pentru navigatie era un site.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutari. Sun posesorul unui golf 7 modelul 2017, am ca si unitate multimedia compozition media cu diagonala de 20,3 cm, nu am icoana app connect pe ecran. Stiti cum se poate instala?  La reprezentanta din Cluj mi-au spus ca numai prin inlocuirea unitatii multimedia. 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Va salut. Astazi am activat si eu App Connect pe noua mea Jetta la Elcar. Cost: aprox 900 lei+tva.

Imi recomandati, va rog, cateva aplicatii utile functionale?

La Google Maps poate rula in vreun fel in Sattelite view? Nu gasesc nicaieri aceasta optine sa comut.

De asemenea indicatorul de manevra ocupa aproape jumatate din partea stanga a ecranului cand e o destinatie setata. Nu era normal ca acela sa fie afisat doar cu putin timp inainte de urmatoarea manevra? Poate fi facut sa dispara? Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare! Stie cineva costul activarii serviciului car - net remote ? Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salve, maine ma duc la VW ca m-au chemat sa imi faca update la CompositionMedia (MIB2). De vreo 3 zile a aparut un update de software care ar fixa problemele de conectare a telefonului pe USB la CM.

Eu am varianta din poza, sa vedem maine dupa actiune ce o sa scrie acolo :) Si mai ales sa vedem daca chiar repara problema...

LE: Recall-ul se cheama "91O1 S-Radio und Navigationssystem Umprogrammierung"

IMG_20171007_115755392.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata. Acum am versiunea de SW 0757. Ce contine exact update-ul, nu stiu. Insa sunt multe chestii fixate, mi-a aratat mecanicul o lista si cred ca erau vreo 2 ecrane de probleme pe care le-ar fi remediat. Atentie, update-ul e si pentru versiunile cu navigatie. Deci, cine are deja probleme cu MIB2, fuga la dealer (sigur, nou software -> noi probleme :))!

Modificat de Contrasens
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bucur ca ai reușit. Cat timp a durat operațiunea de update si cat a costat . Ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Folosesti cumva si AppConnect? As fi curios daca update-ul aduce si turn-by-turn navigation in Apple Maps/CarPlay pe Active Display (intre ceasuri).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-a costat nimic, masina e in garantie. In plus, le-am zis sa imi seteze si spalarea farurilor la interval mai mare decat cel default (schimbasem si eu, insa am pus o data la 255 stropiri ale parbrizului si cred ca cumva facea overflow variabila in care e tinut counterul ala si imi spala farurile foarte des). Cu totul a durat vreo juma de ora maxim. Nu au comentat nimic la modificarile facute de mine (staging, confort-blink de 4 ori etc etc), cel putin valoarea de la numarul de spalari au vazut clar ca nu e aia default ;)

Nu am navigatie, nici display-ul color si nici nu folosesc Carplay. Oricum, nu cred ca se va afisa vreodata informatia aia acolo - numai in cazul evident in care te vei afla intr.un iCar. :biggrin:Deocamdata insa asa ceva nu exista, si Apple a anuntat ca nici nu lucreaza la o masina :D

 

LE: nu a fost recall, ci doar un update normal de software.

Modificat de Contrasens
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Mda. Deci update-ul nu a adus nicio imbunatatire a problemei. In continuare legatura USB dintre telefon si MIB2 se pierde :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

O veste buna: serviciul de streaming Tidal a primit integrare cu Carplay. Astfel ca :

20180117_211435.jpg

20180117_212132.jpg

20180117_211515.jpg

Personal sper sa vina si pe AA, intrucat pe Androidul din familie am navigatia buna, waze si card sd. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri am primit si eu raspunsul de la fabrica referitor la introducerea update-ului din iOS pt CarPlay:

 

Dear Mr ,

Thank you for your e-mail.

Currently, we cannot give you any information about the implementation of new Apple CarPlay functions. As soon as an official
launch date for new features exists, the local dealers and the importer will be informed.

Thank you for your understanding in this matter.

Yours sincerely,
i. V. 

Volkswagen AG
38436 Wolfsburg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Stie cineva daca pot sa pun si eu app connect pe modelul asta de Composition Media? Nu stiu ce model e adica MIB 1 sau 2.  Masina e fabricata la inceputul lui 2015, la mine e din mai 2015

20180126_125414.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am reușit să pun player youtube/plex/browser etc pe mașină via android auto :wub:

Un scurt video cu mențiunea că era prima oara rulat și se incarca mai greu

https://photos.app.goo.gl/BysBrqN5Uq2s3dz03

https://photos.app.goo.gl/DsYpi4twlRZRmgii2

Funcționează perfect și în backgroud Waze îmi dă în continuare indicații

Ultima versiune de aplicație de aici

http://www.thekirankumar.com/blog/2017/12/29/play-youtube-video-android-auto-app/

Iar Android auto versiunea 2.9 nu ultima pentru că nu merge cu ultima

Urmați instrucțiunile din video și apoi va trebuie și apk editor pro (din google store a dispărut versiunea platit deci practic nu e piratat daca o descărcați din aptoid din apkmirror)

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O mare prostie sa ai Youtube pe ecran in timp ce conduci , mai @Mask001 . . Ce prezinti tu este doar un "hack" pe baza unui reverse-engineering facut pe aplicatia Waze. De altfel si in cazul Waze s-au gandit mult inainte sa il faca disponibil pe Android Auto din aceleasi motive de siguranta. 

Infotainment-ul suporta deja redare sunet prin Bluetooth.. de ce nu ai sta cu telefonul in mana sa pui video pe youtube si sa ai sunetul in boxele masinii !?  Singura utilitate o vad pentru masinile autonome level > 4...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema cu sunetul de pe Youtube prin bluetooth este ca merge doar cat ai aplicatia activa pe telefon, daca o "minimizezi" sau faci altceva - oha, se opreste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, Cristi Dunca said:

O mare prostie sa ai Youtube pe ecran in timp ce conduci , mai @Mask001 . . Ce prezinti tu este doar un "hack" pe baza unui reverse-engineering facut pe aplicatia Waze. De altfel si in cazul Waze s-au gandit mult inainte sa il faca disponibil pe Android Auto din aceleasi motive de siguranta. 

Infotainment-ul suporta deja redare sunet prin Bluetooth.. de ce nu ai sta cu telefonul in mana sa pui video pe youtube si sa ai sunetul in boxele masinii !?  Singura utilitate o vad pentru masinile autonome level > 4...

Nu este deloc o prostie sa poti

-asculta ce muzica vrei/ playlist facut acasa si ascultat in masina in drum spre munte
-copii din masina sau chiar si cei mai mari se pot uita la ceva in timp ce tu conduci, e la fel ca atunci cand ei vorbesc si tu conduci :))

Aplicatia este practic un broswer web, un player media care iti citeste tot din telefon, galerie foto/video deci utilitatea este si mai mare.

Acum daca soferul care se chinuie sa faca aceasta aplicatie sa mearga pe masina lui are atentia unui copil cand este la volan atunci desigur este un pericol pentru toti dar dupa un weekend pana la munte iti spun ca statul la coada pe dn1 cu un copilot in stanga ta care face pe DJ-ul este foarte fain. :)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare, sunt in asteptarea un G7 si am o intrebare. Pe vechiul meu Golf 7 de acum 4 ani portul usb din bord nu era capabil sa incarce telefonul, dadaea curent mic, presupun ca era dedicat doar redarii de muzica de pe un stick.

Acum pe noul Golf care asteapta alocarea VIN-ului voi avea AppConnect si inteleg ca e musai sa-ti conectezi telefonul prin usb ca sa poti folosi Waze de exemplu pe Headunit. Ingrijorarea mea este urmatoarea: poate usb-ul actual sa dea suficient curent smartphonului astfel incat sa poata functiona Waze mai multe ore?

Multumiri!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, desi waze e inca un mare consumator, vei iesi chiar pe plus dupa cateva ore.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, am folosit pe AppConnect diverse telefoane, cu Android si iOS si s-au incarcat toate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Se poate activa App Connect pe Radio CD Composition Media 20,3 cm, care are conector usb pentru iPhone/iPod din fabrica? Cu iPhone conectat pot alege din Media sa redea muzica stocata pe el, sunetul din YouTube il reda insa fara imagine...Unitatea infotaiment nu are butonul de App pe aceasta si nici in meniu nu apare App Connect...Am citi ca la Brady s-a reusit activarea insa nu stiu in ce conditii...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu detalii! Informatii sistem:

Cod piesa aparat: 3Q0035919C

Hardware: H41

Software: 0468

Codec media: 4101.0.0.0

Bluetooth version: C300

App - Connect: 4101.438.1.5

Radio DataBase Version: 1.9.4

USB Surfstick Version: 4101.438.1.4

Daye fiind cele de mai sus se poate deduce ca App Connect poate fi activat? Se poate face update de soft al Radio Composition Media cu un stick de internet anume, respectiv Car Stick de la parteneri Volkswagen, sau poate fi folosit orice stick de internet mobil?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!