Jump to content

Probleme directie / reglare [Passat CC]


Andrei H
 Share

Postare recomandată

Da, parca se aude cumva in spatele volanului, spre bord 

Modificat de Alungatu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa pui un filmulet alungatu cu zgomotul respectiv?

Mie mi se pare ca se aude la caseta jos, nu in spatele volanului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa incerc, sa vad daca reusesc sa-l inregistrez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca va dati seama.. spre finalul videoului se aude mai bine (si parca se aude numai cand virez spre stanga)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pare sunet de rulmenti de sarcina. Incearca sa tii mana pe arc in timp ce vireaza cineva, daca simti trepidatii e de la ei.

Modificat de Justin91
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu aveam aceeasi problema acum vreo doi ani, un trosnit doar pe virajul de stanga. Un mecanic "priceput" m-a facut sa schimb flansele la amortizoare degeaba. La Avia cand au ridicat-o ne-am dat seama ca se aude de la caseta. Nu l-am mai bagat in seama de atunci ca e sesizabil cateodata doar pe loc. Pe o cursa completa de viraj pe stanga trosneste doar in anumit punct al rotatiei volanului, aproape de capatul cursei si atat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Si eu zic ca e de la caseta, mie mi-a aparut sinetul de cand am schimbat caseta de directie cu una second acelasi cod.

Am fost nevoit deoarece cea veche s-a blocat in urma unui accident, lovitura in roata.

Dar am mai banuit ca poate fi de la folia de la volan, deoarece am demontat si volanul cand am schimat airbag-ul, dar se pare ca de la caseta este.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pana la actuala masina (Passat CC 2014 2.0 Tdi, pe care o am de 2 saptamani) nu am mai condus masini diesel. Am o intrebare pentru voi: cand sunt treapta 1 (sau chiar a 2a la viteze f mici), simt vibratiile motorului in volan, acel tremurat de diesel pe care nu l-am mai intalnit la vreo benzinara. Nu e puternic, dar se simte. La viteze mai mari nu simt nimic in volan, dar la plecarile de la semafor etc, da. Directia e superba, volanul merge perfect, insa vreau sa stiu daca acele vibratii (nu le-as numi trepidatii) sunt comune motorului diesel de 2.0 sau trebuie sa caut altceva?) Repet, nu e nimic semnificativ, insa pentru linistea mea, am zis sa intreb aici :)

Modificat de mednick
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa am fost si eu prima oara cand m am urcat pe diesel.. mai speriat, in special datorita vibratiilor. Daca spui ca sunt mici trepidatii, eu spun ca sunt normale, asa e dieselul. Depinde acum cat de "mici" sunt trepidatiile :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Niste mici vibratii, dar totusi perceptibile la viteze/turatii mici. Am mai intrebat pe cineva si mi-a spus ca asa e normal la dieseluri. Oricum commonrail, bluediesel etc, dar tot e zgomotos, nu se compara cu o benzinara. De afara ma refer...pt ca in interior e ff bine insonorizata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa schimbarea bucselor de la brate volanul imi statea putin spre dreapta asa ca am fost sa fac geometria. M-am dus ieri la Autosoft dar treaba e ca volanul tot spre dreapta sta. Din ce vad eu, unghiul de fuga nu prea ar fi in parametrii. Pareri? Merci!

IMAG4309.jpg

Modificat de Clawoodyou
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PAi la geometrie intai se fixeaza volanul drept si apoi se face geometria.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L-au fixat Cristi ca eram acolo, aveau si o chestie gen boloboc, dar tot sta inspre dreapta cateva grade. Ma duc maine din nou la ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mergi cu un tester si vizualizezi pozitia volanului cu testerul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voi incerca in seara asta sa ma uit si cu vcds. Merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Din pacate nu am gasit aria unde as putea posta asa ca de acum i-mi cer scuze. De ceva vreme tot troncanea ceva la roata din spate. Am fost la un service si au gasit o bucata de arc de la roata din spate pe bratul de la roata care facea urat la orice gropita. Trebuie sa le inlocuiesc pe amandoua si nu stiu ce firma sa aleg. Intre OE si alte marci, e o dif foarte mare. Imi puteti da va rog un cod de produs si ce firma mi-ati recomanda. Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut baieti,

Am o problema tot asa, am reconditionat caseta de directie la masina mea VW Passat B6 (3C) 2007, am facut geometria la roti si volanul sta spre dreapta, daca am inteles bine trebuie resetat senzorul G85, dar intrebarea ar fi, inainte de reglarea geometriei sau dupa? Si la fiecare reglare a geometriei trebuie efectuat aceasta resetare a sensorului? La mine nu apare aprins martorul de volan GALBEN pe bord. Puteti sa imi scrieti toata procedura cu pasii de urmat la resetarea senzorului G85? Si cu asta oare se rezolva, volanul va sta drept?

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu va sta pe drept, atata timp cat mecanic sunt probleme - adica, intai faci geometria si volanul sa stea pe drept.

Daca va sta pe drept, nu ai de ce sa faci setarea de baza la G85

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e problema, ca au facut geometria si pe aparat asa arata ca volanul sta pe 0 grade si cand am iesit din service am observat ca nu sta volanul drept, adica sta pe dreapta si e foarte vizibil. M-am intors in service, i-am zis care e problema si au facut iarasi niste reglari la geometrie, dar din pacate cand am iesit din service mai rau era,  volanul sta acuma si mai mult spre dreapta. Sincer sa fiu nu mai stiu ce e de facut.

Niste pareri va rog ...

Mersi 

 

 

 

 

Modificat de djfranz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce e de facut ?

sa mergi la altii, care stiu sa iti faca geometria....si sa pleci de acolo cu volanul pe drept.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma duc la reprezentanta, numai sa fie meseriasi buni. 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Update:

Mi-au facut reglarile la geometrie, atasez fisa cu valorile finale. 14999496686461265004605.thumb.jpg.d5f66f621f73f15ebd3cb30f835038d8.jpg

.... volanul sta drept de data aceasta, dar ceva tot nu este in regula, mi se pare ca am ceva probleme la 14999499650711444696456.thumb.jpg.6fac7279caa6f90fd57afdaf830a70a8.jpgamortizoarele din fata ca acolo am prea mare diferenta,  adica + 8 grade si 21' si respectiv + 7 grade si 43' .

Niste pareri va rog ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut, 

Am cumparat niste anvelope de vara Kumho HP91 265/50 R19 110Y pentru un Touareg 7P, am parcurs cu ele cam 6000 de km de cand le-am luat iar masina trage dreapta, am fost sa imi fac un reglaj de directie dar nu era problema cu geometirea totul ok, le-am mutat intre ele am incercat tot felu de variante dar nimic. Cu caucicurile de iarna care sunt de la Pirelli nu am nici o problema dor cu celel de vara. Aveti ceva sugesti ? Eu m-am gandit sa le trimit la garantie dar cei de acolo mi-au spus ca nu ii sigur ca o sa se rezolve problema si s-ar putea sa mi se refuze cererea ei au spus ca le verifica si ma anunta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum le-ai rotit intre ele? Incearca sa le cantaresti, si nu glumesc :)

Fix aceeasi problema am avut si eu cu un set de Michelin noi, folosite pana in 10k km apoi puse la pastrare peste iarna. Primavara tragea masina dreapta si a fost nevoie de ceva investigatii pana am gasit anvelopa buclucasa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai le-am pus cele care erau montate initial pe spate inapoi pe fata ! azi o sa mai incerc sa le mut de pe stanga pe dreapta. Si am sa le cantaresc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Edy_77 changed the title to Probleme directie / reglare [Passat CC]

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!