Jump to content

LED placuta inmatriculare CAN BUS


Tracto
 Share

Postare recomandată

Salutare ! Vreau sa imi montez LED-uri pentru placuta de inmatriculare CAN BUS. Totul bine si frumos pana aici.

 

Singurul model viabil este cel cu radiator (poza). Din pacate este prea maricel si montat in lampa radiatorul de pe el face contact cu lamele lampii si implicit scurt. 

 

Voiam sa vad ce alte solutii ati gasit voi la aceasta problema dat fiind faptul ca in principiu la Audi se intampla treaba asta, lampa avand o constructie mai ciudata un pic. La VW spre exemplu incape LED-ul cu tot cu radiator si nu face scurt . M-am gandit si la alternativa sa pun un material cauciucat izolator pe radiator dar acel radiator se incinge bine de tot si risc un mic incendiu.

 

 

post-10002-0-32944600-1435796476_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal.,

Vezi ca sunt lampi OEM cu led pentru numarul de inmatriculare .

Era aici pe forum un coleg care vinde .

Cauta la aria de prestari servicii sau cea de vanzari .

O zi buna .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oare nu merge pilit putin din radiator?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit LED-uri SMD CAN BUS fara acel radiator . De dat eroare nu dau dar ma gandesc ca au viata redusa fara acel radiator sau poate se supraincalzesc ?

 

A folosit cineva acele LED-uri CANBUS fara RADIATOR ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal.,

Vezi ca sunt lampi OEM cu led pentru numarul de inmatriculare .

Era aici pe forum un coleg care vinde .

Cauta la aria de prestari servicii sau cea de vanzari .

O zi buna .

 

Cred pana la urma ca Solutia colegului e cea mai buna. Doar sa il si gasesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

E plin ebayul de leduri "can bus" dedicate, la preturi acceptabile. Pe forum cred ca are colegul Alex-Jaf

Modificat de Mihai.Nechifor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi mai bine ca se ia talonul pentru leduri in loc de beculete . Nu merita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu. O sa caut niste beculete cu lumina alba gen Blue Vision de la Philips sau Cool Blue de la Osram, cu omologare europeana ceva.

Modificat de Tracto
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

De ce sa se ia talonul ptr leduri? Eu am facut identificarea in vederea inscrierii si nu au fost pobleme cu leduri in far si la nr. Atata timp cat nu pui leduri prin grile sau mai stiu eu unde nu ar trebui sa fir problema. Ideea e sa nu fie de alta culoare, gen rosu, albastru. Un alb cald merge fara probleme

LE: mai ales ca acum sunt pe piata si leduri de la philips, osram, care au omologare

Modificat de Mihai.Nechifor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da exact. Am vazut chiar azi in Carrefour Led-uri Philips C5W. Aveau si un pret piperat 85 ron 1 bucata (nu set).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La masina mea am bifat in centrala electrica becuri led la placute inmatriculare si nu mi-a mai aparut eroare de bec ars, dupa ce am pus smd-uri normale, fara canbus.

 

Iar cu retinerea certificatului de inmatriculare pentru leduri, se retine intradevar doar daca sunt montate pe autovehicul lumini de alta culoare decat cele omologate (rosii, albastre, verzi, roz...etc). Daca ai leduri albe nu o sa ai nici o problema.

Modificat de getodacu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru ca centrala ta stie de LED.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Eu am comandat de pe ebay cam de 3-4 saptamani si astept sa imi ajunga pachetul. Dupa ce le montez revin cu feedback. Au fost cam 23$ setul de lampi cu led.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am revenit cu feedback'ul, scuzati de dublu post.

 

Led'urile se vad excelent, 18smd'uri, sunt vizibile chiar si ziua. Au fost plug'n'play, mi-era teama ca fiind chinezarii, n-or sa incapa la fix si o sa fie nevoie de adaptari. Nu a fost nevoie. Au cam 3 saptamani de cand sunt montate, le recomand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai cumparat si esti multumit de ele ? Eu am avut asa ceva pe Ford, inainte sa iau A3. Luminau foarte foarte slab, poza aia cu numarul luminat pe care o are el sigur nu este de la acel produs. Fa o comparatie intre lumina din stanga, aia galbena si normala, si cea din dreapta cu asa-zisul filtru uv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

La mine au incaput cele cu radiator, pentru solutia  "sa nu faca atingere" aplicati banda izolier pe radiator, eu asa am facut si merg excelent :)

IMG-20151228-WA0000.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru modelele de A3/S3 8P pre-facelift (pana in iunie 2008) exista solutie OEM care nu da eroare de bec ars.

4H0 943 021 (stanga) si 4H0 943 022 (dreapta).

 

Evident, fiind OEM, lumina nu e albastruie ca la restul.

 

IY31NBW.jpg

Modificat de anorganix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scris-o si mai sus, ma repet, dupa mai bine de 6 luni de cand am montate led-urile de pe ebay.

Sunt cele de aici ---> link ebay click aici

Am mai comandat un set intre timp, pentru un A4, de 2 luni merg si ele ireprosabil. Nu dau absolut nicio eroare de bec ars. Lumina este atat de puternica incat se distinge si ziua, iar noaptea lumineaza spatele masinii si asfatul de sub masina. :D Eu personal imi mai comand un set sa am de rezerva.

 

L.E.: Am atasat si o poza live cu masina.... (intre timp am scapat de suportul ala de numar inestetic, am lipit cu banda dublu-adeziva). :D

20150926_202348_LLS.jpg

Modificat de AndreyPH
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Eu m-am saturat sa tot schimb becuriile cu canbus deoarece se tot ard, solutia mea a fost sa pun o rezistenta ca anulator de eroare (nu mai stiu sigur valoarea rezistentei) de atunci am pus leduri normale fara can bus unele din ele s-au mai ars si am decis sa le fac eu, de atunci am aproape 2ani si inca merg (ca putere reala sunt aproape 10w ambele).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista si solutia oem care nu costa foarte mult si va tine mult mai mult decat ledurile chinezesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 2 years later...
ionalexandrudan

Salutare, cu permisiunea dvs. am sa va spun ce am vazut prin microscop si ce a fost masurat cu multimetrul pe chinezariile LED dezmembrate:

 

LED-urile (chinezariile) CANBUS au 2 probleme mari si in ziua de azi si se manifesta imediat la masinile facute sa mearga pe becuri si cu centrala electrica pentru becuri: desi au canbus, se infierbanta foarte tare din cauza consumului diferit de curent (indiferent de cat au radiatorul, acesta nu face fata la disiparea caldurii), canbusul (balastul suplimentar) poate ceda in timp si inevitabil avem eroarea de bec ars, chiar daca ledurile acelea, alimentate separat la 12 volti, functioneaza. Ce sesizeaza centrala electrica e faptul ca acel LED cu CANbus nu are consumul minim de curent pentru care respectivul circuit a fost proiectat.

A doua problema (intalnita la 90% din cazuri) o reprezinta lipiturile reci la LED-uri (lipitura neconforma), care fac in timp ca acel contact sa cedeze, formand "open circuit" la LED. 

 

Mai exista o problema la aceste LED-uri cu CANBUS: padurile de pe placuta electronica nepopulata sunt prost dimensionate in raport cu piciorusele sau contactele LED-urilor; astfel, dupa popularea placutei electronice cu componente, lipitura prin pasta de cositor nu se realizeaza corect si, in timp, din cauza vibratiilor, aceasta cedeaza si se formeaza acelasi "open circuit".

 

Dintre toate LED-urile schimbate pe masina din semnatura, cele de la placuta de inmatriculare spate au cedat cel mai des (cca. 8-9 luni); toate becurile LED ce au apucat sa cedeze, au cedat din cauza lipiturilor reci, desfacand bulbii s-a constatat dupa masuratori ca balasatul si integratul ramasesera intacte.

 

Majoritatea becurilor LED (orice "P" ar fi, sau W"x"W) au problema de lipituri reci, la mine au fost date jos toate LED-urile de pe acei bulbi si am pus leduri de la OSRAM, de atunci...nicio problema, n-am mai schimbat absolut niciun bec LED. Repet, la toate balastul si sistemul inteligent prin integrat nu a cedat, doar lipiturile" de cacao" la LED-uri. Si un aspect foarte important, chinezariile din Carrefour sau de pe "Ali" au led-uri de o foarte slaba calitate, de aceea le-am si scos afara.

 

Nu va uitati la cat de "superbright" sau ce "multi-LED COB" se potriveste la masina dvs. pentru a va inlocui becul cu filament, acestea nu au ajuns inca la maturitate, cele mai fiabile au fost si raman (deocamdata) acele ledurile singulare cu capsula robusta.

Modificat de ionalexandrudan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Osram tot din Carrefour ? Sau comandate special.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • cogdao changed the title to LED placuta inmatriculare CAN BUS

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!