Jump to content

Martor airbag aprins


marius_gymy
 Share

Postare recomandată

buna colegi,am si eu o problema aparuta azi,am incercat sa ajung la motorasul de cald/rece de sub volan,am demontat bord,am ajuns si pe la volan(dar acolo numa am dat plasticul de deasupra volanului si am scos ceasurile)...nici eu nu stiu de ce am dat ceasurile,dar ma rog si cand am montat la loc totul...cand pun contactul se stinge tot si dupa 2 secunde se aprinde martorul de AIRBAG si nu stiu ce sa fac...(am verificat mufele de la scaune,zic eu ca sunt ok),am dat o scanare cu OBD II cu telefonul si a gasit 2 erori si eu am dat sa le stearga si lea sters,nu mai apare nimic,dar martorul de airbag tot ramane aprins....please helpppppp  me!...va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FA o diagnoza cu VCDS sa vedem erorile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar pana ajung sa fac o diagnoza nu ma poate ajuta cineva cu o idee,deocamdata nu am cum sa ajung pana la service si deocamdata nu am bani pentru asa ceva deocamdata(asta a aparut asa pe nepregatite si imi da bugetu peste cap)de aceea m-am apucat sa ajung la motorase de caldura sa le curat...multumesc oricum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai cum sa repari o problema de airbag fara vcds.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar pana ajung sa fac o diagnoza nu ma poate ajuta cineva cu o idee,deocamdata nu am cum sa ajung pana la service si deocamdata nu am bani pentru asa ceva deocamdata(asta a aparut asa pe nepregatite si imi da bugetu peste cap)de aceea m-am apucat sa ajung la motorase de caldura sa le curat...multumesc oricum

 

no, cel mai probabil este o problema de comunicatie sau conectica - avand in vedere ce ai demontat pe la masina.

 

oricum, asa cum ti-a zis si bundy - este imposibil sa detectezi problema si sa faci sa dispara eroarea, fara o diagnoza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am demontat cutia aia neagra de sub volan de langa motorasu de caldura care are 3 mufe pe care le-am scos,...am inteles de la altcineva ca trebuia sa scot borna de la baterie cand scot ceva mufe,dar eu tot puneam contactul si incercam motorasul,deci poate de la asa ceva,eu am mai demontat si scos mufele si de la ceasurile de bord si cam atat in legatura cu mufe...oricum va multumesc deocamdata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai scos mufele de la instrument + contact pus =>airbag kaput.Trebuie sterse erorile.Nu ai colegi cu vag com in Timisoara?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am scanat iar cu OBD II cu telefon cu aplicatia Torque si mia aparut  o eroare. prima data.(dar cred ca nu are nici o treaba cu asta) ...

P0106-Powertrain

Manifold Absolute Presure/Barometric

Pressure Circuit Range/Performance Problem

asta a fost Duminica si am sters eroarea...iar astazi a aparut asta

Fault Code...P1250-Powertrain..Fuel Level Too Low

TYPE-Powertrain-Manufacturer Controlled DTC

DESCRIPTION-Fuel Tank Level Sensor-Low Input

Cause-Fuel Level Too Low

si am sters-o si pe asta...deocamdata nu apare nimic

mersi ca ma mai suportati

dar am o intrebare,daca martorul de airbag e aprins(daca se intampla ceva acuma la un impact airbagul mai functioneaza???)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

functioneaza.... acum daca nu ai alte probleme, la airbag-uri.

 

erorile postate nu au legatura cu martorul airbag-ului - scanaeaza cu un VCDS, VAS, ODIS... sau alt tester compatibil.. nu cu jucaria folosita de tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok,multumesc mult,cand o sa am timp si bani o sa ajung si la un test de asta si o sa va dau detalii mai multe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am aceeasi problema la un golf III... dupa un test cu vag com au ramas doua erori pe care nu le pot rezolva.

Control Module Part Number: 6N0 909 603  E
  Component and/or Version: AIRBAG VW2          V00
           Software Coding: 00069
            Work Shop Code: WSC 01269
2 Faults Found:
00595 - Crash Data Stored
        35-00 - -
00532 - Supply Voltage B+
        07-10 - Signal to Low - Intermittent

 

Cum interpretez asta?

 

Multumesc.
 

Modificat de moneytehnik
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal ca nu poti!Eroarea se interpreteaza ca atare! Resoftare sau alt calculator airbag.Personal,daca imi permiti o sugestie,eu as sparge becul...Fiind aria de Polo,mai bine cauti raspuns la G3.

Modificat de dan 48
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
danny_boy242001

Salut!

Poate sa-mi spuna cineva unde este amplasat calculatorul de airbag la polo 9N ? Si ce trebuie sa demontez ca sa ajung la el?

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe podea, pe tunelul central, sub bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

danny_boy242001

Sa inteleg ca trebuie sa demontez consola de la schimbator?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi cat loc ai de ea... nu mai imi aduc aminte exact daca trebuie data jos ... sau ai loc....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

danny_boy242001

Am desfacut consola si am vazut unde este calculatorulde airbag , dar nu stiu daca am loc sa-l demontez. Cred ca trebuie data aeroterma jos :(

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai loc fără sa dai aeroterma jos.Se scoate doar capacul inferior al aerotermei,dacă nu te descurci altfel.Dar ,ar trebui,cu sculele potrivite,sa îl poți scoate fără demontări adiționale. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

danny_boy242001

Salut!

Poate sa-mi spuna cineva cum scap de aceste 2 erori ?

01221- Crash Sensor Side Airbag; Drive Side(G179)

            62-00- No or Incorrect Adjustment

01222 - Crash Sensor Side Airbag; Passager Side(G180)

           62-00- No or Incorrect Adjustment

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iei de pe masina donatoare cei 2 senzori de crash.,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

17 hours ago, danny_boy242001 said:

Salut!

Poate sa-mi spuna cineva cum scap de aceste 2 erori ?

01221- Crash Sensor Side Airbag; Drive Side(G179)

            62-00- No or Incorrect Adjustment

01222 - Crash Sensor Side Airbag; Passager Side(G180)

           62-00- No or Incorrect Adjustment

Multumesc anticipat!

din pacate se pare ca senzorii tai, nu sunt compatibili cu modulul instalat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

danny_boy242001

Ciudat este ca am luat din dezmembrari modulul de airbag cu acelasi cod ca cel de pe masina. Cum aflu ce cod imi trebuie pentru senzori?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate este destul de complicat cu acestia - deoarece au aceelasi cod de piesa, dar au un cod de culoare - care nu ai cum sa-l descifrezi tu... si care face diferenta intre piese.

Asa cum ti-a zis bundy, cel mai simplu este sa mergi si sa iei senzorii de pe masina de pe care ai luat modulul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

danny_boy242001

Salut Florin ,

Stiu ca cel mai simplu este sa ma duc sa iau senzorii de pe masina , doar ca am luat calculatorul deja demontat nu se stie de pe ce masina.

Calculatorul nu se poate rescrie sa recunoasca senzorii?

Multumesc pentru informatii !

Modificat de danny_boy242001
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!