Jump to content

Editare/Modificare instrument cluster VW Golf 4 si Passat B5


ioanidis84
 Share

Postare recomandată

Salut asa cum zice si titlul incerc sa deschid un subiect care nu prea s-a discutat ,si anume  editarea softului din IC si implicit modificarea memoriei eepromului  pt a se putea monta pe diferite modele VAG.

     De la inceput recunosc ca nu stiu exact cum se face acest lucru dar ceva idei (stiti cum se numesc oamenii cu idei :tuktuk: ) am si doresc sa le expun aici poate impreuna cu voi iese ceva ,

      Cele mai multe informatii  le-am obtinut de la colegul nostru Adrian si pe aceasta cale tin sa ii multumesc foarte mult si de la Florin , de cite ori am avut nevoie de modificarea unui soft m-a ajutat…ii rog  frumos pe amandoi in limita timpului disponibil si a secretului professional sa posteze.

   Pentru editarea unui dump avem nevoie de un hex editor (de ex HXD) daca il alegeti  pe asta o sa ne fie mai usor sa ajungem  la adresele pe care le dorim, adresele sunt consecutive si incep din coltu din stanga sus, pe orizontala spre dreapta pana la capat si se reia pe randul urmator din stanga. Exact ca si  cum am citi o carte.

  Pt exemplificare si pt a avea pe ce sa ne dam cu parerea o sa pun un soft pe care m am jucat si eu si  pe care am incercat sa-l inteleg …... mi l a modificat Florin ca sa pot monta IC de passat pe seatul meu

   1.De ex: adresa 45(in HEXAzecimal) insemna pe randul al 4lea(se incepe cu 0,1,..) a 5 pozitie de la stnga la dreapta(se incepe to cu 0,1,) ai valoarea  CD in fisierul "17.04.2015.imo2.5080", daca folosesti hxd cand te pui cu mouse-ul pe o valoare iti arata jos adresa

    2.Pt a transforma din hexa in zecimal si invers , putem  folosi calculatorul din windows setat pe stintific, 
ca sa intelegem si mai usor  mai jos avem o comparatie intre hex si decimal( hexa are pana la F)
Hex          decimal
0              0
1              1
2                2
3                3
.
.
9                9
A              10
B                11
C                12
D                13
   3. Din ce am observant pentru a putea modifica un dump trebui sa stim ce trebui modificat si cel mai dificil si important la ce adresa se gaseste ceea ce trebui editat si de aici si ideea acestui post ….cand identificam cate o adresa si cu ce se ocupa postam aici.

  

   Cind am pus bordul de passat pe seat prima problema a fost cu faptul ca nu mi se aprindea martorol de ESP si asta datorita modului cum se transmitea informatia

     4.Martorul de abs/esp adresa care se ocupa de asta este 1E4, la masinile la care informatia vine pe canbus valoarea din adresa 1e4 este "63", la cele care au fir separat(passat de ex) valoare ii de obicei F7 sau Bx(x insemna orice). La mine in fisier original de seat am 2F, se poate incerca cu valoarea aceia  sa vedem  daca este mai ok decat 63.

        O alta problema a fost faptul ca nu imi afisa correct consumul pe computerul de bord

      5.Adresa care se ocupa cu acest lucru este 145 …. valoarea standard este 64 (in hexazecimal) care insemna 100 in decimal. In mod normal ce iti arata pe vcds pe motor ar trebui sa fie si pe bord(+ sau - 0.1 L/h), daca modificam vaolarea asta de adaptare se modifica valoarea afisata in relanti dar o putem  corecta pe aia de consum. procedura de calcul ii:  

Consum afisat pe bc / consum calculat la pompa de ex * 100

   Si ar trebui sa ne dea  valoarea de la adresa 145. Pt un ex sa luam de ex 6.5l/100 km afisat pe bc, si dupa calcul la pompa ne-a iesit sa zicem tot 6.5 l/100 km.Deci aveam 6.5/6.5*100=100. Dupa cum se vede  64 hexa(100 zecimal) ii de fapt corectie 1 pt consum afisat. ex2 : pt 6.5l/100km afisat pe bc si 6 calculat la pompa-> 6.5/6*100=108 care in hexa ii 6C. Deci in loc de 64 pui 6C pt ex asta. Daca ii invers , cosnum afisat ii mai mic valoarea va scadea.

    6. Din ce am vazut nu la toate bordurile se poate modifica cu vag com modul de iluminare a IC. Adresa care se ocupa cu acest lucru este 1ED, originalul la adresa asta este110000(binar), 30 (hexazecimal)  .Avem mai multe combinati: bitul 0 este pt activare se trece pe1 , bitul 1 este pt. LCD(ceas si km)  bitul 2 este pt scala si bitul 3 este pt ace . Ex daca vreti sa lumineze lcd si acele  valoarea noua va fii 111011(binary)  ,3B (hexazecimal) …

    Deci inca o data aceste informati nu imi apartin cele mai multe sunt de la colegul nostru de pe forum Adrian iar o mica parte am gasit-o tot aici pe forum.

    Daca cineva are ceva de adaugat eri de corectat il rog sa o faca …

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Valabile doar pentru borduri VDO immo3 soft versiune 501.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

    Ceva ,ceva stiam dar nu am eram sigur...daca sti zi cate versiuni sunt si diferentele dintre ele ca e bine de stiut

       De ceva timp ma uit pe un soft sa mi dau seama unde este partea cu imo....am vazut ca la unele este pozitionat intre adresele 20-100 ,iar la altele 70-140 cred  ca are legatura cu versiunea softului daca stie cineva, sa ne lumineze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ioane, tu nu ai cumva Seat ?... pai la tine din cablaj, nu aprinde automat tot - scale, ace, afisaje - cand pui contactul ?.... eu zic ca asa este.... deci, la tine degeaba modifici soft-ul, iluminarea e hardware

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La oras ,la serviciu toata lumea te striga dupa numele de familie....nu ma mai strigat cineva pe numele mic de cand am plecat de la mama de la tara...multumesc.

Ba da florin , daca scot siguranta 5 functioneaza asa cum doresc eu...in alta ordine de idei florin nu imi afiseaza corect consumul de motorina.....ma ajuti sa modific dumpul?.... ca nu asi vrea sa modific eu pe acolo sa fac vreo prostie

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

no, da-mi pe mail ce vrei sa iti fac la el, sa imi zici ce corectie vrei la el si ti-l rezolv - ca sa nu poluam aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa i maresc consumul cu 1.2 l/100 km ....si instantul este mai mare inainte aveam pe ceas si vag 0.4 acum am 0.5-0.6 l/h pe ceas...are legatura instantul cu mediul?

Modificat de ioanidis84
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Salut...este corect daca la adressa 134 trec in loc de 64 -- 5E deoarece doresc sa modific consumul cu o.5 l/100 de km?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

  de pe forum adunat postez aici ca sa ne fie mai usor de gasit modul cum se activeaza renge-ul

 

 

1.Citim epromul de la Instrumentele de bord (obtinem fisierul IC original unde se vede adresa 0x416 care are C1 );
2. Modificam adresa 0x416 din C1 in E1 (obtinem fisierul IC modificat );
3.Rescriem epromul de la Instriumentele de bord si gata. Avem activa functia ,,Rest km pina la pompa".
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

range.... Ionut, repetam informatiile de ce ?

 

pai pentru Range - ce ai postat tu se refera numai la bordurile VDO - avem 138 de pagini aici, cu procedura, soft-uri, interfete, adrese.... http://vwforum.ro/topic/42576-functie-in-plus-la-computerul-de-bord-range/

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, aceasta este teoria.... nu si practica....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

    Ioane, Florin ....ca abia ma obisnuisem  :icon_thumleft:.  Am zis ca e benefic atat  pt forum cat si pt utilizatori (ca imi venea sa sparg calculatorul cand am vazut ca am de citit 140 pag si stiam ca daca intreb ceva cineva o sa ma trimita la origini.)  ,sa fie undeva structurate ca sa evitam intrebarile alea pe care cu totii le uram ,dar pe care cu totii le am pus la un moment dat.

   1.Pt activare range si iluminare, pe cesurile RB8 imo 3 adresa 0x381 din 00 modificat in 02 este numai range activ, daca se modifica din 00 in 0B rangeactiv si iluminare bord

    2. Pt activarea mesajului WELCOME trebui modificata adresa 0417-welcome off-02

                                                                                                                          -welcome on -6B

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la cate tipuri/modele de clustere, fabricanti, modele de masini - sunt prea multe diferente, intre proceduri, adrese si scule - ca acest topic sa nu devina o alta varza.... despre asta e vb.

 

unii pun intrebari.... altii cauta raspunsuri... asa este de cand lumea si pamantul - fiecare isi alege tabara  :D

 

no, da sa lasam sa fie ca voi.... :soothe[1]:

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florin pote vrei sa contribui si u la acest topic si ne zici si noua imobilizatorul la ceasurile imo 3 vdo la ce adrese se gaseste?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pune ceasurile pe masina, fa adaptarea lor, citeste dumpurile din ECU si din ceasuri si vezi ce adrese modifica. Prin analogie, compari dumpurile si vezi unde si ce modifica.

 

adica, trebuie sa pierzi ceva timp = munca in acest sens

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aaaâaa...acum m am prins ,tare faza:) Nu inteleg cum sa citesc dumpul din ecu? Se poate cu comannder? Nu trebui interfata speciala gen galeto mpps ?....nu mai am o a doua pereche de ceasuri , am incercat chestia asta cand am avut pe mana niste ceasuri si din ce am obs s au modificat mai multe adrese printre care toate adresele de pe linia lui 20 si 30 unde si banuiesc ca este imobilizatorul...salvasem dampurile sa ma uit mai cu atentie dar am avut ceva probleme cu calc si s au dus. Nu i bai pote pana la urma le aflu si le pun aici .....

Modificat de ioanidis84
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, la diesel merge cu commander

 

dupa ce le compari si gasesti adresele, pune-le aici si o sa compar si eu - timpul din pacate este inamicul nostru... si iti pun.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Am rezolvato cu pinul! am aflat cu VAG EEPROM Programmer by BP mai ramane sa aflu ce linii sa editez pentru a seta km actuali pe noul bord 19245km asta daca ar dorii cineva sa ma ajute!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!