Jump to content

Editare/Modificare instrument cluster VW Golf 4 si Passat B5


ioanidis84
 Share

Postare recomandată

15 hours ago, divinul said:

Am rezolvato cu pinul! am aflat cu VAG EEPROM Programmer by BP mai ramane sa aflu ce linii sa editez pentru a seta km actuali pe noul bord 19245km asta daca ar dorii cineva sa ma ajute!

Pai tot cu acest programel, modifici si km. Dupa ce ai citit dumpul, in dreapta jos ai km...treci cati trebuie si apesi butonul de actualizare a acestora

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa e florin numai ca dump-ul nu l-am citit cu o interfata l-am citit pe banc! cu un programator!

imi poti explica cum?

in fine daca nu  se poate nu e nici o problema il las asa.

aveti idee cat costa sa fac o copie la o lamela de cheie ?

cipul l-am adaptat ! si telecomanda am adaptato la confort numai ca lamela e bruta si as vrea sa stiu cat ajunde sa ii frezeze acel calal

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Divinul - trimite-mi dump-ul pe mail, la adresa din profil, sa ti-l modific

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

Salut!

Cum pot extrage un dump de pe niste ceasuri? Cu VCDS ar merge ? Scopul e sa aflu pinul de la ceasuri pentru a face o cheie.

Mersi mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce fel de ceasuri sunt? Cu vcds nu poti citi dumpul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Immo 3 am pe masina(VDO 05) . Vorbim de un Golf 4 1,6 FSI din 2003.

Ok, daca nu merge cu VCDS, cu ce as putea incerca ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vag k+kan/Vag tacho.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru immo 2 se poate folosi aceeasi interfata ? Masina parintilor are immo2, Multumesc frumos pentru ajutor !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Și imo 2 și 3 ar trebui sa mearga cu interfață de genul commander ,tacho etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau daca ai un cablu kkl din ala albastru poti incerca cu VAG EEPROM Programmer. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 4/10/2016 at 5:08 PM, divinul said:

uite dump-ul daca vrei sa il modifici!

 

Golf 4 1.4 16v AXP Motometer BOO Minidot.bin

si aici alte dump-uri pentru colegi

poate le e de folos...

1J0919861D A4-KOMBIINSTR. VDO V01.BIN

Golf 4 1.6 Motometer B00.bin

Cati km vrei sa ii pui? am vazut cateva posturi mai in spate 19246 ? asa putin?  Poti sa ii calculezi si manual, ai nevoie doar de calculatorul din windows setat pe scientific.

ex pt Golf 4 1.4 16v AXP Motometer BOO Minidot.bin: Deschizi fisierul cu orice hex editor, si la linia 40 o sa ai o secventa care se repeta   97 3B. Pui in calculatorul din windows ca valoare HEX aceasta secventa dar swap(invers) , respectiv 3B 97 si o transformi in DEC. Iti da 15255, valoarea asta o inmultesti cu 16 si iti da 244080. Pt valoarea care o vrei tu faci invers  sa zicem ca vrem 192456km, 192456/16 si rezultatul il transformam in hex adica 2E FC. Pe linia 40 pui secventa asta pe toata linia dar invers , adica FC2EFC2EFC2E... si bordul trebuie sa iti arate 192448km.  Sau mai simplu direct valoarea km to hex dar ignori ultima cifra, adica pt 244080 iti da 3B970. Prin metoda asta ai valoarea care vrei + sau - 16km cand completezi tot randul cu aceeasi valoare. Dupa ce modifici poti incarca in vageep sa te verifici. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acesta era motivul pt care nu îmi reușea ...trebuia pus invers. Multumim terrabyt ca Îți faci timp și pt noi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Here are addresses for VWK501 (VWK503 in brackets when it is different) clusters:
 - 0x065 - speed source setting (0x80 - gearbox sender, 0x81 - ABS)
 - 0x08A [0x0C8] (3x1 map) - number of keys (you have to divide by 11 as it has 11, 22, 33... values), value is stored 3 times
 - 0x145 [0x187] - fuel consumption correction (0x64 - means 100%, no correction) - in IMMO2 clusters it used to be adjustable using adaptation channel
 - 0x150 [0x192] - K value stored as LoHi 16 bit number
 - 0x1D2-0x1D3 [0x204-0x205] - buzzer sound frequency (2 8 bit values)
 - 0x1D4-0x1D5 [0x206-0x207] - buzzer volume (2 8 bit values) - this one does not seem to work at least for me
 - 0x1D6 [0x208] - another setting for buzzer (length of the sound)
 - 0x1ED [0x21F] - lower 4 bits of this byte sets what are iluminated upon switching ignition (0000 - no ilumination, xx11 - displays, x1x1 - gauges, 1xx1 - needles, to combine just sum bits)
 - 0x1EE [0x220] - cruise control lamp setting - when set to E9 it works when CC is switched on, when set to F9 it works only when CC is actually working
 - 0x200 [0x238] (2x1 map) - 2 8 bit numbers which determines when (temperature) information about slipery road is displayed
 - 0x230 [0x268] (8x1 map) - 16 bit LoHi stepper motor map for speedometer
 - 0x248 [0x280] (4x1 map) - 16 bit LoHi stepper motor map for tachometer
 - 0x270 [0x2A8] (8x1 map) - 16 bit LoHi conversion between fuel tank sensor and fuel in litres (I am not sure how to tell if axis at 0x250 or at 0x260 it used [0x288/0x298])
 - 0x290 [0x2C8] (8x1 map) - 16 bit LoHi stepper motor map for fuel gauge
 - 0x2A0-0x2D3 [0x2D8-0x30B] - it seems that even Golf cluster has maps for oil temperature and battery voltage gauges
 - 0x2E0 [0x318] (6x1 map) - 16 bit LoHi stepper motor map for engine temperature (you can correct it to show real temperature, not 90*C between real 74 and 108*C)
 - 0x416 [0x44E] - set it to 0xE1 to activate showing range/RKM/miles to empty
 - 0x417 [0x44F] - set it to 0x6B to show Welcome message (only xxx 920 x4x full FIS clusters)

 

adresa care trebui modificata pt a ne afisa temperatura pe maxidot este

  1E4---in loc de F6 punem 63

Modificat de ioanidis84
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

Dragii mei @romytaxy @F l o r i n si @ioanidis84 ,

As avea ruganimtea sa nu mai transformati topicurile in campurile voastre de "joaca"...este al doilea topic in care trebuie sa fac curat dupa voi 3...

@ioanidis84 as avea rugamintea sa folosesti limba romana...nu suntem pe MIRC...drept pentru care foloseste un limbaj pe intelesul tuturor...

Considerati interventia aceasta un avertisment verbal...

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu eu nu am început nici o disputa, doar am răspuns. 

Deci , rectific

Adress 1EF ----change 08 with 01 -pentru afișarea  temperaturii  pe maxi/minidot. 

 laurentiu ,te rog dacă se poate ,sa ștergi greșeală din postul de sus și sa inserezi ce am scris aici.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

Nu imi dau seama la ora asta ce vrei sa modific...mai posteaza o data...cum e corect si iti sterg postul acela si ramane acesta corect...

In alta ordine de idei corect ar fi sa si verifici modificarile care le postezi aici...si in felu acesta esti sigur ca sunt corecte...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1E4---in loc de F6 punem 63- nu este corect

Adress 1EF ----change 08 with 01-este corect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
  • 3 months later...

 morturip poate te ajuta ...

 

 

 

- 0x270 [0x2A8] (8x1 map) - 16 bit LoHi conversion between fuel tank sensor and fuel in litres (I am not sure how to tell if axis at 0x250 or at 0x260 it used [0x288/0x298])
 - 0x290 [0x2C8] (8x1 map) - 16 bit LoHi stepper motor map for fuel gauge

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare colegi

As avea nevoie de un dump de ceasuri vdo diesel cod 1j5 920 846. Dacă se poate modificat sa arate rang ace iluminate și tempomat pe set. Ar mai fi o modificare nu știu la ce adresa se face ca sa nu citească informația de ușă deschisa pe can  Ceasurile le-am montat pe un golf 4 diesel care e immo 2 și nu merge buzzer ul și nici nu vede usa șofer deschisa și haion.  Știu ca doar astea  le poate vedea pt ca instalația mașinii e immo 2. Va mulțumesc anticipat.

Modificat de silibogdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat pana la urma. Am recodat  can gateway-ul dîn 06 tot în 06 și am modificat adresele corespunzătoare pentru tempomat pe set, ace + display pe contact, range  și welcome. Toate informațiile le-am luat de pe forum.

Va mulțumesc .

Modificat de silibogdan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

recodare cu 00006 - da, vede usa deschisa, ceasurile montate fiind tot de Golf 4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am reusit cu acele. Tutorial aici.

Poza atasata cu clusterul meu.

IMG_20170416_213724.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Ex member pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!