Jump to content

Editare/Modificare instrument cluster VW Golf 4 si Passat B5


ioanidis84
 Share

Postare recomandată

  • 2 weeks later...

Buna,am vag tacho 5.0 dar am incercat sa ma conectez la instruments la golf 4 1.6 16v 2001 dar nu merge nu-mi deschide nimic cu vag com ma pot conecta la masina.Am dat cu vag com pe instruments si imi zice o serie si marca BOO. Oare nu citeste vag tacho bord BOO?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu o fotografie oare ce are?De ce se conectează și după îmi da ca sa aleg alt model?

770D697F-4DA0-4699-B07B-193CC0D5F854.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Încearcă cu o alta interfață. Fiind vb de o clona ieftina, exista riscul sa faci mai mult rău cu ea... Decât bine. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai am un vag k+can comander 1.4 dar tot nu se conectează .Oare cu un kkl pe mufa seriala ar merge?Daca nu o sa cumpăr alt bord vdo .Ca am înțeles ca astea BOO au probleme cu conectarea.Ca oricum o sa iau unul vdo immo 3 și o sa ma ajutați  cu editarea eepromului să-mi activez range, staging și iluminare ace la punerea contactului

Modificat de iulyiceman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alex_alexandru207

Salut, am reusit intr-un final sa citesc ceasurile de pe masina. Ma poti ajuta cu activarea functiilor, te rog,(staging, needle sweep)? Si inca o problema pe care am observat-o de cand am schimbat ceasurile este ca, nu imi mai functioneaza esp-ul. Butonul parca nu mai are nici un rol. Mentionez ca, cu ceasurile vechi functioneaza perfect, si nu am erori.

3B0920827 KOMBI+WEGFAHRSP VDO V06.BIN

Modificat de alex_alexandru207
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alex_alexandru207

Am reusit pana la urma, dupa multe cautari pe internet sa activez singur staging si needle sweep. Problema ramane esp-ul, tot nu reusesc sa ii dau de cap. Stie cineva ce ar trebui sa modific sa functioneze? Inainte sa schimb ceasurile aveam unele IMMO2 motormeter. Am modificat dump-ul si am pus la adresa 1E4 din F7 in : 63, 2F si B2, insa tot nu functioneaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alex_alexandru207

Nu am nici o eroare. Cu ceasurile vechi functioneaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe ESp ai vreo eroare ? daca nu, e doar problema de comunicare cu ceasurile astea si nu mai afiseaza martorul de ESP/ABS

ABS functioneaza ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie adaptat un dump de Golf 4 compatibil,dupa care se va stinge și esp ul. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alex_alexandru207

Ma puteti ajuta cu un dump de golf 4 compatibil cu ceasurile mele? am pus dump-ul actual mai sus, si intr-un post anterior si poza cu eticheta lor.

în urmă cu 14 ore, andrei_221 a scris:

pe ESp ai vreo eroare ? daca nu, e doar problema de comunicare cu ceasurile astea si nu mai afiseaza martorul de ESP/ABS

ABS functioneaza ?

nu am eroare pe esp si da, abs-ul functioneaza

Modificat de alex_alexandru207
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, o sa îți trimit unul 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alex_alexandru207

 

On 26.01.2019 at 19:45, F l o r i n a scris:

Da, o sa îți trimit unul 

Astept, multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alex_alexandru207

Da, am pastrat foliile de passat. Multumesc, o sa incerc sa vad ce face. Daca e ok, poti sa imi activezi functiile pe acest dump? ace iluminate + staging+range(daca nu e deja activ).

Modificat de alex_alexandru207
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L-ai pus, funcționează ok? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alex_alexandru207

Da l-am pus, dar tot degeaba. Acum imi reactioneaza cand apas butonul, dar cand ar trebui sa stea ledul esp stins, ramane aprins la intensitate mica. 

E posibil sa ramana partial aprins din cauza ca am schimbat ledul esp cu unul rosu? initial m-am gandit ca poate e defect.

50796901_375233373253659_3942998424059641856_n.jpg

Modificat de alex_alexandru207
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, trebuie deconectat un fir din mufa ceasurilor, ca să se stingă și sa lucreze normal. Nu e degeaba... Acum lucrează, spre deosebire de cum era anterior 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca se se stingă martorul ala de sta aprind aiurea, la intensitate mica, trebuie deconectat un fir. După aceea martorul ESP..... Și Esp ul, vor lucra normal. Mai târziu voi cauta unde am notat și va scriu și care fir este, sa va notați și voi. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Sper sa nu ma considerati vreun intrus dar detin o Skoda Octavia 1 Vrs si as vrea sa activez needle sweep si acele iluminate. Cable KKL VAG-COM 409.1 este cablul necesar pentru citire sau modificari ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna,dragi colegi.Deoarece am schimbat instrument clusterul cu unul VDO IMMO3  la golful din semnatura, a-s avea rugamintea la un coleg binevoitor sa-mi activeze functiile Range,Staging si Iluminarea acelor la punerea contactului.Si a-s mai dori sa puneti kilometrii astia 235922 in loc de 140000 cat este acum

 

Pun datele clusterului 

Address 17: Instruments        Labels: 1J0-920-xx5-17.lbl
   Part No: 1J0 920 826 A
   Component: KOMBI+WEGFAHRSP VDO V20  
   Coding: 01113
   Shop #: WSC 00000  
   VCID: 275D1D17C518CF26F59-5000
   WVWZZZ1JZ4D072569     VWZ7Z0C8452551

Atasez si dumpul

1J0920826A KOMBI+WEGFAHRSP VDO V20.BIN

Va multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alex_alexandru207
On 29.01.2019 at 6:37, F l o r i n a scris:

Ca se se stingă martorul ala de sta aprind aiurea, la intensitate mica, trebuie deconectat un fir. După aceea martorul ESP..... Și Esp ul, vor lucra normal. Mai târziu voi cauta unde am notat și va scriu și care fir este, sa va notați și voi. 

Salut Florin, ai reusit sa gasesti unde ai notat firul care trebuie deconectat? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mufa verde, pin 14 deconectezi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!