Jump to content

Editare/Modificare instrument cluster VW Golf 4 si Passat B5


ioanidis84
 Share

Postare recomandată

în urmă cu 14 ore, Raul 28 a scris:

Salutare colegi, ma ajutati si pe mine va rog cu activarea needle sweep pe un soft de ceasuri de golf 4? As vrea ca atunci cand pleaca acele, sa se aprinda si martorii concomitent cu ele, iar cand se intorc, sa se stinga. Va multumesc anticipat

soft florin.txt 2 kB · 0 downloads

 

Verifica daca e ok. atentie sa nu ai martori aprinsi in bord ca nu iti merge

soft florin nd+led.txt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut! vreau si eu ajutor in legatura cu schimbul unor ceasuri. Pe masina am ceasuri BOO immo 2, iar eu am luat din dezmembrari niste ceasuri immo 3 sportline vdo 1.10. Masina mea este un golf 4 1.4 din 2000 cu minidot. Am incercat cu cablu hex+can de la vcds sa citesc eepromul ceasurilor noi cu vag can commander/vag eeprom,dar nimic, Eroarea no ECU indiferent pe ce port com, Problema este ca eu nu am porturi com in device manager,interfata fiind instalata doar pe usb,in vcds merge bine. Cum fac sa pot sa ma conectez si eu la ceasurile masinii sa i citesc eepromul fara sa cumpar alta interfata,chiar nu as vrea asta. Am incercat o zi intreaga sa pot sa citesc softul la eeprom si nimic... Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Îți trebuie alt cablu sa citești ceasurile.Este unul albastru kkl409, cu el citești pin ul la ceasuri și faci inlocuirea. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
corduneanu81

Salut! Oare mă poate ajuta cineva sa schimb adresa in niste ceasuri de a4 b5 facelift să își ia informația pentru vitezometru de pe can și nu din senzorul de pe cutie? Pe scut, am montat o cutie manuala care nu are senzor pe ea și aș vrea să isi ia informația de pe can din pompa abs. Mulțumesc! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salutare colegi ma poate ajuta pe mine cineva .Am un golf 4 1.8t agu din 1998 cu bord de immo 2 1j0919880b cu eepromul 93c66 si vreau sa pun una de immo3 am facut dupa ista 

Da la mine mine nu lasa dashdump editorul sa pun dumpul de immo2 in el scrie ca ,,eeprom does not supported’’ cineva ma poate ajuta ?Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai testat daca ridica turometrul? Ca la anul acela, e posibil sa nu... sa nu vada modul airbag, presiune ulei, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare , am un Seat Leon 1.9 alh. 

I am pus ceasuri de passat b5.5 de Anglia cu maxidot  și serigrafie de golf4 

Ambele immo3 

Problema e următoarea. Am incercat cat am putut sa regleze viteza din ceasuri cu cea de pe gps. Am diferență de 20km mai puțin pe ceasuri și nu reușesc să o reglez cat mai aproape. 

Din ce creste viteza diferență creste si ea. 

Aveți idee cum as putea sa o duc cat mai aproape de adevăr . 

Mulțumesc frumos 😀

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Englezi măsoară viteza în mile/ora iar noi în km/ora, de aici apare diferenţa (la 60km/h arată 37, la 100km/h arată 62). Nu mă pricep la problema asta, dar cred că ar trebui să găseşti setarea care să-l facă să indice în km/h.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Salutare,

Mă ajută și pe mine cineva cum sa activez range, ace iluminate și staging ? 

Si cu ce as putea sa citesc bin-ul sau eep-ul ?😁

Modificat de drsorescu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Observ ca abia ce te-ai inregistrat pe vwforum.

Iti recomand sa citesti topicul inainte de a intreba, o sa ai surpriza sa gasesti raspunsurile la intrebarile tale. Si o sa fii si ajutat!

Spor la lecturat!

Modificat de Turbocip
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
alexpavelescu

 

Salut tuturor si La Multi Ani mai buni pentru 2024!!!

 

Va rog frumos daca ma puteti ajuta cu modificarea fisierului original atasat cu optiunile de Needle sweep si Staging,

pentru un VW Pasat B5.5 ,din cate vad immo3 VDO cu Half FIS.

 

PS Am citit eepromul cu un cablu KKL si soft VAG Eepron Programmer, am incercat si cred ca am reusit sa adaug cu DashDumpEditor doar optiunea de needle sweep insa dupa aceea,

inainte de a scrie noul fisier am incercat sa folosesc cablul KKL cu softul VCDS si evident nu a functionat, insa acum cand incerc sa citesc sau sa scriu

cu VAG Eeprom Programmer imi spune 'ECU not found". Daca aveti un sfat legat si de aceasta problema va multumesc mult!

 

3B0920829A KOMBI+WEGFAHRSP VDO V07.BIN.txt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 17.11.2023 at 23:31, Turbocip a scris:

Observ ca abia ce te-ai inregistrat pe vwforum.

Iti recomand sa citesti topicul inainte de a intreba, o sa ai surpriza sa gasesti raspunsurile la intrebarile tale. Si o sa fii si ajutat!

Spor la lecturat!

Salutare,

Am avut ceva de lecturat :)

Am reusit sa citesc eep-ul cu "vag k can commander"

Am incercat sa editez eep-ul cu  "DashDumpEdit" insa in afara de range si ace luminate nu am reusit.

Am nevoie de ajutor! 🙃

 

MK42006DR.txt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare, 

 

Pana la urma am reusti sa ii dau de cap.

Trebuia sa ii dau un simplu ECU Reset si ,pac, a mers.

Multam de info!🤗🤩🤪

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!