Jump to content

Editare/Modificare instrument cluster VW Golf 4 si Passat B5


ioanidis84
 Share

Postare recomandată

Salut...am scris eepromul, dar nu funcționează stagingul și acum nici macar martor pe portiera șoferului nu mai am.

Edit: și nu îmi citește temperatura exterioara. Arată --.

Iar edit: se pare că staging funcționează.

Modificat de puma_k1ng
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum am spus. Înainte îmi arata doar ușa la șofer deschisă, acum nu mai arata nici una. Și temperatura exterioara nu o mai arată decât --.- . Staging, range și ilumintare funcționează.(bine eu am modificat cu 39 și nu 3B, doar acele iluminate). Mulțumesc.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi sa nu fie problema cu switch-ul din încuietoare la portiere, eu la prezenta portiere fata nu am modificat nimic. Am adăugat doar pt cele din spate. Cu temperatura pot rezolva când ajung acasă, acum sunt la munca schimb. 2

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai am rescris eepromul meu cu range și iluminare(staging nu știu să fac) și funcționează senzorul de ușă deschisă la șofer și temperatura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta softul "dash dump edit" și îți poți face singur modificările. În caz ca nu te descurci te ajut eu când ajung acasă. 

 

Modificat de xmisterx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut,

Detine cineva un dump de Golf 4 Benzina cu seria asta 1J0 919 890 VDO ?

Daca da, il poate uploada aici va rog? Am pus un maxidot non can de Passat pe un G4 si ramane aprins ESP + capacitatea rezervorului nu e cum trebuie.

Multumesc! ^_^

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil sa am eu, te anunt maine cand ajung acasa daca e acelasi cod. Ideea e ca trebuie readaptat.

Poti sa imi trimiti dump-urile actuale sa le readaptez daca vrei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut, ma puteti ajuta cu modificarea unui dump sau adresa pe care trebuie sa o modific.

Problema este urmatoarea: Am o Bora 1.8T AUM, an fab. 07.2001, care de cand am cumparat-o nu i-a functionat vitezometru, am schimbat senzor viteza, verificat cablaj, si in final am ajuns la concluzia ca sunt defecte ceasurile. Am cumparat ceasuri de passat B5.5, le-am montat /adaptat pe masina, totul ok, mai putin problema cu martorul ABS si frana de mana aprins/intermitent. Am cautat pe forum si am gasit ca problema vine de la modul cum comunica passat-ul cu calc de ABS, si ca trebuie o modificare la adresa 1e4, doar ca la mine la adresa aia nu prea nimic.
Modificarea dump-urilor am facut-o cu DashDumpEdit, mi s-a parut usor de folosit, acum am un dump "hibrid" BORA + PASSAT.

Ceasurile de la BORA sunt minidot: 1J5 920 826 A V05
Ceasurile de la PASSAT sunt minidot: 3B0 920 849 A V07

Scuze, pt postarea lunga, si multumesc!

Bora 1J5 920 826 A V05.bin Passat 3B0 920 849 A V07.bin Bora+Passat.bin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Va salut, nu știu dacă sunt off topic, dar cum topicul de schimbare ceasuri a fost închis as vrea sa vă întreb dacă pot fi adaptate vechiurile ceasuri immo3 de la un golf 4 2003 atd, cu immo 3 vdo. Am atașat codurile. De asemenea dacă pot fi activate funcțiile range, iluminare și staging. Vă mulțumesc.

IMG-20210520-WA0004.jpg

Screenshot_2021-05-20-12-56-36-315_com.android.chrome.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Da,.merge.

Cele vdo.....cx...suporta cam tot ce vrei tu, posibil si staging

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare.  Ma puteti ajuta cu modificarea unui dump. Am un golf 4 tdi, i am schimbat ceasurile. Aveam 1j0919881D Motometer.I am pus 1j0919881 vdo. Ce functii pot activa pe ceasurile acestea? Am atasat dump ul.Multumesc.

1J0919881 A4-KOMBIINSTR. VDO V01.rar

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai - ai citit si tu topicul acesta putin?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu poti activa nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Ma puteți ajuta cu un dump eeprom 93c66 pentru golf 4 diesel. Codul ceasurilor este 1j0919881. Scala la vitezometru este pana la cat  220. Mulțumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

ma puteti ajuta cu un dump pt 1j5 920 826A, cand pun contactul pe displayul km scrie def si nu se aprinde nimic, am pus vechiul dump dar nu pot adapta cheie noua, imi tot da eroare 01177. mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar, ce s_a întâmplat de arata def? Detaliaza un pic, ce s_a intamplat, ce motor ai, etc

Nu se adapteaza daca ecu motor are probleme

... 

 

01177 - Engine Control Unit: Faulty

Possible Symptoms

Malfunction Indicator Light (MIL) ON

Possible Causes

Wiring and/or Connector(s) from/to Engine Control Module (ECM) faulty

Engine Control Module (ECM) incompatible

Engine Control Module (ECM) faulty

Engine Control Module (ECM) modified

Immobilizer removed

Chiptuning (Chip replaced)

Possible Solutions

Check Wiring and/or Connector(s) from/to Engine Control Module (ECM)

Check/Replace Engine Control Module (ECM)

Check Engine Control Module (ECM) for Modifications

Old Style Chip Tuning where actual Chips are replaced may have resulted in bad Soldering or otherwise broken the ECM.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am o problema, dupa ce ma loghez cu pinul clusterului nou si merg dupa aceea pe canalul 50, imi spune ca nu este disponibil, de ce oare?
Clusterul nou (Immo3 VDO): 1J0920826C
Clusterul vechi (Immo 2 Bosch): 1J0920805G 


Trebuie neaparat sa scriu EEPROM-ul de pe Immo2 (cel vechi) pe Immo3 (cel nou) inainte de adaptare? Am cautat si nu gasesc ceva RELEVANT pe tot forumul legat de asta. SI n-am putut incerca deoarece doar maine o sa am un cablu Vag KKL (din pacate cu chipul CH340T care sper sa mearga...)

Si eu cred ca este IMMO 3 cat timp la finalul codului are 6 ci nu 5 si faptul ca imobilizatorul este pe partea cu vitezometru si nu este pe partea cu turatiile cum este la immo 2, deci nu ar fi asta motivul pentru care nu apare canalul 50 (cred).
Imi ies fire albe cu canalul 50, mersi.

P.S Pinurile le-am luat cu Hex-V2 (VCDS) + Vag Commander 2.5, doar atat am reusit prin Hex-v2 sa preiau pinul ca de citit/scris EEPROM-ul nu reuseste cu toate ca are chip FTDI si K-line, dar asta-i alta poveste si sper sa fie ok vag kkl-ul de 2$.

Modificat de DaLyR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur ai luat pinul corect? Format din 5 cifre incepand cu 0xxxx?

 

Modificat de xmisterx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!