Jump to content

Editare/Modificare instrument cluster VW Golf 4 si Passat B5


ioanidis84
 Share

Postare recomandată

Salut Florin, da am in plus 15 km/h pe gps si am incercat sa schimb ultima cifra, am schimbat-o am dat salveaza si nu se salveaza... nu stiu ce are de nu se salveaza cand fac modificari la ceasuri...

Modificat de lupo_bv
Eliminare quote postare anterioara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca interfata ta e ok si nu e praf, sa nu mai poata face coderi.....e o problema la.dumpul ceasurilor si de aceea nu accept alt coding. 

Varianta.....pui alt eeprom  compatibil care este bun, refaci adaptarea,  scriere chei, etc....dupa care  codezi corect 

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Treaba e ca pe alta masina sau pe ceasurile vechi mergea sa fac codari si merge si la mine dar nu la ceasuri, treaba e ca nu eu le-am montat... am vazut ca are Logare 2 si scrie eliberare codari/adaptari, am bagat codul ala si tot nu merge... baiatul care mi le-a facut a zis ca nu stie ce are ca a umblat la ele... e posibil sa fie vreo problema ca sunt de pe 1.6 FSI ceasurile iar eu am 1.6 16V?

Modificat de lupo_bv
Eliminare quote postare anterioara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am observat ca ceasurile mele clasice immo2 au 100km/h in partea stanga pe kilometraj iar cele de pacific immo3 are 100km/h pe mijloc, ma gandesc ca asa sa fie ceasurile sau ceva nu e bine? mi-a mai zis cineva ca trebuie facute cu K-ess sau Eprom ceva gen ca sa arate ok... eu nu ma pricep dar ma gandeam ca poate le pot face din VCDS daca mi-ati spune voi cum si daca ar merge cu VCDS...

Modificat de lupo_bv
Eliminare quote postare anterioara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa vezi daca e totul ok.

fa un output test pe ceasuri si spune-ne unde se opresc acele pe scala.

Modificat de Turbocip
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut astazi test, se duc odata maxim si revin la 0 apoi turatiile raman la 3000 si kilometrajul la 100, stau si ma gandesc de ce nu merge sa fac codari la ceasuri? La cele vechi am activat martor centura, martor lichid parbriz, functia sa se inchida usile cand pleci de pe loc si am incercat si la astea de pacific si nu merge sa fac nimic ca nu se salveaza, salvez valoarea de ex 01110 si pun de ex 01113 sau orice valoare si nu se salveaza...cel care mi le-a facut a putut face needle sweep, stagging si functia range... dar a zis ca nu stie de ce nu arata bine kilometri...

Modificat de lupo_bv
Eliminare quote postare anterioara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Normal ca la test ii arata bine, problema e la coding. 

Ti-am dat soluția mai sus....ramane aceeasi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Am vazut ca sunteti din Bucuresti si tu si @Turbocip, mai exact de unde din Bucuresti, strada, sector, ceva...

Modificat de lupo_bv
Eliminare quote postare anterioara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai exact, ne poti contacta, facem o programare ceva..... daca dvs sunteți din București. 

In aria prestari servicii se gasesc datele noastre de contact sau puteti trimite mesaj privat, nu avem voie sa postam astfel de detalii pe aria tehnica 

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Sunt de prin zona, cand sunt hotarat va contactez... multumesc frumos pentru informatii, apreciez

Modificat de lupo_bv
Eliminare quote postare anterioara
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut colegii,vreau sa înlocuiesc ceasurile actuale immo 2 golf 4 tdi cu altele immo 3, am citit cu vag commander dar nu ma pricep sa modific sau sa clonez eeprom, eu am vb și cu Florin și l am rugat sa îmi modifice dar nu cred ca se supăra dacă ma ajuta și altcineva, mi-ar fi de ajutor sa nu mai rescriu chei și toate cele, asta înseamnă clona și full activat, range, iluminat, etc. 

Postez ce am salvat din cele vechi și cele noi și mulțumesc anticipat pentru ajutor 

eeprom vechi 19.12.2020.bin eeprom nou 19.12.2020.bin vechi 19.12.2020.bin nou 19.12.2020.bin

Și km moficati, mulțumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din immo 2 in immo3 nu poti clona eeprom, total, pt ponire. Adaptarea cheilor, etc....dureaza cateva minute, deci nu cred ca este o problema. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă nu se poate asta e, dar ma puteți ajuta cu celelalte? Staging, range, iluminare și nr de km? 

Și pin pt adaptare chei? 

terrabit, mulțumesc, de luni voi proba pt ca mâine sunt plecat 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Și pinul va rog! 

Sa pot adapta cheile dacă totul este ok 

Mulțumesc! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corectați ma dacă greșesc 

Pinul este cel care apare în căsuța dreapta deasupra odometrului, la login? 

Modificat de darin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai deschis eeprom-ul,  pune o poza sa vedem. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ala e. Se pune un 0 in fata cand il introduci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

02273.

Din ce am înțeles, masina immo 2, ceasuri immo 3.

 

Montezi ceasurile, mergi pe 17, pe 10 adaptari, canal 00, read...000....test..save. opresti contactul cateva zeci se secunde.

 

Pui contact.

 

Dupa aia, pe 17, login cu 02273, 10 Adaptari, canal 21, read .... treci 0 (stergi cheile), test, save. Dupa care iar read, o sa fie 0, new value 2 (cate chei ai...2...sau 1, daca ai una)...test, save. Opresti contat. 

 

Cam asta este.....trebuie sa fie adaptat acum si cheile scrise.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu te descurci, ma suni si te ajut prin telefon.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, mulțumesc încă o data, după ora 17 ajung acasă revin după cu rezultatul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus ceasurile, adaptat chei, funcționează range și doar atât, fără needle sweep sau iluminare, se poate sa am și pe acestea va rog? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!