Jump to content

Editare/Modificare instrument cluster VW Golf 4 si Passat B5


ioanidis84
 Share

Postare recomandată

Da, se poate face. Alte ceasuri, maneta stergatoare cu BC, cablaj, adaptare ceasuri, chei, km. In rest, cauta in aria Oferte extinse, prestari servicii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare din nou.

Dupa schimbarea IC-ului m-am speriat de consum l/100km. M-am gadit, vorba ta Florine, uzura si alte alea.

Zilele trecute am fost nevoit sa fac un drum de Piatra Neamt - Tg Mures, prin Cheile Bicazului si Praid. Tur retur - pe BC 6.7 l/100km. Dupa socoteala la pompa care nu da gres - 5.4l/100km.

O diferenta enorma dupa parerea mea - 1.3l/100km. Deci, ori arunc IC-ul, ori ma ajutati sa-l adaptez la consum. Va rog. 

Pentru cine are bunavointa, atasez dump-ul.

Multumesc si seara buna.

AVB.BIN

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa incerc sa te ajut zilele astea, ca sunt foarte aglomerat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare tuturor. Am trecut la o skoda octavia 1 de la clusterul standard, fara display, la cluster de passat b5.5 maxidot. Le-am facut adaptarea, cheile, am activat staging, welcome am setat marimea rezervorului dar am cateva probleme.

1- nu indica bine viteza, la 120 imi indica cam 90

2- imi flicare in mers becul de la frana de mana (nu e trasa)

3- martorul abs ramane aprins (nu am erori pe abs)

Stiu ca era mai indicat sa pun de golf dar le avem pe astea la indemana de pe o masina. Sunt tot ceasuri de diesel, cu 260 km/h (octavia avea 240).

Motor pe skoda 1.9tdi de 130 cai

Ceasurile au soft VWK503MH , id 00AE

Atasez mai jos dumb-ul editat de mine cat si cel standard.

2.jpg

 

standard.bin

modificat.bin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceste ceasuri nu o sa indice niciodata corect viteza, pe Octavia 1. Mereu o sa fie o diferenta mai mare decat cea care trebuie.

Trebuia sa cumperi ceasuri de Passat cu 5,6 sau 7 la sfarsitul codului de piesa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iar legat de abs si licaritul franei de mana? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ala se poate modifica

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Perfect, daca stiu si cum, acum le fac :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

valabil mereu si pentru orice......

vezi la adresa 216-  daca ai  F7 modifica in 63

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata domn sef, asa facem, ma scuzati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ataseaza si fisierul original de skoda, poate te rezolvam si cu viteza :) modificarea F7 -63 configureaza bordul sa primeasca semnal pe can pt a aprinde martorii de abs/esp, F7  este pt semnal analogic(asa e la passat)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog sa-mi spuneti si mie daca este corecta adresa pentru modificare a consumului, cea care este selectata in imaginea atasata.

Dupa calculele mele ar trebui sa modific cu 7C - asta la o diferenta  de 1.3 l/100 km in plus pe BC.

Multumesc si sa aveti spor.

01.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adresa este corecta - pune 49, fa un consum plin la plin, vezi cat iti iese, dupa care vezi daca mai modifici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat tot ce tinea de becuri aprinse in bord, merge totul. Atasez acum si pe cel de skoda. L-am pus si pe cel final de pe clusterul de passat. Va multumesc pentru ajutor!

modificat VW.bin

Skoda.bin

Modificat de AlexRules
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc Florine. Mă apuc de treabă cum ajung acasă. Revin cu rezultatul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum imi arata la relanti 0.5 l/h. Inainte era 0.7 -0.8 l/h. Urmeaza sa fac calculul la pompa. Mulțumesc încă odată pentru ajutor. Seara buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat si viteza, am folosit DashDumbEdit si vazut ce viteza imi afiseaza, cand am 100 pe gps, am trecut in program si merge. Merge bine. Va multumesc pentru tot!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca nu cumva sa fi modificat doar scala, si in relitate sa iti indice eronat distanta. Ca sa te verifici, intre 2 borne km resetezi trip si vezi daca ai 1.0 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-au cam furat si bornele Aditzu’ 

nu mai sunt una dupa cealalta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:biggrin: la mine in zona le am si pe alea de sute de metrii. Colegul vad ca este din Ploiesti, are acolo autostrada la dispozitie.

Bordurile  calculeaza distanta parcursa si viteza dupa numarul de impulsuri per km(numit K value). Aceasta difera in functie de model/motorizare. 

AlexRules incearca fisierul atasat si verifica daca iti indica 1 km pt 1km parcurs.

modificat VW_K value.bin

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
On ‎5‎/‎16‎/‎2018 at 8:58 PM, babanu74 said:

Operațiune reușită. După 2 săptămâni de citit forumul. Mulțumesc pentru pasiunea voastră.  

PS Acum mă sperie consumul ?

20180516_205319.jpg

de unde ai luat folia la ceasuri? EU

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista brickuire de cluster fizica? Nu umbli la soft...dar ceasul totusi cedeaza. Exista lipituri reci si pe asemenea ceasuri cum sunt lipiturile reci din yala?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 minute ago, aditzu' said:

Exista brickuire de cluster fizica?

ce vrei sa zici ???

se mai intampla, ca la orice componenta electronica, sa faca lipituri reci de la vibratii, etc..... dar scrie care este problema, eroarea/erorile, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un ceas care merge bine doar din cand in cand.

Problema lui este ca face ca si cum as incarca un eeprom gresit pe el. Cand pun contactul:

-acele se misca aleatoriu

-displayul central nu afiseaza nimic

-buzzerul scoate un sunet aparte - nu ca cel OEM.

Nu inteleg de ce merge bine cand si cand. Ma gandesc la lipituri. P.S. si cand merge si cand nu merge, el are acelasi dump.

Modificat de aditzu'
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma indoiesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!