Jump to content

Planetare - probleme


adrianf
 Share

Postare recomandată

Buna,vreau sa schimb tripodele si nu stiu ce marca sa iau,astept ceva sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimbat azi,am luat cap planetara cutie cu totu la 150lei daca tine 1-2 ani e ok,sudat planetara din dreapta,sper sa fie ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oare planetara intermediara se potriveste de pe un sharan de anglia? A mea bate...pana la rezolvarea problemei am pus niste vaselina si nu mai face asa urat.

Modificat de Alex Suciu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai sudeazo,asa am facut si eu,merge precis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O poza cu ea sudata nu ai facut si tu Adrian ? Trebuie sa mai specifici ca tu ai ,parca,cutia automata la care planetarele difera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde trebuie sudat e la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici trebuie sudata, unde intra intermediara in adaptor, la marginea zonei cu nuturi.


Adriane in poza se vede si surubul de care am zis, eu. E pus invers in poza, el intra prin intermediara, adaptor si se infileteaza in cutie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...
On 6/6/2015 at 10:04 AM, adrianf said:

Unde trebuie sudat e la fel.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salut. Aduc topicul in actualitate in speranta ca pot primi niste sfaturi. Sharan 2001 auy 6 trepte. Am schimbat ambele capete de planetara, intermediara, " canile" in care intra tripodele. Pe dreapta am avut varianta de planetara model vechi cu intermediara cu" abajur". Am pus varianta noua cu suport mic. Nu reusesc sa scap de vibratii in sarcina mai ales in a treia incarcat. Mentionez ca masina nu o omor, merg in limitele legale ca si greutate. Am vazut ca ati vorbit de sudura l intermediara. Mentionez ca si cutia am schimbat o pana la urma, de socurile de acolo am scapat pana la urma. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa o saptamana am venit tot eu si cu raspunsul.. mesajul anterior il scriam cand ma aflam in Germania. Din pacate problema s-a agravat pe drum si a doua zi am mers la sediul Trost in Regensburg si am cumparat 2 planetare complete, cost 540 euro, le-am schimbat in parcara subterana la hotel( noroc ca am avut scule la mine) si problema  disparut complet. Pentr ucat timp, ramane de vazut. Dupa un an de exploatare intensa a sharan-ului, am ajuns la concluzia ca e o masina fff buna dar ca plantarele sunt punctul slab sau prea abuzez de cele 2000kg cat trage pe cui. In stilul in care masina aduce intens masini pe platforma din Germania realizez ca planetarele sunt consumabile. Pentru astfel de date tehnice mi se pare foarte prost gandit sistemul de transmisie a rotatiei la roata si foarte fragil. Articulatia la dreapta ok, se rezolva prin sudura, dar cu "canile" dinspre cutie nu prea avem ce face. Inca nu reusesc sa inteleg ce se deformeaza: coroana care se fixeaza in cutie sau oala in care intra tripoda.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Imi spune si mie cineva daca asta e simptom de planetara/intermediara:

Demareaza fara smucituri,merge bine pana ajunge pe la 2600 rpm in treapta a doua sau a treia dupa care incepe sa faca un huruit intermitent si vibratie marunta in toata masina.

Face asa si pe accelerare si pe decelerare.La relanti daca o turez se aude normal motorul.

Nu bate,nu troncane,nu trage stanga/dreapta doar combinatia de huruit/vibratie. Doar in linie dreapta am incercat...nu am incercat sa debraiez in timp ce apare chestia asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
On 21.11.2016 at 5:56 PM, kelu said:

Dupa o saptamana am venit tot eu si cu raspunsul.. mesajul anterior il scriam cand ma aflam in Germania. Din pacate problema s-a agravat pe drum si a doua zi am mers la sediul Trost in Regensburg si am cumparat 2 planetare complete, cost 540 euro, le-am schimbat in parcara subterana la hotel( noroc ca am avut scule la mine) si problema  disparut complet. Pentr ucat timp, ramane de vazut. Dupa un an de exploatare intensa a sharan-ului, am ajuns la concluzia ca e o masina fff buna dar ca plantarele sunt punctul slab sau prea abuzez de cele 2000kg cat trage pe cui. In stilul in care masina aduce intens masini pe platforma din Germania realizez ca planetarele sunt consumabile. Pentru astfel de date tehnice mi se pare foarte prost gandit sistemul de transmisie a rotatiei la roata si foarte fragil. Articulatia la dreapta ok, se rezolva prin sudura, dar cu "canile" dinspre cutie nu prea avem ce face. Inca nu reusesc sa inteleg ce se deformeaza: coroana care se fixeaza in cutie sau oala in care intra tripoda.....

Salut, astazi am fost la service sa inlocuiesc planetara intermediara. Mentionez ca am planetara model vechi...cei de la service cand au vazut planetara model nou au zis ca nu se potriveste si ca sa caut pentru modelul meu. Nu am gasit nicaieri decat pe original foarte scumpa. Ce implica montarea planetarei model nou? Am vazut ca rulmentul este mult mai subtire si pe net are un suport triunghiular. Se poate face adaptarea de la modelul vechi la cel nou ? Astept raspuns. Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare ,

Acum 1 saptamana am scapat de o problema pe care o aveam in carca de cateva luni , si anume : vibratii laterale , de tip cernut faina, la viteze de peste 50 km/h si doar cu piciorul pe acceleratie. Am schimbat planetara ( cea din dreapta) , 2 pivoti, bieletele antirului si ambii rulmenti de pe fuzete.  Toate astea undeva la 2500 lei cu manopera inclusa. Totusi ..la astfel de simptome cauzele pot fi acelasi sau si altele decat cele intalnite de mine. Ex : anvelope, jante neechilibrate, volant, cutie de viteze ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Elyhu- pentru noul model iti trebuie un fel de kit conversie ca sa scapi de abajurul cel mare. Eu am gasit intamplator in dezmembrari pe un galaxy acest tip de suport si am putut monta noul model de intermediara, insa pasul urmator va fi sa o sudez complet, sa scap de eventuale probleme pe viitor, mai ales ca si agat dupa ea. Arata ca in foto de mai jos( le-am gasit pe net)

suport-planetara-intermediara-vw-sharan-1-9tdi-afde81b178840545fe-0-0-0-0-0.jpg

vyr-3024drziak-587201a6487d05dfb7-0-0-0-0-0.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc mult pentru raspuns, am rezolvat pana la urma, am cumparat acest suport pe care l-ai atasat mai sus. l-am gasit doar pe original si destul de scump la 300 lei. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am si eu nevoie de un sfat legat de problemele cu planetarele, la mine imi huruia masina in partea dreapta mai ales cand intru in curba tare pe dreapta, am dat jos roata si am avzut ca imi era terminat burduful de la capatul de planetara si vaselina aruncata, am schimbat capatul de planetara in ideea ca nu avea rost sa schimb doar burduful cum acolo mi-a intrat si praf , la montare fiind prima mea operatie de genul asta si fiind singur am batut ceva pana a trecut capatul planetarei peste inelul ala elastic care era cam larg, dupa acesta nu am mai avut huruit vreo 200 km aprox cand a inceput sa se auda dar de data asta spre cutie tot pe dreapta , iar acuma sa ampificat destul de tare si ii foarte enervant.

Am slabit ceva la planetara intermediara oare atuncea la schimbarea capatului de planetara, ce anume sudati la planetara intermediata, flansa din capatul exterior si ce rol are sudarea. am zis ca maine daca am timp scot tot ansamblul  de planetra de la cutie pana al roata ca sa-mi dau seama ce suna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Era rulmentul rotiii pe care l-am schimbat acuma 3 luni cu unul ieftin, la inceput am exclus asta si nu-mi venea sa cred ca era el, adica am dat jos planetara sa o verific si cand am rotit de roata se simtea ca nu se roteste lin.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Am schimbat de curand kitul de ambreiaj la sharanul meu, dar am intampinat o problema cu planetara intermediara. Fiind varianta de 131cpse uzeza mai repede ca cea de 116cp iar intermediara mai tinea cam o mie de km si ramaneam pe drum. Una noua costa 560 lei si am decis sa o sudez. Am luat intermediara si am dus-o la un strug si am facut o gaura in ax cat sa treaca capul surubului care se infileteaza in cutie cu tot cu morcovul acela unde intra intermediara. Am sudat un hexagon de 6 intr-un T si am facut o cheie care sa treaca prin intermdiara si sa stranga surubul. Am dat jos cealalta piesa din cutie  care se impreuneaza cu intermediara, am strans-o in strung ca sa o pot suda drept sa nu aiba bataie, apoi am sudat-o si am strujit sudura pe strung sa iasa ca din fabrica. Cand am asuns sa o montez am vazut ca nu tinusem cont de suportul care se prinde intermediara, adica gresisem operatiunea de sudare. Am gasit rezolvarea prin frezarea a circa 15 mm din suport pe o freza, operatie dificila si costisitoare penru mine. ATENTIE- Daca vreti sa sudati intermediara tineti cont de cat de mult vine bagata in caneluri. A doua oara daca voi mai umbla la intermriara, m-am gandit sa nu o mai sudez, ci sa fac o gaura perpendicular pe intermediara si morcovul unde intra ea apoi sa ii pun un otel rezistent ( nit) apoi sa aftuiesc cu sudura capetele sa nu sara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti sa faci si cateva poze sa vedem si noi cum arata planetara sudata?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bogdansv02lah

Am sa fac cand am sa o urc pe elevator sau pe o rampa. Are su un capac de tabla care trebuie culisat pe planetara ca sa se vada subura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Buna !

Rog pe cei cunoscatori in domeniu sa ma ajute in legatura cu conversia de la planetara tip vechi la cel nou.

E vb de un Sharan din '98, 1.9 TDI, 110cp

WVWZZZ7MZWV007852

Mi s-a sugerat sa trec pe noul stil de planetara+intermediara. Doar ca pe site-urile de piese nu vad sa fie compatibile cele de tip nou cu modelul masinii, nu apare nicaieri motorizarea de 110cp.

Am gasit pe ebay 

https://m.ebay.co.uk/itm/FORD-GALAXY-VW-SHARAN-SEAT-ALHAMBRA-INTERMEDIATE-INNER-DRIVE-SHAFT-CV-JOINT-/281831881197?_mwBanner=1&_rdt=1

Dar nu stiu daca e compatibil kitul.

Multumiri in avans tuturor celor care imi vor raspunde.

 

 

tmp-cam-1135824607.jpg

tmp-cam--547514265.jpg

tmp-cam--2043872201.jpg

tmp-cam-9238701.jpg

received_782626211935087.jpeg

Screenshot_20180524-135904.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
bogdansv02lah

Dai o gaura de 8mm la strung, sudeaz-o si fai un T cu un imbus in cap ca sa bagi surubul. Tine cont de distanta la care lucreaza ea. Eu am bagat-o de tot si am sudat-o si a trebuit sa mai tai din suportul care tine intermediara. Spor la treaba

Una noua este 570 lei daca te incalzeste cu ceva acest link https://www.ebay.co.uk/itm/FOR-FORD-GALAXY-VW-SHARAN-SEAT-ALHAMBRA-INTERMEDIATE-INNER-DRIVESHAFT-RIGHT-SIDE/281831858099?_trkparms=aid%3D555018%26algo%3DPL.SIM%26ao%3D2%26asc%3D49129%26meid%3Dd80092906de44ef28f6420c0af076435%26pid%3D100005%26rk%3D2%26rkt%3D12%26mehot%3Dag%26sd%3D281831881197%26itm%3D281831858099&_trksid=p2047675.c100005.m1851

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

are cineva o poza cu o planetara sudata, sa vedem si noi cum si unde se sudeaza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Va salut 

Ma confrunt cu o problema la planetară stanga cu un roncanit foarte tare la început să manifestat doar în viraje acum mai nou face si in linie dreapta as vrea dacă ma puteti îndruma încotro sa ma îndrept cap planetară toată sau intermediară??mentionez ca nu leagănă doar bate ca nu de cap planetara 

Momentan nu sunt în țară și aici unde sunt nu prea am timp si nici bani pentru mecanici

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!