Jump to content

Inversare comanda geam electric


Razvan_87
 Share

Postare recomandată

aceeasi problema am avut-o si eu, ca si rezolvare am schimbat modulul din usa cu un altul acelasi cod. Initial m-am gandit sa inversez polaritatea, dar era prea multa bataie de cap, asa ca iti recomand sa schimbi modulul.

ce e asa greu sa desfaci 4 suruburi si sa le pui la loc ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inversarea o puteti face si voi cu VAS-ul vostru?

 

Al Bundy si Florin?

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, se poate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi s-a parut mai usor sa il schimb decat sa ii inversez polaritatea, plus ca am luat modulul si la un pret bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am si eu o problema ciudata cu geamul dreapta fata si anume: de deschis merge fara probleme , dar cand vreau sa il inchid , adica cand dau de buton pana la al 2lea click , ca sa se ridice singur pana sus fara sa tin apasat, se redica pana sus , apoi coboara singur pana la jumate si se opreste. Acum daca iar vreau sa il ridic din buton, merge doar daca tin de buton pana se ridica sus, adica nu mai merge comanda sa dau de buton si sa se ridice singur pana sus ! Stiti cum as putea sa rezolv aceasta problema ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu Utiu

Încearcă o setare de baza: tii apăsat pe buton sa ridici geamul---dupa ce l-a ridicat mai tii de buton apăsat inca cca 5 secunde . La fel si lăsarea geamului jos: tii apăsat pe buton inca cca 5 secunde. Si apoi probezi daca urca bine la impulsuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat si asta si nimic, dar in schimb am observat urmatoarele : indiferent cu ce pozitie ridic geamul se ridica pana sus apoi coboara pana la jumate. Apoi am incercat si cu butonul din dreapta, unde acolo indiferent daca gemul e ridicat sau nu, cand dau sa il ridic, nu urca ci coboara pana la jumate si se opreste si apoi merge ridicat doar daca tin de buton pana ajunge sus !

Modificat de RmD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai o roata dintata din angrenaj cu probleme. Ori schimbi motorasul cu tot cu calc ori doar acea roata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am spus eu ceva de macara ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Am observat ca daca deschid geamul din stanga si cand il inchid bag mana la geam, cand da sa imi prinda mana se opreste si coboara la jumate , exact ca cel din dreapta. Doar ca dupa ridicare isi revine . M'am uitat in dreapta pe la chedare poate tine ceva geamu si se deschide singur, dar nu am vazut nimic . Idee e ca nu vreau sa schimb acel motoras degeaba , decat sa fiu sigur ca e de la el, ca nu e prea ieftin !

Modificat de RmD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi camai e un topic in care se discuta despre aceasta problema, poti citi si acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Am observat ca daca deschid geamul din stanga si cand il inchid bag mana la geam, cand da sa imi prinda mana se opreste si coboara la jumate , exact ca cel din dreapta. Doar ca dupa ridicare isi revine .

 

Ceea ce spui in privinta geamului stanga e normal, desi nu sunt convins daca nu cumva ar trebui sa coboare de tot la intalnirea obstacolului (n-am incercat, deci nu sunt sigur).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Salut,

Am si eu aceiasi problema cu geamurile spate a caror polaritate s-a inversat dupa ce am ramas fara baterie (un golf 5 din 2008). Unul dintre ele si-a revenit insa in VCDS am eroare in continuare pe ambele usi.

Dupa ce am citit cele spuse de voi, am sunat vineri la Darius Motors din Ploiesti (reprez Vw) si mi-au spus franc sa vin si imi vor face o diagnoza pentru care trebuie sa achit 350 lei +TVA. La intrebarea daca in banii astia intra si eventuala reparatie aproape ca la bufnit rasul si mi-a raspuns ca nu, aia costa suplimentar.

Stiu ca am vazut mai sus pe undeva ca v-a costat 90 lei. Ok sunt constient ca era prin 2012, dar totusi de la 90 lei atunci la vreo 500-600 lei si sa am si norocul sa dau de vreun Dorel nepriceputul care sa nu imi resolve problema, parca nu imi vine.

In zona Ploiesti stiti un baiat priceput care sa se ocupe cu astfel de probleme?

multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

In anul de gratie 2020, ziua de Vineri 13, iata ca m-am pricopsit si eu cu aceasta problema.

Ce stiti s-au mai schimbat lucrurile de la primele postari sau ba?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Obligatoriu cu VAS ? Sau merge si cu altceva?

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Confirm ca inversat statorul rezolva problema descrisa in topic.

Cel putin la mine a mers, insa nu poate sa invete pozitia maxima superioara si inferioara.

De aici mai departe nu deschide sau inchide geamurile din cheie (daca tin apasat lung).

Nu e capat de tara, urmeaza sa mai caut, sa vad daca o fi vreo rezolvare la aceasta problema.

Nu am facut citire de erori ca nu am avut timp...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Altfel....odis...pt remedierea problemei 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!