Jump to content

Greutate maxim admisa pe carlig de remorcare


nsm
 Share

Postare recomandată

Am urmatoarea dilema la care nu reusesc sa ii dau de cap: de curand am achizitionat noua Fabia 3 Combi. Masina a fost configurata cu carlig si bare pe plafon in ideea de a fi multifunctionala.

 

Intentia mea e sa montez un suport de 3 biciclete pe carligul de remorcare dar m-am lovit de urmatoarea problema: Nu stiu care e sarcina maxima admisa pe acesta.

Am atasat o captura cu manualul masinii din care nu imi este clar cat este: 50 sau 125 de kg distribuite ca in imagine.

Cei de la porsche si de la Thule zic ca pot sa pun 100 kg. Socrul meu care e inginer zice ca la asa o dimensiune de masina nu se pot pune trei biciclete.

 

Un suport de 3 bible are cam 15-17 kg iar biclele au 40 kg toate trei. deci as avea de pus 55-57 kg. Oare rezista? Risc sa deformez sasiul sau sa le pierd pe drum?

post-11675-0-34202800-1432845512_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca e la 0 ca e la 30 poti pune 50 kg.Daca prinderea de la suportul de biciclete este ca la o remorcuta poti pune linistit cate biciclete vrei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Pe carlig trebuie sa fie stantat/scris cata greutate ai voie sa pui sau mai bine zis cat este fabricat sa reziste carligul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De obicei, la autoturisme e 60 sau 75kg, iar la autoutilitare 100kg. Iti poti pune linistit bicicletele, nu se va deforma nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am urmatoarea dilema la care nu reusesc sa ii dau de cap: de curand am achizitionat noua Fabia 3 Combi. Masina a fost configurata cu carlig si bare pe plafon in ideea de a fi multifunctionala.

 

Intentia mea e sa montez un suport de 3 biciclete pe carligul de remorcare dar m-am lovit de urmatoarea problema: Nu stiu care e sarcina maxima admisa pe acesta.

Am atasat o captura cu manualul masinii din care nu imi este clar cat este: 50 sau 125 de kg distribuite ca in imagine.

Cei de la porsche si de la Thule zic ca pot sa pun 100 kg. Socrul meu care e inginer zice ca la asa o dimensiune de masina nu se pot pune trei biciclete.

 

Un suport de 3 bible are cam 15-17 kg iar biclele au 40 kg toate trei. deci as avea de pus 55-57 kg. Oare rezista? Risc sa deformez sasiul sau sa le pierd pe drum?

Sa o luam in ordine:

 

- Sasiul nu se va deforma din cauza greutatii de apasare exercitate asupra cuiului de tractare. In cel mai rau caz se deforma acesta din urma

- In schema atasata iti arata ce greutate se poate pune pe cui in functie de iesirea in consola a suportului. In cazul de fata, la peste 70 cm nu este indicat sa pui greutate deoarece se va ' indrepta" cuiul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La gura de deschidere a portbagajului, intre cheder si stopul masinii, in dreptul stopului, nu exista un sticker cu referire la carlig?

Eu am carlig westfalia, cica OE, si sarcina maxima admisa la incarcare verticala este 100 kg.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie schema din manualul masinii mi se pare perfect clara. Pentru un suport de biciclete trebuie sa indeplinesti simultan doua conditii:

1. Lungimea maxima admisa a suportului (distanta maxima fata de punctul de prindere pe carlig) nu trebuie sa depaseasca 70cm.

2. Greutatea maxima admisa a ansamblului suport+biciclete este, in functie de distanta centrului de greutate (atentie, nu de pozitia bicicletelor pe suport, ci a centrului de greutate al intregului ansamblu suport+biciclete!) fata de punctul de prindere pe carlig:
- 50kg daca centrul de greutate se afla chiar in punctul de prindere pe carlig

- 50kg daca centrul de greutate se afla la 30cm fata de punctul de prindere pe carlig

- 25kg daca centrul de greutate se afla la 60cm fata de punctul de prindere pe carlig

- 0kg daca centrul de greutate se afla la 70cm fata de punctul de prindere pe carlig

 

In cazul tau, daca estimarile sunt corecte, te afli cu 5-7kg peste greutatea maxima admisa, daca asezi bicicletele in ordinea descrescatoare a greutatii, astfel incat sa mentii centrul de greutate al ansamblului in zona 0-30cm fata de punctul de prindere pe carlig.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal.,

Pe carlig poti pune asa :

- La 0 Cm 50Kg greutate ce se compune din (suport + bicicleta/e) .

- La 30 Cm 50 Kg greutate ce se compune din (suport + bicicleta/e) .

- La 60 Cm 25 Kg greutate ce se compune din (suport + bicicleta/e) .

- La 70 Cm 0 Kg .

Dar ca sa nu te mai doara capul cu cat tine carligul si tot felul de astfel de socoteli poti sa pui bicicletele asa :

- Doua le montezi deasupra pe plafonul masinii (ca tot ai bari pe plafon) cu ajutorul a doua suporturi pentru bicicleta (sfatul meu cele mai putin inalte) .

Asta daca nu ai de gand sa montezi cutie pentru bagaje .

- Iar a treia bicicleta (de preferat cea mare) in spatele masinii in suportul de biciclete montat pe carlig .

O zi buna .

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc ptr raspunsuri. Am facut proba in weekend cu suport pe plafon si nu prea mi se pare comfortabil sa le cocot acolo si sa imi fluture roata peste 100 km/h sau cand trece un tir.

Prefer solutia cu carligul spate.

Am gasit un suport thule hang on ptr trei bicle care are greutate de 6 kg. deci ramane loc ptr bicle pana la 50 kg. cred ca o sa merg pe acesta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!