Jump to content

Lumini stopuri skyline Golf 5 / Jetta


sutit
 Share

Postare recomandată

@FakeMLStopurile nu au mastic. Procesul de lipire e cu ultrasunete. Se topeste zona de plastic.

Posibil sa mearga prin incalzire dar e posibil si sa spargi sticlele. Eu le-am distrus intentionat. 

Stopurile de Jetta sunt renumite pentru proasta " lipire" . De aici gasesti si foarte multe dintre ele murdare inauntru. 

Iti spun sigur asta deoarece am folosit 2 stopuri de jetta pentru un upgrade la stopurile de Polo 9N3 . 

9.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7 hours ago, FakeML said:

Salut. Stie cineva daca se pot decapsa stoputile de jetta? Cele de pe aripi. Am nevoie de 2 stopuri. Am gasit la pret bun dar au insecte in ele. Si nu stiu daca le pot decapsa sa le sterg.

De regula se decupează pe spate și se lipesc. Exact, nu au mastic, lipite cu ultrasunete

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, ale mele au fost desfacute si modificate, dar nu le-am desfacut eu, am crezut ca sunt ca farurile, alea le-am desfacut de cateva ori, scuzele mele si mersi pt informare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salutare.

De ceva vreme mi-am pus problema cum sa fac sa iasa cat mai tare in evidenta stopurile cand pun frana. Doar din motive practice si de siguranta.

 

Am vazut diverse mod-uri hardware ca sa obtii acel skyline (adica 4 stop-uri cu cerc complet pentru pozitii & frana), dar e prea mult de lucru asa ca m-am concentrat doar pe cele 2 stop-uri din exterior, unde ai cele 2 becuri (pe pozitie & frana). Am vazut si acolo niste mod-uri ca sa legi becul de la pozitie de cel de frana cu complicatiile de rigoare (consum prea mare de curent daca sunt becuri cu incandescenta si probabil sigurante arse, daca folosesti LED-uri rezolvi problema cu consumul dar trebuie sa iei in calcul erorile cu bec-uri arse) care se pot rezolva la randul lor.

 

Astazi am gasit solutia (pe vwforum, nu am vazut-o nicaieri, daca este deja, imi pare rau) ca sa fac sa am cercul complet la frana iar pozitia am lasat-o doar un semicerc deoarece vreau sa scot in evidenta cat mai tare frana.

Pe golful meu (mk5, 2004) am o centrala electrica (Bordnetz?) highline 3C0.937.049.AE (e o centrala mai intalnita pe Passat B6/B7).

 

Pozitiile:

pozitie.thumb.jpg.dd567e0e3400629cf4af939963b9be00.jpg

Si frana cu cerc complet :

frana.thumb.jpg.63efdd9e1c9b87bdb4fb903aed6dacca.jpg

 

Toata smecheria in VCDS e in modulul 09 - Cent. Elect. -> Coding - 07 -> Long Coding Helper -> Byte 3 -> Bit 7.

Problema e ca 'Bit 7' nu exista in versiunea mea de VCDS din 2012 (doar niste tipi din US & Australia ziceau ca au acel bit la versiunea lor de centrala).

Si acum vine smecheria: se poate modifica valoarea in campul Binary unde trebuie modificat primul bit (numerotarea e de la mare la mic, primul bit e 7, ultimul e 0) si surpriza: codarea e acceptata si functioneaza.

529534115_centralaelectrica.thumb.jpg.b2d71321c9e2969fd46f154291b0d4a2.jpg

 

Iar pentru ca pozitia sa fie semicerc setarea clasica la byte-ul 9

1014882723_centralaelectrica2.thumb.jpg.cad0558d37ff09426c12bd19972de7fb.jpg

 

Enjoy ;)

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
Rares.Duminica

Salutare! De curand am apelat si eu la cineva pentru aceasta modificare. Sunt super incantat de rezultat doar ca prietenii mei au pareri impartite in ceea ce priveste partea legala. Voi ce parere aveti? Stiti pe cineva care a ramas fara certificat din cauza skyline-ului sau a avut ceva probleme la ITP?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred, nu am auzit de astfel de cazuri.

Da, in legislatie zice clar...orice modificare adusa instalatiei de iluminare... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!