Jump to content
Tracto

Bluetooth Radio Concert ?

Recommended Posts

Tracto

Salutare ! Am un cd player Concert 2 ca cel din imagine pe un A3 8P. Mentionez ca masina are pregatire pentru telefon prin car kit legat la acest sistem audio.

La o simpla privire in VCDS pe modulul de telefon am observat la Adaptari mentiunea Bluetooth si optiunea de a schimba codul pin Bluetooth care e setat by default la 1234.

Intrebare mea este daca chiar are asa ceva sau nu ?

Am incercat cu un smartphone generatie noua capabil de Bluetooth 4.xx sa caut un device in masina imediat dupa ce am pus contactul si nu dupa mai mult de 30 secunde dar nu am gasit nimic. Mai apoi am incercat un telefon mai vechi cu Bluetooth 2.0 gandindu-ma ca masina fiind 2004 este nevoie un device mai apropiat de varsta masinii iar rezultatul a fost din nou negativ.

post-10002-0-20736600-1432507773_thumb.j

Edited by Tracto

RaoulS

din cate stiu modulul de bluetooth ii sub scanul soferului..

Tracto

Deci ma apuc de cautat. 

Totusi ma gandesc ca nu imi apareau optiunile de schimbat pin bluetooth daca nu avea ceva de genul. Mai astept pareri...

paul_e88

Nu ai bluetooth, ai doar pregatire pentru telefon. Cel mai probabil modulul pe care il ai este cel simplu - 8P0 862 335 - fara nici o litera la coada, asta s-a pus in 2004.

Vezi aici:

http://www.audi-sport.net/xf/threads/part-no-8p0-862-335-d-bluetooth.47108/#post-447321

Avantajul e ca inlocuind modulul cu unul cu suport BT, totul va fi plug and play, mai e nevoie doar de codare.

Turbocip

Salut, ca sa nu mai deschid alt topic, as avea si eu nevoie de info daca stie cineva.

Am un A3 din 2011 si as vrea sa ii montez modul bluetooth (cel din imaginea atasata).

stiti cumva daca ma pot folsi de el pentru telefon cat si pentru a asculta muzica din iphone? Fara sa conectez cabluri ... 

Daca ce am atasat nu e ok, care ar fi codul de modul ce poate face cele doua lucrusri mentionate mai sus.

intreb pentru ca pe A4 B6 am RNS E Gen2 / bluetooth 8P0 xxxxxx din generatia 2004/2006 si nu pot asculta muzica din tel, il utilizez doar pentru convorbiri telefonice.

va multumesc.

3E3112EB-1EF0-4E76-A66D-69E7B1AE9BEE.jpeg

cogdao

Salut! 

Din cate stiu, modulele originale nu permit streaming audio. In plus de asta, cel din poza nu este compatibil cu A3 2011.

Turbocip

Multumesc,

Cineva care are A3 poate sa confirme despre streaming?

thx

F l o r i n

Eu am cautat, cand ai postat tu...si tot asa, am gasit ca nu suporta.