Jump to content

Aerisire instalatie racire motor


dan2007
 Share

Postare recomandată

Sambata am facut un drum pana la tara. Inainte sa plec apa era un pic sub minim. Am mai bagat cam 0,5l , pana aproape de max. Cand am ajuns la destinatie, nivelul era peste maxim bine. Acum mai astept sa vad in timp ce se mai intampla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Andrei,nivelul in vasul de expansiune il faci doar la rece,dimineata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De cand am rezolvat chiulasa nu am mai completat nimic ,normal si eu completam, dar din cauza presiunii iti urca apa in vas.

La turatii mai mari si in forta iti da pe la supraplin?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu imi e clar care e comportamentul normal. Mie cu motorul cald de obicei imi scade apa in vas. Cand desfac busonul fasaie si urca apa la loc in vas. Afara eu nu am observat sa imi dea la turatii mari. Oricum faza cu completatul acum e din cauza ca am inlocuit lichidul de racire ca de la belelele pe care le-am avut in vara numai apa am bagat si acum era cazul sa pun antigel. Inainte nici eu nu completam. De fapt dupa ce am luat masina mai puneam din cand in cand cate putin. De vreun an am schimbat distributia si pompa de apa si dupa aia nu mai stiu daca am mai completat.

 

On 10/23/2017 at 5:15 PM, andrusel said:

Andrei,nivelul in vasul de expansiune il faci doar la rece,dimineata.

Da, da pe rece l-am facut. Acum am si uitat sa mai verific si ieri a fost sotia cu masina in traficul din Bucuresti cateva ore... Ma uit cand ajung acasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 16.05.2017 at 7:20 AM, mathetony said:

Salut

La mine nu pierde antigel doar ca se incalzeste foarte greu desi e sxhimbata distributia si termostatul, sirocolul nu stiu daca functioneaza! Poate fi de la acel furtun minuscul de la borcan?

Salut,daca nu-ti merge Eberspacherul nu se incalzeste usor apa in masina.Asta este valabil la temperaturile sub 9 grade afara,cand acesta trebuie sa lucreze.Cand afara e mai cald nu este valabila propozitia de mai sus.Am patit eu acest lucru,am inghetat iarna la greu,din cauza placii electronice de la Eberspacher.Dupa ce l-a reparat un amic,s-a schimbat situatia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-a verificat cineva antigelul. Cica ar tine la -18 grade. Probabil ca a mai ramas suficient de multa apa prin instalatie inainte sa torn eu antigel pentru ca eu l-am bagat jumate-jumate care ar trebui sa tina la sub -30. O sa trebuiasca sa mai scot din el si sa bag concentrat. Si inca ceva ciudat antigelul pe care l-am scos pentru test avea culoare galben-verzuie desi eu am bagat antigel roz. E normal? Nu ar trebui sa ramana tot roz?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am gandit si eu sa nu fie din cauza murdariei din instalatie, dar nu stiu ce sa fac. Am mai citit despre unii care au bagat otet ca sa curete, dar mi-e teama din doua motive:

1 pompa de apa sa nu pateasca ceva

2 otetul fierbe la 70+ de grade si nu stiu ce se intampla in instalatie daca aduc temperatura la regim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

Mulțumesc colegi, a fost furtunasul de la vasul de expansiune, acea supapa mică din furtunas , mașina merge ok. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!