Jump to content

Skoda Superb - my first project


EmilianPop

Postare recomandată

@~LauR~, daaaaa. Ca sa fiu sincer motivul principal al acestui upgrade este aspectul :)) apoi performanta.. se descurcau bine si franele de 312 avand in vedere ca nu merg pe circuit sau alte nebunii.. insa, cum viata lor e cam gata, am zis sa fac upgrade :D

Modificat de EmilianPop
Link către comentariu

Cica, mi s-au terminat placutele si discurile. Ce fac? Pai iau altele mai mari, normal :))

 

Eu consider ca pana la un punct merita marite etrierele si discurile. De la un punct incolo, scade eficienta lor daca ramai la aceleasi conducte si pompa de frana. Pentru ca Fizica....

Link către comentariu

@Emy D stiu. Voi face upgrade si la conductele de frana cand voi monta kitul. Nici nu aveam de gand sa le las pe cele stoc. (Credeam ca evidenta treaba asta, de aia nici nu am mai mentionat)

 

Pompa de frana face fata linistit. Am mai testat un b5.5 cu un upgrade de genu, si diferenta la franare este semnificativ mai mare fata de ce aveam eu. 

Modificat de EmilianPop
Link către comentariu

Atunci esti printre putinii care se gandesc la asta. Multi fac upgrade la etriere si discuri dar pompa centrala si conductele raman la fel. Eventual, sunt si super uzate. Dar da, au frane mari care arata bine  si franeaza ca alea mici. 

Spor si drumuri bune! :)

 

Link către comentariu
  • 1 month later...

Arata bine si multa bataie de cap, mai ales pt cine stie istoricul masinii/proiectului.

Oare cand te acapareaza un iutubar' din RO sa iti prezinte masina? :))

PS: vroiam sa te intreb, blocul de lumini cu functia auto AM nu a inceput sa iti faca siguri la coming home/leaving home, mai exact seara?

Stiu ca le-am luat de la acelasi vanzator.

Link către comentariu

@cxr2test, multumesc! Da, este multa bataie de cap, mult timp investit, multa munca. 

 

Am fost contactat de cativa youtuberi destul de renumiti in tara (pe domeniu asta). Cu unul din ei ma si inteleg destul de bine si tot ma intreaba cand facem un clip. Dar am mici retineri sincer. Eu privesc si dezavantajele unei astfel de prezentari. Sunt sanse sa puna ochii pe proiect cine nu trebuie iar avand in vedere ca masina are multe modificari neomologate nu as vrea sa intru in vizorul nimanui. Sau poate sunt eu paranoia.. :))

 

Blocul merge perfect. Nu am treaba cu el. Ce am observat e ca senzorul de lumima este destul de sensibil si daca ai praf pe el, tine luminile aprinse si ziua. Daca ai probleme cu el, sterge-l doar si poate remediezi.

Link către comentariu
  • 3 months later...

Vezi ca ramai imediat cu lista scurta de upgrade si apoi nu mai poti face nimic la ea :)) ca nu mai ai ce.

 

Sa nu incepi sa imbraci butoane in alcantara :))

Felicitari, arata bine, nici nu ai zice ca nu e acolo de la mama lui.

 

 

 

Link către comentariu
8 hours ago, cxr2test said:

Felicitari, arata bine, nici nu ai zice ca nu e acolo de la mama lui.

 

 

 

Multumesc ! Cam asta si urmaresc de obicei, cand fac un retrofit :D 

 

 

Lista s-a cam terminat de anu trecut :)) dar tot timpul mai gasesc ceva si atunci se activeaza piticii. :))

Modificat de EmilianPop
Link către comentariu

Bai cat de tare e asta, daca ma crezi, nici eu nu am optiunea :)) e si pe lista mea.
Imi place senzatia aia cand te urci in masina si iti coboara volanu pe pozitie, te simti asa.. premium 😎

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

@bubu182, daaaa e un feeling frumos cand pui contactu si vezi ca se aseaza volanul. Daca masina nu a fost premium, nu e problema, o fac eu :))

 

@ichimcornel, mersi ! Nu mai stiu sincer cum e la tine. L-am pus exact cum vine la A8 de fabrica. Am decupat plasticul, l-am imbracat si dupa am montat butoanele. Oricum, isi fac treaba :D 

Modificat de EmilianPop
Link către comentariu

@ichimcornel, aaaam nu ma prind de diferente, dar butoanele sunt identic pozitionate in clipul tau, ca la mine (ma refer la pozitia lor pe ornament. Stiu ca e greu de adaptat, am avut si eu bataie de cap.

 

Late edit, am inteles acum ce zici. Tu ai mascat ornamentul pe care stau butoanele. E interesant, dar pe mine nu ma deranjeaza. Imi place ca e visibil, mai ales ca am imbracat plasticul din spatele volanului. Plus ca asa e si de fabrica (la vedere), daca nu ma insel.

Modificat de EmilianPop
Link către comentariu
  • 1 month later...

Primul pas pentru upgrade frane spate e check.

 

Etrierele Brembo cu 4 pistonase, sunt gata reconditionate si in posesia mea (dupa o luna si.. de asteptat) . Urmeaza sa iau discuri si placute. Discurile vor fi de Audi S4 B8, ventilate, 330mm (stock sunt simple, 245mm). Mai trebuie sa ma gandesc la o varianta pentru frana de mana. Probabil etriere de Phaeton dar o sa mai caut alternative.IMG-20211201-WA0000.thumb.jpg.4480bc00bdddb4beee39274ba29b6da1.jpg

Modificat de EmilianPop
Link către comentariu

Good job, nice upgrade! :)

 

Stau si ma uit ca prostul ca tu ai pe spate frane mai mari ca ale mele pe fata (312) :))

 

Link către comentariu

Vezi ca ramai fara chestii de upgrade :))

Mai lasa si pe anu'

 

Looks good btw :D

 

Link către comentariu

@Emy D poti sa faci si tu un upgrade ! :D si eu tot 312 aveam pe fata inainte sa pun Z18. 

@cxr2test, mersi ! E cam gata lista dupa acest upgrade :)) Daaaaar sunt convins ca piticii de pe creier nu dorm si mai pun ei la cale ceva. Nu cumva sa stau eu linistit :)) 

Link către comentariu

N-am ce zice de modificari, e cum ne-ai obisnuit😂
 

Altceva vreau insa:  PLIMBA-TE CU EA!

Link către comentariu
în urmă cu 17 ore, EmilianPop a scris:

@Emy D poti sa faci si tu un upgrade ! :D si eu tot 312 aveam pe fata inainte sa pun Z18. 
 

Nu merita deocamdata. Eu nu am reusit sa ma ocup sa pun franele de 256 ventilate pe spate... :(
 

Modificat de Emy D
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!