Jump to content

Skoda Superb - my first project


EmilianPop

Postare recomandată

@Muale, nu. l-am lasat asa cum e. Oricum ornamentu respectiv l-am luat nou in urma cu cateva luni si nu are nici o uzura pe el. L-am luat in acelasi timp cu butoanele cu insertii de aluminiu pe margine (ca la CC) 

Ornamentele la pedale le-am comandat deja :)) Luni cel tarziu ajung.  Le-am gasit pe ceva site si sunt cele mai aproape de original ca si aspect. OEM nu am gasit. Difera putin design-ul la pedala de frana si ambreiaj. Vedem cand ajung. Am mai comandat si telescoape portbagaj cu ocazia asta din acelasi loc, si cateva solutii de intretinere interior/exterior. 

image.png.d2cacfec92cc9fda227b830d4119ea45.png82854912_1004599333252174_2877153782196600832_n.thumb.jpg.e5dd9209d6b93b178aedefb64c637bea.jpg

Modificat de EmilianPop
Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Astazi, fiind mai liber, m-am apucat sa mai montez din piese. Am pus filtru nou (k&n), curatat traseul de la turbo la filtru, modificat traseul de vacuum putin ca sa arate mai bine, telescoape noi portbagaj si cam atat. Ornamentele de la pedale, din pacate sunt prea mici si nu se potrivesc.. :( Nu ma asteptam la asta.  Trebuie OEM de Superb. Pana una alta, compatimentul motor e "done". Mai ramane doar sa il curat cand se mai incalzeste si intretinut. :)

 20200202_155235.thumb.jpg.2eaa79637dd9c41d80ea7bdf26445de6.jpg

 

Link către comentariu

Cred ca nu mai incape capacul :) Ce ar fi frumos - gazoductul ala vopsit negru mat sau "lovitura de ciocan" - arata oleaca artizanal asa cum e acum.

Link către comentariu

M-am gandit ca e posibil sa nu mai incapa, dar se poate modifica: ori taiat pe unde vine teava aia, ori "deformat" incat sa treaca peste ea. + Teava vopsita. Si parca pe Passat  mai erau cateva capace conexe care acopereau si restul chestiilor. Nu or fi si pentru Skoda? 

Link către comentariu

@Emy D, @mad_kat Capacul incape acolo. Traseul e facut in asa fel incat sa incapa la fix si capacul. Ideea e ca nu vreau eu sa il pun. Vreau sa fie la vedere tot. :) Dar, daca, candva ma voi razgandi, am posibilitatea sa il pun. Momentan imi place asa, "naked". Pe viitor, va fi facut un detailing si aici ca sa arate tot ca nou si asa ramane. :) 

Link către comentariu

Este pe Passat B5 2.3 Vr5 un capac mare care acopera toata partea pompa de abs. Cod 3B0 119 487 C

f94894u-960.jpg.891070234ae343d12297ff928bf84f82.jpg

Link către comentariu

@ursachicatalin, stiu de capacul ala, dar momentan, sunt de extrema cealalta cum ziceam in ultimul post :D Sa fie totul la vedere, gen. Pana la urma, traseul ala arata foarte bine, la nivel de suduri si cum e facut. Si ar fi pacat sa fie hidden. 

Link către comentariu
  • 1 month later...

Motorspoarte pe 19..frumos..sunt precum cocoseii de aur :)) si volanul a iesit foarte bine. 

Ce as avea eu de " comentat " : avand in vedere oglinzile, culoarea jantelor si a plafonului, consider ca ar trebui sa renunti la crom. Poate faci ceva si cu maciulia de la schimbator ? ?

Link către comentariu

@bgd_b92, am in plan sa infoliez si cromul in piano black. Dar pana acolo, mai am de luat niste faruri noi, un mic retus la praguri ca a mai sarit vopseaua de la piectricele + folie de protectie dupa. ? Si pot sa zic, ca exteriorul e gata. O sa imbrac si nuca din nou, dar aia nu e asa urgent deoarece e in stare destul de buna. Cand retapitez scaunele, ma ocup si de ea :D

 

Modificat de EmilianPop
Link către comentariu

Buna alegere cu jantele, imi plac mult! As fi cautat cu un et mai agresiv, dar arata bine si astea ?

Link către comentariu

@cogdao, multumesc! Pentru BBS CH este un ET destul de mic. Majoritatea CH-urilor sunt 026 adica 8j et50. Astea sunt 012 adica 8.5j ET35. Sunt destul de greu de gasit, mai ales pe 19 (ma refer la jante originale). Pe fata nu am cum sa le scot mai in exterior datorita prinderii de pe aripa ce tine carenajul. Cand e "pe burta" masina, intre buza jantei si prinderea respectiva nu intra nici o foaie :)) iar pe spate, am luat distantierele ca sa intre janta sub aripa fara nici un gap. :D"Tucked" se numeste fitmentu respectiv.

Link către comentariu

Din episodul #stamacasa, astazi am montat kitul de semnalizari progresive pe oglinzile de fl. Nu sunt eu mare fan al acestor semnalizari pe modele ce nu au asa ceva de fabrica, dar le-am luat pentru sticla neagra ce se potriveste perfect cu oglinda. + ca iluminatul arata mult mai bine ca cel oem (cele 3 leduri de pe margine).  Astept sa se incalzeasca putin afara, si ma apuc de montat. :D

Un link cum functioneaza semnalizarea aici

 

Inca astept dupa airbagul de la volan. Sper sa ajunga maine sa finalizez si cu volanul. Pentru cei ce mai fac retrofit-uri de genu, mare grija cand cumparati airbag-ul, sa fie DOAR de pe Superb. Chit ca cel de octavia 2, fabia 2 arata identic, difera cablajul si numa va legati la cap. Da, am facut eu greseala asta :))

20200323_215125.thumb.jpg.2086b53d274a814be2e427996d4f7a03.jpg

Modificat de EmilianPop
Link către comentariu

@Serj Arad multumesc !

Am pus si airbag-ul. Momentan nu este functional claxonul si comenzile, dar am reusit sa aflu si de ce. Am nevoie si de releul 486, care l-am comandat, astept sa vina. O sa comand si emblema noua de Skoda si o voi inlocui pe cea actuala de pe airbag. 

20200324_121412.thumb.jpg.b9945664b6401cb76731f2a087774b9e.jpg20200324_181814.thumb.jpg.61ebb9b8348e924a65e78d9b52d71b47.jpg

 

 

Modificat de EmilianPop
Link către comentariu

Se gaseste emblema separata? Ca as inlocui-o si eu pe a mea de la Golf... 

Link către comentariu

@Emy D, eu pe olx am gasit :D

Astazi am terminat si cu montarea oglinzilor. Am fost foarte aproape de deadline-ul de la 22:00 :)) Oglinzile sunt 100% functionale. A fost destul de greu, in nici un caz plug&play.. mai degraba plug&pray... ma asteptam sa se potriveasca avand in vedere ca e aceeasi masina la urma urmei.. dar inafara de prinderi, tot difera, aici ma refer la mufe, fire.. totusi am dus la capat lucrarea.

Am montat si macaraua de geam si broasca usa sofer. Deci toate usile le vede masina deschise cand trebuie :)

Revin maine cu poze si niste filmulete cu semnalizarea dinamica.

Modificat de EmilianPop
Link către comentariu

Felicitari Emi ! Acuma e numai buna de vandut si te poti apuca de un nou proiect (R32 turbo :)))

Data viitoare adu-mi aminte de interior, sa vad live cum arata :) Ultima data am uitat complet de noua modificare. 

Poate ma pun sa-l fac si eu la Seat.

Link către comentariu

@qwk, cateodata ma tenteaza, sa stii :))

Rezolvam si cu interiorul. Sa treaca nebunia asta.. :(

Modificat de EmilianPop
Link către comentariu
  • 1 month later...
Publicat (modificat)

Mici upgrade-uri. Emblema noua volan + leduri marsarier. Voi monta si leduri pe semnalizari fata-spate cand voi lua farurile noi. Sunt putin in dilema cu farurile.. Fiind noi, oem, parca nu le-as mai desface sa vopsesc ornamentele din interior negru, la ele. Probabil le voi lasa asa cum sunt.

teeest.thumb.jpg.73185b98121dd8e0402a2aa112d3674d.jpg

 

 

Modificat de EmilianPop
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!