Jump to content

Skoda Superb - my first project


EmilianPop

Postare recomandată

@V A L I multumesc frumos ! Cat despre jante, am avut noroc pana acum. Am avut si replici, si seturi originale, dar nu am reusit sa dau dauna la nici o janta pana acum.. trebuie avut grija cu ele ce e drept. Si inca mai am rabdarea aia :)) 

Link către comentariu

Tari pozele de la W'see. In ce perioada ai fost? :) Am fost si eu 15-20. Anul viitor garantat merg cu masina

Link către comentariu
  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Un mic update ce trebuia facut de mult dar am tot omis pana am zis ca nu se mai poate :)) . Am ales culoarea asta deoarece nu prea aveam alta solutie, rosu fiind singura culoare ce o mai aveam pe masina (stickerele). Sunt foarte multumit de cum a iesit. Am facut un polish si la faruri. Nu pot sa zic ca era necesar dar am vrut sa le dau un "Refresh". Voi mai reveni cu poze dupa weekend, urmeaza un expo la care particip si sper sa mai fac acolo. 

IMG-20190808-WA0007.thumb.jpg.f6fea0d05b6512cc86d797790251adc5.jpgIMG-20190808-WA0015.thumb.jpg.b857af902353bc4f235fc56a85522bd0.jpgIMG-20190808-WA0026.thumb.jpg.e1c271724dc185e92a1d2f8d2b1ec171.jpgIMG-20190808-WA0010.thumb.jpg.fb78e268972327c13a5906fd38d1282e.jpg

Link către comentariu

Daca pui si folie pe faruri e o treaba, altfel e munca in zadar. Eu am polisat si infoliat (Llumar) farurile passat-ului in 2014 si arata in continuare ca noi!

Cat despre comutatorul de lumini, am avut si eu, tot din China/AliExpress, a tinut fix 6 luni si a crapat, cel mai probabil din cauza caldurii, in august anul trecut, a ramas blocat pe pozitii. Altfel misto. Probabil imi voi mai cumpara unul-doua, sa fie acolo.

Si butonul original in torpedou.

Link către comentariu

@MikeRG, da stiu, va urma si folia. Cat despre comutator, cred ca depinde de noroc. Am cunostiinte ce il au de 2-3 ani si merge fara probleme. Cred ca depinde si de noroc.. Si la mine masina sta in soare destul de mult dar nu am avut probleme cu el pana acu. 

 

Link către comentariu
  • 1 month later...
  • 3 months later...

La multi ani colegii!

Nu am mai postat de ceva timp asa ca revin cu un update. Motivul pentru care nu am postat este faptul ca in ultima perioada nu i-am mai facut nimic, doar m-am bucurat de masina. Se face, in curand, un an jumate si 320 000 km de la update-ul de 300+ si masina merge foarte bine :) De la ultima postare, am mai participat la un event unde am luat premium de Best Trunk Setup.  O sa las cateva poze de la event mai jos. 

Anul asta, incepem cu dreptul. Deci:

- Am dus BBS-urile la vopsit electrostatic. Le voi face Gun Metal Grey. Adica un gri mai inchis. Jantele aveau vopseaua originala dar aia avea cateva defecte si imi doresc sa fie impecabile. Voi lua si prezoane noi. Am luat si distantiere de 1cm pentru spate. 

- Am comandat un filtru de aer K&N nou.  Cateva furtune siliconice, ca sa modific putin traseul de vacuum. Cu ocazia asta voi termina si cu compartimentul motor.  

- Pentru iarna, am luat un set de jante de Audi A6 C5. Sunt foarte usoare si probabil ca la vara le voi incalta cu un set de semislick-uri daca o sa ma dau la etapa nationala de Drag Race. 

- M-am apucat de interior. Ieri am dat plafonul jos, stalpi, plafoniere si ornamente. Plafonul si stalpii vor fi imbracati in alcantara neagra, iar ornamentele revopsite negru (cele de pe plafon: plafoniere, manere). Iar cele de mahon, vor fi facute Piano Black. Am insonorizat si zona din spate dupa cum se vede in poze. Polita aia avea tendinta sa "zdrangane" de la bas, si imi statea pe creier.  Practic, dupa ce termin cu acest pas. Vor mai ramane scaunele doar de umblat la ele. Ori le retapitez, ori iau un interior de Edition 100 /L&K (cel cu piele alba). Dar acolo nu ma grabesc deoarece scaunele actuale se prezinta in stare destul de buna pentru varsta masinii. 

 

FB_IMG_1575685666702.thumb.jpg.46185fa387742505ea6c344c384ebea9.jpgIMG_20191023_212405_698.jpg.f8f808037c6c3f62e7993514afa24e98.jpg

IMG_20191020_180914.thumb.jpg.23395624f88c5c577188a4c0d55dba8c.jpg20191026_143927.thumb.jpg.ad35e21f240bcfee58552ab80576f8a2.jpg20191010_222541.thumb.jpg.3c2341fa0e8f7cc7f16879a3ed16c4f5.jpg20200106_085635.thumb.jpg.8ec10f0496f857b237e89eac068ca0f6.jpg20191230_094517.thumb.jpg.a2732fca13ee668f910a2ee5fdeec44a.jpg

 

 

Si cateva poze din timpul lucrarii. Ieri ne-am apucat :D 

20200107_165857.thumb.jpg.5c78a376e1838e8179cc923506a18a5b.jpg20200107_175737.thumb.jpg.53a8c4ed2a4ac7909cda25de2fa8ecd1.jpg

Modificat de EmilianPop
Link către comentariu

spor la treaba!

folia pe luneta trebuie schimbata sau pare dezlipita de la gheata?

la picioare ai lumina UV sau doar albastra? a iesit ciudat in poza.

portbagajul, f misto si probabil deloc practic. tot ce cari pui pe bancheta :P

ai poza cu subwooferul fara capacul de mocheta de peste?

 

Link către comentariu

@Muale, multumesc ! Si ca sa iti raspund la intrebari: 

1.De la gheata probabil. Folia e ok, nu este dezlipita. 

2. La picioare am pus niste lumini ambientale fata/spate la care poti schimba culoarea sau intensitatea. Nu sunt fan lumini ambientale aftermarket la o masina, dar un albastru/alb foarte foarte discret la picioare consider ca da bine :D

 

3. De ce sa nu fie practic? Consider ca este mult mai practic decat un portbagaj cu o lada normala de subwoofer. Am o grila ce se pune peste difuzor si il pot folosi ca un portbagaj normal. Singurul minus ar fi spatiul mai mic din cauza standului de airride.. dar asta e acum :D

4. Las mai jos un link cu tot procesul prin care a trecut portbagajul si gasesti aici poze si fara placa.

 

Modificat de EmilianPop
Link către comentariu

Frumos! Pentru a avea subwoofer, ai renuntat la roata de rezerva? Nu aveai posibilitatea de a-l integra pe laterale in portbagaj? 

Link către comentariu

@Emy D, pai nu mai are roata de rezerva loc fizic acolo, deci da, am renuntat :D  Nu am vrut pe laterale, nu-mi place deloc cum arata si nici nu scoti o lada care sa redea basul la potentialul subwooferului datorita spatiului. Asa, locul de la roata de rezerva fiind mai mare, ne-a permis sa gandim lada exact pentru difuzorul meu (Excursion SHX-12S4).  Si da, merg fara roata de rezerva la drum lung. Am un kit de pana, am aer de la airride si pistol de umflat roti daca e nevoie, deci ma consider cat de cat pregatit daca se intampla ceva. 

Link către comentariu

Salut ! spunemi te rog la jantele pe 18 ai folosit distantiere ? nu ating fara ? sunt interesat sa pun si eu dar sunt in dilema .

Link către comentariu

@Draky, BBS-urile sunt pe 19 si nu am folosit distantiere.  8.5J et35 - specul lor. Am avut si 9.5j et38 fata-spate si nu atingeau deloc. Am cumparat oricum un set de distantiere de 1cm pentru spate sa le scot putin mai in exterior. 

 

Partea de retapitare este in progress. O sa pun poze la final cand tot ce am in cap va fi gata. Plafonul este gata, si este sus. Parasolarele/plafonierele/Ornamentele ce tin de plafon sunt revopsite toate inafara de oglinda dar va urma si aia.  Stalpii sunt sus mai putin cei de pe mijloc. Am hotarat sa imbrac mai multe plastice, daca tot sunt la capitolul ăsta dar asta, automat, necesită mai mult timp. Pot sa zic ca, pana acum, a iesit exact cum imi doream, adica perfect! :) Estimez 1-2 saptamani max pana e gata tot. Pana atunci, incep sa caut niste scaune de Edition 100/L&K. Mi ciuda putin ca am ratat un set pe OLX ce arata chiar foarte bine, dar asta e, gasim altul :) 

 

 

 

Modificat de EmilianPop
VAG only, CSF NCSF...
Link către comentariu

Imi poti spune te rog de unde ti-ai cumparat ledurile pentru luminile ambientale la picioare si cum e procedeul de instalare? :)

Link către comentariu

Cred ca niste ornamente metalice de pedale (ceva cu aspect oem, nu racing shit)  ar schimba mult aspectul de la sofer de acolo, mai ales cu ambientalele pe ele.

In rest.. totul e blana :D succes in continuare ! 

Link către comentariu

@vladandrei51, a trecut un an si ceva de cand sunt sus, sincer nu mai tin minte, dar cauta pe google lumini ambientale cu bluetooth si sigur gasesti linkuri care sa te trimita la ele. Procedeul de instalare... ele se alimenteaza normal cu 12v la locasul de bricheta a masinii. Am fost la un prieten care se pricepe pe partea de electrica/electronica care a taiat incarcatorul si le-a legat pe pozitii direct. Astfel, ele se aprind doar cand pozitiile sunt ON. 

@bubu182, mersi ! Sunt in plan si alea, clar. Voi lua cele OEM. Dar pana atunci, sa termin cu partea de retapitat. :D 

Ieri am mai facut ceva progres.. pe langa plafon, toti stalpii sunt sus, ornamentele centrale sunt vopsite Piano Black, cele de pe plafon negru mat, exact aceeasi nuanta cu plafonul. Mai am cateva mici detalii de pus la punct si sa imbracam cateva elemente extra pe care mi s-au pus pata. Sper sa si imi iasa nebunia :)) Ce ma bucura mult, este faptul ca am scapat de greierasi. Am inlocuit toate ornamentele ce aveau cleme rupte, am pus clemele rupte/lipsa ce lipseau. Masina e mult mai inchegata acum. Revin cu pozele curand :) 

Modificat de EmilianPop
Link către comentariu

@Muale. multumesc ! De partea asta s-a ocupat baiatul ce a retapitat. Eu mai mult la montat-demontat am contribuit. Nu stiu sa iti zic ce vopsea a folosit..

Link către comentariu

manerul soferului tot alcantara?

asta e punctul sensibil, pui mana mereu si se murdareste.

dar cum e mai mult de show masina, cred ca merge.

pedale ii trebuie neaparat :P

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!