Jump to content
Sign in to follow this  
Nethar

Ce cauciucuri sunt mai bune pentru drumuri dese in oras?

Recommended Posts

Nethar

Sunt in cautare de cauciucuri noi - eu conduc mai mult prin oras masina din semnatura si sunt cam indecis in privinta optiunilor. Pana acum am ajuns la cateva concluzii:

- din cele 4 cauciucuri care le am acum pe masina, doua-s varza, doua sunt relativ ok. Deci intai o sa cumpar doua noi pe care o sa le pun pe fata (avand greutate predominanta si tractiune pe fata)

- peste 1-2 luni voi cumpara inca doua identice pe care sa le pun pe spate, desi cele ok pe care le am mai merg sezonul asta

- nu am nevoie de anvelope XL/RF pentru ca masina mea de obicei e goala si ... totusi e un Golf

Din cate m-am uitat, in afara de indexul de consum si cel de ploaie ... nu prea stiu dupa ce sa ma orientez. M-am uitat la 225/45/17 pentru ca asa mi-s cauciucurile actuale. Bugetul nu e nici prea-prea, nici foarte-foarte. Pana acum am ajuns la variantele astea:

1. Hankook Ventus V12 Evo2 - ~370 lei/buc

2. Debica Furio - ~280 lei/buc

3. Kumho Ecsta SPT KU31 XL - ~330 lei/buc (stiu ca am zis fara XL dar astea au index de consum bun)

Astept parerile voastre, multumesc.

Edited by Nethar

Nethar

Cred ca am sa merg pe Hankook :)

loghy

Vrei de vara sau all season?

O optiune ar mai putea fi Michelin Cross Climate

adifox

Kumho Ecsta spt ku31 am pe o masina, sunt bune ca aderenta, doar ca la viteza sunt galagioase, e adevarat ca am latime 245...

Hankook este o alegere buna, daca diferenta de bani nu este o problema.

knitmaster

intre debica si hankook este o diferenta destul de mare si ca pret si calitativ, eu as merge pe hankook sau dunlop, michelin, etc, dar nu debica

GTD

alege Hankook daca esti limitat de buget e optiunea cea mai buna dintre cele trei, pt ~ 50 ron in plus pe anvelopa poti sa cumperi Goodyear Eagle F1 Asymmetric 2 sau Dunlop Sport Maxx RT

saibot

Eu am Hankook s1 evo2(in aceeasi gama de pret cu V12) 225/45/17 XL pe masina si sunt super multumit de ele. Aderenta f buna pe uscat si pe ploaie, silentioase si comode dar cumva sunt facute pentru mers sportiv.

Avand in vedere ca mergi preponderant in oras nu o sa te bucuri prea mult de avantajele lor si as merge totusi pe ceva mai ieftin, daca nu te deranjeaza diferenta de pret atunci Hankook este best-buy.

Edited by saibot

Nethar

Am dat comanda de Hankook Ventus V12 EVO2 (K120) 225/45R17 94Y.

Eram in dilema la un moment dat intre S1 Evo2 si V12 Evo2, dar am citit ca V12 e model mai nou. Am luat acum 2 bucati si in functie de cheltuielile care apar vara asta o sa mai iau doua :)