Jump to content

Motoare TSI pe Golf 7


codz
 Share

Postare recomandată

Tot e topic de versus, stie cineva cat e diferenta in kg intre 1.4 150 act si non act?

 

2 KG conform catalogului Golf 7 2016 vw.de

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil ca acel motor de 1.0 TSi sa inlocuiasca actualul 1.2 TSI, avand cuplu si putere un pic mai mari.

Cat despre consumul pe care il promite, nu m-as lasa pacalit. Fiind un motor de cilindree mica va trebui sa il urci in ture ca sa scoti ceva din el, si atunci va consuma.

Si actualul 1.2 TSI promite un consum pe care in realitate nu il poate face.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E disponibil doar pe TL. Motorul asta poate chiar sa inlocuiasca 1.4 122/125. Acelasi cuplu si clar cu un consum mai mic.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este tot in 4 cilindri acest 1.0 TSI?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diametrul rotor admisie, diametru ax turbina si la ce presiune lucreaza:

1.2 l 63 kW/77 kW TSI 33.6 mm si 36 mm la 1.0 bar (63 kW) 1.7 bar (77 kW) 

1.4 l 90 kW TSI 37 mm 40 mm 1.8 bar 

1.4 l 103 kW TSI with/without ACT 39.2 mm 41 mm 2.2 bar (posibil mai mult acum ca este de 110kw)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 5 weeks later...

Am vazut pentru prima data la VW legat de turbina TSI - gresarea wastegate cu alifia G052112A3 - in VW TPI 2038321/3 din 11.12.2014

Modificat de fixpixu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, TSI pe platforma MQB

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe vechiul nu se aplica un TPI cu aceeasi alifie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am gasit asa ceva pt vechiul TSI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aurelian.paratu

tubul acela cu substanta pentru ungere este in jur de 300 lei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare . Sunt posesorul actual al unui astra j 2014 1,6 aspirat si fost proprietar de astra h1,6 gtc.cind am luat j-ul am crezut ca voi lua aceeasi masina fara pretentii la mai mult dar m-am inselat .fata de h , j-ul are vreo 40 si ceva e butoane si tot felul de chestii care ajuta la comfort dar ii lipsec chestii importante cum ar fi directie imprecisa la viteza mare ,instabilitate tot la viteza si lipsa de putere a motorului(ca e euro5) . Am zis sa o schimb si am zis mazda 3 de 2l aspirat sau golf.mazda sta bine pe sosea dar cu lipsa de putere si am gasit golf 7 de 1,2 110hp care mie cel putin imi da tot ce am nevoie. Aceasta masina trebuie sa imi vina saptamina asta .acum va intreb pe voi.la ce sa ma astept de la ia avind in spate acest 1,2 un istoric foarte prost.unui prieten pe octavia ia crapat motorul la 70k din cauza lantului si celuilalt tot pe octavia ia cedat compresorul la 15k.s-au rezolvat problemele astea.voi cu 1,2 pe la citi km ati ajuns.sau sint doar cazuri izolate cele doua.multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Citeste bine primele posturi din acest topic. Motoarele de pe Golf 7 sunt total altele decat de pe celelalte generatii (Golf 6, Octavia 2). Nu am auzit de nici un EA211 sa crape pentru ca nu are lant si nu s-a rupt nici o curea pana acum.

Eu ce pot sa iti spun este ca 1.2 consuma mai bine cu 25-30% decat 1.4 (fara ACT) si nimeni nu s-a plans ca nu trage, face casa buna cu turbina, se încălzește repede datorita modificarilor constructive.

Nici probleme la turbine pe Golf 7 nu am auzit. Doar probleme la DSG-uri si niste zgomote pe la suspensii.

Sa o stapanesti sanatos si sa spui impresii pe un topic in aria "masina mea".

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pt raspuns si urari. Sper sa fie ok motorasul.mie imi place cum se comporta .am fost un pic reticient fata de cilindree pt ca eu am la motocicleta tot 1,2 cu 110hp dar dupa ce am mers am zis ca e ok. As fi vrut 1,4 dar diferenta de 4000e mi s-a parut prea mare. Sper sa vina pina vineri sa dau si o tura in weekend.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut, 

 

Caut un Golf 7 DSG pentru familie, cu motorul de 1.4 TSI 140 sau 150 (ambele non-ACT).

Vreau sa aflu daca sunt diferente semnificative de performanta si fiabilitate intre cele doua motorare, eventual si cutii DSG (MY 2013 vs 2015)

 

Mersi!

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate stiu (de pe configuratorul vw romania :001: )...pe Golf 7, motor 1.4 TSI de 140/150 cp pe golf 7 exista doar varianta ACT !! Exceptie GTE care are motorul 1.4 tsi de 150 cp, (non-ACT) + motorul electric de vreo 50-55 cp... Sau va ganditi la Golf Sportsvan?

Modificat de DDoc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e vorba de Romania, si ACT-ul nu cred ca afecteaza substantial performanta. 

 

Am de ales intre un Golf putin rulat (2014) cu 140CP, sau un Golf nou 150CP. Ambele au 250Nm, dau nu am gasit curbele de cuplu/putere pentru comparatie. Intuitiv, 10CP nu fac o diferenta decisiva, decat daca impreuna cu cuplul sunt altfel distribuiti pe plaja de turatii. 

Intrebarea e si despre cutie, DQ200 identic, cu aceleasi rapoarte si trasaturi constructive pe cele doua masini?

 

(nu am de unde lua la test drive 150-ul, e numai pe comanda...) 

Modificat de Northman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

M-am intors de la al doilea drum mai lung.am sarit de 1300km si deci am inceput sa ma apuc sa accelerez .trage greerasul zgomotos excelent ,motorul e mai putin zgomotos ca la inceput .depasirile in rampa au devenit o placere.faza cu luminile la bord mi-am dat seama ca are vreun senzor si le stinge cind e intuneric afara ca sa aprind eu farurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Ca pe la citi km ati ajuns cu g7 cu motorul de 1,2? Cum se comporta masinuta? Si inca ceva : de ce sunt inchise multe topic-uri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce nu e on topic sa aflu cum se comporta motorul la 100000km? Ca stim toti citi cai putere are.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot intrebi de fiabilitate, si nu neaparat ca arunc cu noroi in 1.2 TSI, doar ca din pacate si aici mai exista probleme, vezi topicul meu creat cu 1.2 TSI si nu am din pacate decat 21000 km cu ea....sper totusi sa le rezolv problemele si sa fie ca inainte...desi este inacceptabil din punctul meu de vedere sa patesc asa ceva cu ea si la nr acestia de km (am adus multe masini la peste 200k km fara probleme...).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ce a avut la motor.de unde venea sunetul din clip?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!