Jump to content

Anvelope All Season


buzud
 Share

Postare recomandată

Scuze ca am uitat. Am nevoie de 185/60/14.

 

PS - am gasit o oferta tentanta la mine in oras la TRISTAR Ecopower 4s http://mammothtyres.ro/ro/autoturisme-autoutilitare-4x4-offroad#/latime-185/inaltime-60/diametru-r14/anotimp-all_season

Eu nu am auzit de TRISTAR, stie cineva ceva despre ei?

Modificat de SergiuD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Are cineva feedback despre marca Kleber?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Daca vrei sa alegi anvelope allseasons, exista 3 optiuni:

Michelin CrossClimate

Goodyear Vector 4S Gen2

Nokian WeatherProof.

Din nefericire pentru mine, singura optiune cu 235/45 R17 este Nokian WeatherProof, in teste a iesit destul de bine, mai ales pe zapada  http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Nokian/WeatherProof.htm. Foloseste cineva Nokian WeatherProof?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iarna se apropie si as dori sa ma pregătesc pentru sezonul rece. Ce cauciucuri recomandati pentru un VW Passat B7 ?  jante pe 16.

Modificat de bogdan074
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mers pe Goodyear Vector 4S Gen 2, si sunt foarte multumit deocamdata.

O singura obiectie am dar care poate e la fel la toate cauciucurile cand sunt noi, si anume cam arunca pietricele, cred ca le aduna intre crampoane ca sunt inalte, poate cele vechi uzate nu aveau unde sa le stocheze... Sau poate profilul V are de-a face cu treaba asta, mai citeam ca si Michelin Crossclimate fac la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 8/20/2016 at 6:26 PM, bogdan074 said:

Iarna se apropie si as dori sa ma pregătesc pentru sezonul rece. Ce cauciucuri recomandati pentru un VW Passat B7 ?  jante pe 16.

http://www.tyrereviews.co.uk/Article/2015-Auto-Express-All-Season-Tyre-Test.htm

Modificat de aero_nabla
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
  • Administrator

Un test proaspat ce va ajuta multe persoane sa decida daca trec in iarna ce bate la usa la anvelope allseason sau de iarna.

test_anvelope_allseason_-_octombrie_2016.pdf

 

Michelin CrossClimate este castigatorul urmat de Goodyear Vector 4Seasons Gen-2

 

Dimensiunea din test est 205/55R16

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Mai bine verificati si all weather-nokian wr g3 si toyo  celsius

Eu am mers 50 000 cu continental de iarna (inclusiv vara)...nu fac curse...comportament bun, iarna foarte bun...am fost multumit per total, dar drumuri lungi inclusiv munte si acoperite cu zapada.

Mai puteam merge vreo 15000 km vara,

Modificat de ursudrg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Si am ajuns si un pic la zapada la Winterberg ! Incredibil cat a nins erau vreo 30 cm pe langa drum, am avut un pic emotii ptr ca sunt cam la 3-4 mm ramasi pe cauciucurile de iarna, dar m-am descurcat foarte bine adica fara sa raman vreodata sau sa patinez .

Ptr ca si cele de vara sunt cam la fel, o sa iau niste All Season bune si iarna, ma gandeam la Pirelli Cinturato All Season sau Vredestein Quadratrac 5 care sunt in jur de 65 euro bucata .

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Numai acuma aveti zapada? :) In sud e alb tot si frig.
Eu mi-am luat Vredestein Quatrac Lite in 2014 inca mai am vreo 4 mm carne pe ele dupa 43 000 de km. Merg si n-am stres cu ele. Sunt destul de ieftine. Ma gandeam tot din astea sa-mi iau din nou in toamna cand le schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe aici pe unde stam noi nu e zapada, chiar daca ninge se topeste instant . 

Prin sud acolo aproape de Alpi probabil ca e alta situatie ...

Se comporta bine Vredesteinurile pe zapada, sunt All Season axate spre vara sau spre iarna mai mult ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au fulgul pe ele nu stiu spre ce inclina, sunt bune. Pe zapada n-am probleme insa si eu merg preventiv deci n-am avut nevoie sa franez la maxim si sa evit ceva iar teste extreme n-am facut inca. Pleaca bine masina din zapada fara prea mult stres iar pe drum dupa un freezimg rain s-au comportat excelent. Din testele de pe net aveau nota mare si cel mai important au 67dB in rulaj ceea ce m-a facut in 2014 sa optez pentru ele pentru ca sunt silentioase.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot asa sunt jumate de cauciuc de vara si jumate de iarna ca si Quatrac 5 ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...
bbogdanmircea

Totul merge bine, fara probleme, e drept nici kilometri nu prea fac, masina mai mult sta prin parcare decat merge in ultima vreme .

Nu cred ca mai pun cauciucurile de iarna, ma gandesc cum ar fi mai bine daca sa iau un set de iarna si sa le pun pe jantele de tabla sau sa iau un set all-season sa le pun pe jantele de aliaj si sa scap de jantele de tabla si de o bataie de cap in plus ... chiar daca anvelopele de vara mai au vreo 4 mm pe mijloc, la ce ierni sunt aici in zona fara zapada cred ca m-as descurca fara probleme si cu All Season .

Voi ce parere aveti si ce All Season bune ar fi care sa mearga si pe zapada onorabil ptr alea 5 zile pe an cand merg la schi ? 

Modificat de bbogdanmircea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anvelopele allseason sunt un compromis bun dpdv legal. Nu vei avea performante in niciun sezon. Sfatul meu este sa ai un set de anvelope pentru fiecare sezon in parte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Sunt constient de asta, totusi ce observ aici unde stau eu si iarna nu ninge doar ploua, majoritatea masinilor au trecut la All Season, probabil si ptr ca doar o schimbare de roti te ajunge la 40-50 de euro, deci cu cat umblii mai putin la ele cu atat mai bine . In RO la ce ierni sunt nu as lua niciodata All Season .

O sa ma mai uit pe siteuri de reviewuri cauciucuri si o sa iau o decizie pana la urma .

Modificat de bbogdanmircea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici eu nu sunt adeptul anvelopelor all season, dar se pare ca Michelin a scos o varianta foarte ok.

Am citit multe review uri...si foarte multa lume multumita.

Bineînțeles prețul este pe masura.

Este vorba de Michelin CrossClimate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mers cu un Duster echipat cu Cross climate....foarte impresionat....e chiar o diferenta uriasa fata de un allseason traditional...dar nu ma intelege gresit ...nu o sa fie perfect la nici o categorie da un 85% din fiecare categorie indeplineste! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

http://www.tyrereviews.co.uk/Article/2016-AutoBild-All-Season-Tyre-Test.htm

Cred ca o sa aleg ceva din topul asta, Hankook pare o optiune buna ca si pret calitate, poate totusi exista un topic dedicat ptr All Seasons  ca sa nu mai postam aici ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@bbogdanmircea: incerca kleber sau bf goodrich - ambele sunt sub patronajul michelin. Sau cross climate-ul, dar e mai scump.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Personal am avut All Seasons doar la Patrol, si doar pentru ca ocupa prea mult spatiu un al doilea rand de roti.

Nu cred ca au aceeasi aderenta la temperaturi scazute, cele All Seasons, comparativ cu cele de iarna.

Nu mi se pare asa mare deranjul de a schimba rotile de doua ori pe an, oricum fac si schimbul de ulei concomitent?.

Mai nou am aflat ca All Seasons, fara emblema fulgului de zapada, nu sunt recunoscute in Austria.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Am redescoperit topicul cu All-Seasons ?

Ce s-a mai schimbat, ce All Seasons bune au mai aparut ?

Pe mine m-ar interesa ceva care sa se comporte foarte bine pe asfalt ud, ploaie in toate sezoanele, deci mai mult un cauciuc de vara, dar care sa nu se faca de ras pentru alea 5 zile cand merg la schi si dau de zapada .

Bineinteles sa aiba si fulguletul obligatoriu . 

Dupa reviewul Autobild Micheling sunt cele mai smechere, urmate de Goodyear dar si pretul pe masura . 

Pe locul 3 vad ca e Kleber, care au scoruri foarte bune atat pe zapada cat si pe wet, la un pret de 60 de euro ar fi chiar ok .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Vad ca si Continental a scos  AllSeasonContact  cu indicii de consum si franare de B si B (Crossclimate are C si B iar Goodyear Vector 4Seasons Gen-2 tot C si B  ).

Prin teste am vazut ca tyrereviews.co le pun pe locul 3 , dupa Michelin si Goodyear.

Daca stie cineva putin mai multe despre ele , ar fi interesant ..

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus 4 anvelope all- seasons NEXEN made in China, luate din Germania de pe un site oarecare , sper sa se comporte bine ...macar iarna asta. O se revin dupa sezon pentru pareri.

Ati mai auzit de marca asta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!