Jump to content

Anvelope All Season


buzud
 Share

Postare recomandată

Dupa 10 ani in care am fost pro pentru anvelope dedicate iarna/vara, am decis achizitionarea unui set nou de Continental AllseasonContact si pot sa spun ca e cea mai buna decizie luata in materie. Dupa ce am vizualizat tot felul de teste de specialitate si review-uri, Continental a castigat. Eram nehotarat intre Crossclimate si AllseasonContact. In viata reala, zilele trecute am avut ocazia sa le testez pe ceva drumuri comunale acoperite cu gheata/zapada neatinse de autoritati cu materiale antiderapante si sunt foarte multumit. Am reusit sa urc fara emotie o panta destul de serioasa acoperita cu zapada, cred ca aprox 300 ml avea dealul respectiv. Tinuta exemplara pe zapada la viteza de 40-50 km/h. Am prins si o portiune de polei-sticla efectiv pe jos de cativa km si cu grija, am trecut si de acest obstacol, frana fiind o gluma mai mult. Ma rog, am oprit mai greu insa am plecat de pe loc neasteptat de bine. In concluzie cred ca este peste orice anvelopa de iarna midle price, chiar sa afirm ca nu am simtit nici o diferenta fata de cele de sezonul trecut Conti TS860 tot noi, ca si comportament pe zapada cel putin.    

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adevăratul test va fi iarna următoare după un sezon de circulat pe suprafețe uscate și temperaturi pozitive. Felicitări pentru achiziție.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt ok. dar se duc f. repede, 2 sezoane sunt gata. Vara se uzeaza cel mai tare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă merg două sezoane vară-iarnă, vreau și eu. Încă nu am găsit anvelope de vară pe care să le pot pune și al treilea sezon cald, km adunați fiind 30-35.000 pentru două veri. Am avut Continental, Bridgestone, Falken.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

11 hours ago, ciolib said:

Adevăratul test va fi iarna următoare după un sezon de circulat pe suprafețe uscate și temperaturi pozitive. Felicitări pentru achiziție.

Multumesc! Eu fac in jur de 10000 km anual si conform testelor ar avea durabilitate intre 35-40k in functie de stilul de condus. Daca ma tin 4 sezoane eu sunt foarte happy. Dupa 2 ani intentionez sa le inversez fata-spate pentru eficienta mai mare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se face un compromis in ceea ce priveste cantitatea de cauciuc natural folosit la anvelopele all season, eu sunt pro iarna-vara, totusi, tinand cont de cat costa schimbul si echilibratul de 2 ori pe an cred ca o sa iau si eu in considereare mai mult acest aspect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Cand i-am spus meseriașului meu de la vulcanizare ca vreau all season mi-a zis ca nimeni nu pune pentru ca urcă consumul cu 1l/100 km. ?. Ceea ce m-a convins sa comand Goodyear  vector 4seasons g2. Am vazut un test la clubul automobil elvețian ca au rezistența la uzură peste concurența.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e fraier meseriasul tau , de ce sa nu incaseze el aceiasi bani de doua ori pe an ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

trebuie sa schimb guma pe roata de rezerva si ma gandesc foarte serios sa pun un all-season, am seturi vara/iarna dedicate

gresesc in logica mea?

 

inca o chestie, stiu ca astea de iarna sunt directionale dar nu stiu daca si cele all-season sunt directionale; daca sunt, atunci e problema

Modificat de zme-ul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cauti unul pe care sa nu scrie " rotation ---> "

ci

"this side out "

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare!

A testat cineva anvelope all season pt jante de 17 ?  235-55 sau 225-60 ? pt Tiguan 5N 

Michelin sunt prea scumpe si nu sunt sigur ca tin minim 3 ani ca sa merite.., ma gandeam la Goodyear Vector 4 all season.., recomandati altele ? 

Oare vor rezista din aprilie - noiembrie la temperaturi de  minim 15-20 grade, fac cam 25-30k km in perioada mentionata..?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai daca faci atat de multi km de ce sa iei all season? In doi ani termini un rand de vara bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu pe masina sotiei care face aprox 5000km pe an, si 95% din ei prin oras, am optat pentru allseason BF Goodrich G Grip Allseason 2 ( sunt detinuti de Michelin ). Daca tin 3-4 ani eu sunt foarte multumit. Vara ( gen 30+ grade ) sunt un pic mai zgomotoare, dar la o utilizare normala, nu am simtit foarte mare diferenta de aderenta/stabilitate. Oricum, nimeni nu cred ca-si ia allseason sa rupa asfaltu :lol: sau?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totusi cred ca am exagerat, am facut 12.000 km din Aprilie pana azi.., nu cred ca sar de 20.000 in perioada aprilie-noiembrie..

M-am gandit la all season pt ca anvelopele actuale de vara, dot 2016, le voi arunca in aceasta toamna, si-au facut treaba.., Continental..

Totusi nu as investi 500 euro pe anvelope all season si vara sa nu fie ok.., in conditiile in care am roti de iarna Nokian, dot 2016, dar pe jante de tabla de 16"..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am Nexen allseason pe un Ford fiesta. Sunt ok, dar la calduri mari sunt mai zgomotoase pana pe la 70km/h. La franare ok. Dar e o masina de mers doar in oras, eventual un drum de 150 km undeva toamna.

Daca mergi mult cu masina mai bine ia dedicate. La multi km vei avea si o uzura pe masura, care va fi mai mare ca la anvelopele de vara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La un rulaj mai mare de 15-20k pe an, parerea mea e ca merita sa iei anvelope dedicate. Mai ales daca mai si drumuri extraurbane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Va salut! Îmi recomandați și mie va rog niste anvelope allseason dimensiunea 195/65/15. Vor fi montate pe mașina din semnătura,nu rulez mai mult de 10-12k km pe an.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

..cu mentiunea ca performantele difera de la dimensiune la dimensiune.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Masina sotiei a venit cu Hankook all season vechi din 2017, anul acesta in vara cele de pe fata au inceput efectiv sa se dezintegreze mici bucatele din ele desi masina a beneficiat de geometrie si echilibrat la autosoft in primavara, probabil 4 ani pt niste all season este suficient.

Cautand tot all season pe dim. 205/55/16 si vazand testele pe tyrereview eram hotarat sa iau Falken euroseason as210, gasite la pret bun pe emag doar ca au venit cu dot0119 si 2 din ele erau deformate foarte urat.

Vorbind la inca cativa distribuitori despre Falken, am ajuns la concluzia ca nu se gaseste dot recent in Romania si am mutat cautarile catre cele 2 anvelope de pe primele 2 locuri in testul adac pe 2020 la dimensiunea asta si anume Goodyear Vector Season gen3 si Vredestein quatrac modelul nou.

https://www.tyrereviews.co.uk/Article/2020-Auto-Bild-All-Season-Tyre-Test.htm

Tinand cont ca masina nu face multi km pe zapada am ales Vredestein deoarece desi au iesit pe locul 2 in test pe partea de carosabil umed si uscat stau mai ok fata de Goodyear, oricum pretul era asemanator intre cele 2 variante.

Si ca fapt divers, ieri am fost sa le montez si cum la autosoft baneasa erau 25 masini pe lista m-am dus la pitcar pe barbu vacarescu de care auzisem de bine, totul ok  coada super decenta dar nefiind atent la lista de preturi pusa pe un banner imens la interior, am ajuns sa platesc pt un schimb de anvelope pe 16 suma de 210 ron fara azot,spalat roti sau saci la anvelopele vechi, doar valvele au fost schimbate.

Baietii ok doar ca preturile maricele , service murdarel sa zic, totusi daca schimbi de 2 ori pe an 420 ron este mult.

 

IMG_3636.jpg

Modificat de gabriel88
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-am stiut ca Michelin are si gama PILOT SPORT ALL SEASON 4... :)

 

 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
oldtimercraiova

Ce anvelope imi recomandati pentru dimensiunea 225 45 R17? 

Buget 350-400€.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti incerca Goodyear Vector 4 Seasons G3 sau Michelin Crossclimate Plus. Amandoua variantele sunt mai silentioase decat ce a recomandat colegul in postul anterior dar pe suprafata uda au B in loc de A. 

Eu pe masina personala am Goodyear Vector 4 Seasons G3 si sunt multumit. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!