Jump to content

Anvelope All Season


buzud
 Share

Postare recomandată

Din lista de mai jos :

Dunlop SP 4All Seasons 195/65 R15 91H , M+S Kennung 252 Ron

Pirelli P 2500 Euro 195/65 R15 91H , M+S Kennung 325 Ron

Vredestein QUATRAC 2 195/65 R15 91H , M+S Kennung 330 Ron

Goodyear EAGLE VECTOR EV-2 195/65 R15 91H , M+S Kennung 348 Ron

Toyo TOYO TIRES Vario - V1 indice T 246 Ron

Goodyear Vector 5 195/65 R 15 T 304 Ron

care credeti ca sint mai bune - raport calitate (comportament pe drum) / rezistenta la uzura ?

Stiu ca cel mai indicat ar fi 8 bucati (4 vara + 4 iarna), dar nu permite bugetul, din pacate.

Lista este in ordine aleatoare.Eu as inclina catre Vredestein, dar .... astept pareri.

Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din lista de mai jos :

Dunlop SP 4All Seasons 195/65 R15 91H , M+S Kennung 252 Ron

Pirelli P 2500 Euro 195/65 R15 91H , M+S Kennung 325 Ron

Vredestein QUATRAC 2 195/65 R15 91H , M+S Kennung 330 Ron

Goodyear EAGLE VECTOR EV-2 195/65 R15 91H , M+S Kennung 348 Ron

Toyo TOYO TIRES Vario - V1 indice T 246 Ron

Goodyear Vector 5 195/65 R 15 T 304 Ron

care credeti ca sint mai bune - raport calitate (comportament pe drum) / rezistenta la uzura ?

Stiu ca cel mai indicat ar fi 8 bucati (4 vara + 4 iarna), dar nu permite bugetul, din pacate.

Lista este in ordine aleatoare.Eu as inclina catre Vredestein, dar .... astept pareri.

Multumesc !

Pt all seasons as merge pe GoodYear ... Momentan asta folosesc de vreo 30.000 km si se comporta mai mult decat multumitor. Oricum, din cat stiu, GoodYear se afla pe primele locuri, daca nu chiar in primele doua cand e vorba de cauciucuri All Seasons !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus de o luna anvelope all season si nu sunt multumit cum se comporta masina atat pe zapada cat si pe uscat.

4+4 ar fi cel mai indicat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca sa vezi opiniile utilizatorilor aici, aici sau pe alte site-uri dedicate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut Goodyear Vector (demuuult) si au fost ok, cel putin iarna.

Oricum, parerea mea este ca mai bine cumperi 2 seturi separate s/h decat un set nou all-season.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pe rotile din fata de asta toamna Toyo Vario V1 si pana acum s-au comportat excelent, ca niste anvelope de iarna. Ramane de vazut cum se vor comporta cand se incalzeste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut!Vreau sa imi schimb anveopele si sunt nevoit sa imi pun all-seasons.as avea de ales intre (195/65/R15):1. Firestone f590 fluel saver = 2.7 M/Buc2. Bridgestone B300 Evo = 3.7 M/Buc (promotie, platesti 3, primesti 4)3. Pirelli P400A, cam la aceiasi bani.

rog pe cei ce au avut sa imi spuna si mie ce ar fi mai bun, avand in vedere ca pretul e sensibil egal.la primele doua, montaj+echilibrare gratuit.

am cautat pe net teste pentru astea, dar nu am gasit nimic in engleza!

Multumesc!

(pentru cei ce au remarcat ca am mai postat o data asta, am cenusa de rigoare in par....)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Firestone f590 fluel saver si Bridgestone B300 Evo nu sunt all-season!!!! Nu te lua dupa vanzatori. Sunt de vara. Intre Firestone f590 si Bridgestone B300EVO este o distanta ca de la cer la pamant. Bridgestone B300 EVO se comporta excelent pe uscat si ploaie de asemenea. Au o aderenta deosebita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am uitat sa va spun ceva. Pe masinile cu ABS si alte sisteme de siguranta de genul asta, nu se pun anvelope de tipuri diferite nici macar 2 la fel pe o punte si doua pe cealalta. Masina are comportament imprevizibil in situatii extreme. Ceva, cava scrie si in cartea masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Servus..

Chestia asta cu all seasons nu este nici cal nici magar..

+ca nu ai nicio satisfactie cu ele,mai ales iarna.

Prin 2000 iarna mi-am luat primul Quattro care avea cauciucuri de vara.Am plecat cu el pe zapada sa vad ce stie si era sa-l lipesc la primul viraj luat mai tare! Iar la integrale cind nu ai cauciucuri adecvate masina pleaca de-o gasesc dracii!!.Cine are si a incercat poate sa confirme.De atunci merg cu doua rinduri de cauciucuri vara si iarna.Diferentele sunt colosale.

Sfatul meu:chiar daca este mai scump,luati-va doua rinduri de anvelope,in timp isi scot banii,ginditi-va ca le folositi dublu ca timp.

Sanatate..

Luigi Vicol

Modificat de l.u.v
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legat de anvelopele all season am sa va spun parerea mea:

TREBUIE redenumite in No-Season.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt de acord cu denumirea No-Season.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu neaparat. Parerea mea e ca Toyo Vario V1 ar trebuie denumite de iarna, nu all-season, si nu no-season. Asta-iarna am fost foarte multumit de ele, acum mi se pare ca patineaza mult prea repede si la acceleratie si la frana. Seamana a anvelope de iarna...

Asadar, depinde, nu toate sunt la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, unele sunt mai bune iarna decat vara, altele … invers, dar in ansamblu nici unele nu sunt cu adevarat bune vara sau iarna … deci NO-season … intr-adevar.

Singura solutie pentru un comportament sigur al masinii sunt anvelopele dedicate sezonului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din punctul meu de vedere, sunt mai multe lucruri pentru care vreau sa iau all-seasons (no-seasons).

1: banii;

2. spatiul de depozitare;

3. faptul ca folosesc masina iarna aproape doar prin oras.

daca peste 1 si trei as mai putea trece, cu eforturi, dar asta e, problema e ca NU AM spatiu de depozitare (deh, apartament 2 camere, chirie, e.t.c.).

varianta sa le duc la tara vreo 300 km si sa ramana acolo luni intregi, depozitate sa se deformeze, nu ma prea incanta.

asadar, ramane No-Seasons!

Modificat de silcos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Putin offtopic: "in afara" exista service-uri care iti pastrea cu multa grija cauciucucrile de vara pe timpul iernii si invers contra cost. La 2 saptamani le schimba pozitie etc. sunt curios in cati zeci de ani se va intampla asta si la noi. Si chiar sa se ingrijeasca de cauciucuri nu sa le arunce pe undeva!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista si la noi, nu stiu insa cu cata grija la depoziteaza. Nu mai stiu exact cum se cheama, pe Barbu Vacarescu, aproape de Porsche Bucuresti Aviatiei, dar si mai aproape de noua cladire Orange.

Am vazut multe anvelope afara prin toamna (de aceea am scris ca nu stiu cu cata grija le depoziteaza) si am crezut ca sunt SH-uri de vanzare. Am intrebat, erau anvelope pe care le pastrau pentru proprietari (firme) care foloseau anvelope de vara si de iarna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si PBN le pastreaza! Pt 50lei/rota/6luni adica 4 mil/an :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la banii astia, mai curand la arunci si iti iei altele noi. e exagerat!

totusi, stie cineva niste cauciucuri all seasons bune vara si decente iarna?

daca da, care sunt si cat costa?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am niste Dunlop all-seasons (nu stiu modelul exact) 2.700.000/buc.. Sunt decente, ca sa spun ca tine. Poate fi o varianta daca iarna te misti doar prin Bucuresti. Subscriu insa celor de pe forum care recomanda 2 seturi de jante (iarna-vara).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Servus..

Luati-va fratilor doua rinduri de anvelope pentru fiecare sezon.Imposibil sa nu gasiti unde sa le depozitati,o curte,un butic,ceva,rude la tara,etc!

Poate sunt rautacios,dar mi-as dori sa vina ziua aia in care soferii fara anvelope specifice iarna sa fie amendati.Cine a ramas blocat si a injurat de mama focului iarna pe vreo straduta din cauza unui tampit care avea slick-uri sau a vreunui manelar cu jante late la masina lui stie ce spun..

Luigi Vicol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut!

pana la urma s-a rezolvat.

am luat Dunlop sp sport 01.

a contat foarte mult faptul ca le-am luat la un pret apropiat de cel de intrare, adica foarte mic!

va anunt cum sunt astea dupa vreo 10 mii de km.

Numai bine!

Modificat de silcos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bravo!

O sa fii multumit de ele ca anvelope de vara (ploaie) si s-ar putea sa poti trece si de prima iarna cu SP 01. Eu am reusit.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru l.u.v.

Cand mai ramai iarna blocat pe o straduta din cauza unui sofer/soferita (cu anvelope de vara, incepator, poate chiar fara talent etc), cred ca iesi mai repede din situatie daca il ajuti sa plece (automat vei pleca si tu mai repede) decat sa "injuri de mama focului". Mai multa toleranta pe strada inseamna trafic mai fluid, accidente mai putine si poate cel mai important, civilizatie mai multa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!