Jump to content

Calatorie in Ungaria si Austria cu aripa infundata


miku
 Share

Postare recomandată

Salut,

 

Intentionez sa fac o calatorie de 6-7 zile, cu masina, in Ungaria (Budapesta) si Austria (Viena). Din pacate in ultimele 3-4 luni am avut cateva mici incidente cu masina: aripa dreapta fata infundata/sifonata cam cat o palma, aripa dreapta spate zgariata si usor infundata pe cca 20 cm si parbriz fisurat in extrema dreapta, cca 20 cm, fara a afecta in vreun fel vizibilitatea.

 

Nu am vreo dovada/constatare de la politie; stie cineva daca pot iesi din tara si circula cu masina avand aceste mici avarii sau sunt pasibil de amenda ori interdictie de a intra in Ungaria? Daca nu e vreo problema, nu m-as grabi sa le remediez; altfel trebuie sa includ in buget cred ca vreo 4-500 eur...

 

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu indoiturile nu ai probleme dar cu parbrizul crapat da ;schimba-l .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dosar penal pentru ca nu ai declarat loviturile la politie in 24 de ore indiferent cum au aparut,indiferent ca circuli/nu circuli cu masina , nu stii asta? de ce nu ai scos dovada? niciun service nu accepta reparatii fara dovada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dosar penal? eu zic sa nu speriem colegul aiurea... se pot lua de tine cu parbrizul, dar mai mult ca sigur vei trece de vama fara probleme.

 

Am o cunostinta care a atipit pe autostrada si s-a racait de parapet in Ungaria. A scapat destul de usor, far, oglinda si toata laterala zgariata. Nu l-a intrebat nimeni de sanatate. A venit in tara, a declarat la casco si salutari... acu nu stiu, poate a avut nororc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, nu il sperii aiurea, e dosar penal, insa e vorba de 48 de ore, nu 24,aici am eronat. el spune ca circula cu ea asa de luni de zile.

daca acum il opreste un politist si il intreaba despre urmele de tamponare de pe caroserie si omul e sincer si spune ca sunt de multa vreme, pe loc i se suspenda permisul si i se intocmeste dosar penal. nu vreau sa dau sfaturi ce trebuie discutat in momentul ala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca ce ai enumerat tu acolo colegule, se rezolva cu 1000 lei ! si ar fi bine sa le faci daca dispui de banuti ! o aripa de tinichigerit+ vopsit e ~300-350 lei  si un parbriz 300 lei..spor ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu aripa îndoită am fost de două ori până în Germania și înapoi. Ba chiar a doua oară am stat aproape o lună în Germania, timp în care am și circulat, m-a văzut și poliția în oraș și nu m-a oprit. Ce-i drept era doar aripa față îndoită cum zici tu, cam cât o palmă, poate și mai mult dar vopseaua era intactă și nu era foarte deranjant.

 

Eu zic totuși că îl speriați prea tare pe colegul @miku.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de parbriz s-ar putea lua de tine la unguri sunt patit dar nu cred ca e problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu, nu il sperii aiurea, e dosar penal, insa e vorba de 48 de ore, nu 24,aici am eronat. el spune ca circula cu ea asa de luni de zile.

daca acum il opreste un politist si il intreaba despre urmele de tamponare de pe caroserie si omul e sincer si spune ca sunt de multa vreme, pe loc i se suspenda permisul si i se intocmeste dosar penal. nu vreau sa dau sfaturi ce trebuie discutat in momentul ala.

 

Nu cred ca este adevarat ce spui. Te rog sa citezi art. si legea care stabileste asta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cei care sustineti ca e vorba de dosar penal,as ruga sa ne spueti INFRACTIUNEA, regasita in codul penal, pentru fapta din cauza;

 

in schimb pentru ca nu ai dovada ti se poate retrage certificatul de inmatriculare, conform codului rutier. este contraventie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-ti trebuie nici dovada pt. ca la un accident minor sa zic asa, se face constatare amiabila,nu mai vine politia,deci nu mai primesti dovada.Reparatia in service o faci in mod normal pe "amiabila",daca exista.Lucrez in domeniu,iar noi la intrarea in tara a unor autoturisme care prezinta avarii,eliberam dovada in Punctul de trecere a frontierei prin care soferul respectiv dovedeste ca a intrat pe teritoriul Romaniei cu avariile respective ,acum nu stiu daca si ungurii elibereaza ceva hartii.Depinde cum te-ai ales tu cu avariile respective si cat de grave sunt (asta tu stii),eventual poti merge la Politie sa-ti elibereze o dovada si gata treaba.

Modificat de terminatoru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc tuturor pentru raspunsurile primite. Daca ar trebui sa vopsesc aripile din drepta fata si spate, problema se complica caci mai sunt vreo 3-4 mici ciupituri de vopsea pe capota, o mica pata de rugina la aripa stanga fata si in acest mod ar trebui vopsita toata masina. E pacat, caci vopseaua e originala, iar pe langa problema de buget, nici nu stiu cum o sa iasa... 

 

Grea decizie...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu cred ca n-ati vazut cu ce masini umbla moldovenii si ucrainienii prin europa... toate ruginite, strambe, aripi gaurite de rugina de se vad prin ele :))

 

cu parbrizul rezolva.. ungurii sunt mai zeflemisti si se poate luat de tine, in rest nu-ti fa griji cu tablaria

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O aripa in dezmembrari la culoare e aprox 200 ron , parbrizul la fel, deci cu 400 ron,maxim 600 cu manopera o rezolvi. La unguri daca nimeresti rutieristii la 2 km cand intri pe pamant unguresc, mai umlt ca sigur iti vor cauta nod in papura

Modificat de kelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!