Jump to content

Navigation maps


Not_used_calin
 Share

Postare recomandată

@Miky_1am facut procedura prin discover ca la carte si nu merge.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Niciodată n-am folosit DiscoverCare.

Întotdeauna am descărcat hărțile și apoi am copiat folderul pe cardul  sd al mașinii. Totul este extrem de simplu și rapid, niciodată nu am avut nicio problemă. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Miky_1si daca nu am spatiu pe cardul masinii? cum procedez? imi cer scuze dar sunt mai noob in privinta asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E foarte simplu - instalezi una din variantele ce conține țările care te interesează. Europa are vreo 7 sau 8 variante de hărți, sigur rezolvi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Pt Passat B8 MY2016, Discover Pro, am facut sapt trecuta update la harti, versiunea 0192 ECE 2021/2022 ( sincer nu ma pricep la ce masini se potriveste, dar poate ajuta si alti colegi )

Las mai jos link pentru doritori - http://vw-maps-cdn.lighthouselabs.eu/vw-maps/P192_N60S5MIBH3_EU_NT.7z

A mers fara Discover Care, direct download, si scris pe cardul de memorie.

Instalare normala, as usual, cam 45min.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@acidone77 unde ai găsit ilnk-ul pentru download? mie tot versiunea veche îmi apare pe site

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De pe motor-talk.de.

Site-ul VW e mai in urma cu hartile ( parca versiunea 189 fata de 192 cat e pe link )

Eu le-am instalat fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Hărțile noi sunt online.

Varianta cu toată Europa nu mai încape pe cardul de 16 GB, deci fie se instalează una din hărțile parțiale, fie trebuie cumpărat card de 32 GB.

Autostrada A10 Sebeș - Turda apare ca fiind funcțională integral 😀, deși încă nu e gata complet.

 

maps.thumb.jpg.f1f8d59aacf8effbfadaeae6bc002470.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie inca de la versiunea precendenta a hartilor imi arata bucata aia ca finalizata... :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare nu reușesc sa fac update la hărți….Passat b8 …am copiat ultima versiune și îmi da o eroare când dau sa fac update….de trei zile ma chinui și nu reușesc …in sfat este binevenit

3AF4A773-F10A-45B8-A0F2-BC73FCAC789A.jpeg

Modificat de REXxar_84
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
On 6/25/2021 at 4:26 PM, Miky_1 said:

Varianta cu toată Europa nu mai încape pe cardul de 16 GB, deci fie se instalează una din hărțile parțiale, fie trebuie cumpărat card de 32 GB.

Cardul are ceva special codat pe el (protectie) sau merge orice card SDHC?

 

Later edit: am gasit mai sus...

Sunt 4 posibilitati pentru orice Discover Media ( Delphi sau Technisat ) :

1. SD Card original

2. SD Card clona China

3. SD Card Samsung cu CID editabil

4. Orice card ( patch in unitate )

 

După copierea pe SD, (Allspace, discover media cu două rotite fizice, până in 2019) manualul zice ca hărțile sunt "available for you" inteleg ca-s gata de utilizare. Ce update mai faceți voi 45 de minute... e doar pentru PRO?

 

Mai jos un before/after ... cu ce am reușit până acum.

 

20210802_163555.jpg

 

20210802_182259.jpg

Modificat de ct_act
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, ptr discover media trebuie doar introdus sdcardul in unitate.

Mapele sunt citite direct de pe card.

La vers Pro ele sunt instalate in hdd si nu mai este nevoie de sd sau stick.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua, 

 

Am o problema cu update ul pentru navigatie am incercat sa copiez si pentru media si pentru pro si nu a mers niciuna. Imi scrie "Eroare, nu sunt date disponibile... Etc"

Aveti idee cum as putea rezolva aceasta problema? 

Mentionez ca am copiat hartile de pe https://app-connect.volkswagen.com/mapupdates/car/

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru noile versiuni de harti incepand cu 2020 sdcardul original al unitatii nu mai are capacitatea pentru hartile full europa.

Trebuie sa alegeti o versiune limitata (ex est europa DL4)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deocamdata se mai poate folosi cardul de 16 gb pentru hartile full europe, se pot sterge niste fisiere din maps\00\sds

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca va mai aduceti aminte foloseam aceasta metoda la RNS 510 pentru a evita folosirea de dvd-dl.

Practic se sterg cateva fisiere de sunet (SDS) pe care oricum nu le folosim niciodata ptr romania, pana fisierul incape pe suportul pe care il avem ptr harti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cea mai buna solutie ramane patch-uirea unitatii sa accepte orice card, nu doar pe cel original.

 

Solutia cu clonarea CID-ului cardului original merge tot mai greu (majoritatea cardurilor produse acum nu mai permit modificarea CID-ului).

In plus, tot un card "special" ar fi, nu ofera flexibilitatea solutiei cu patch-ul.

 

Acum inca mai incap hartile pe cardul de 16gb original prin stergerea limbilor non-necesare, dar la urmatorul update e posibil sa nu mai mearga nici cu stersul unor fisiere. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
On 26.04.2021 at 23:02, Miky_1 a scris:

E foarte simplu - instalezi una din variantele ce conține țările care te interesează. Europa are vreo 7 sau 8 variante de hărți, sigur rezolvi.

Unde găsesc aceste variante ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

https://infotainment-cdn.skoda-auto.com/base/maps/HIGH12_P195_EU_202145.zip - Discover Pro

 

https://seatmapdownloads.akamaized.net/EUAS/EU_AS_STD_1810.zip - Discover Media

 

Eu am instalat pentru Discover Pro ( nu stiu ce MIB este... Passat B8 MY2016 ) si totul functioneaza perfect. Linkurile sunt de pe un forum german.

Descarcat ZIP, formatat card memorie, din total comander despachetat totul pe card, bagat in masina, facut update ( aprox 45-50min ) si gata.

 

V03959809PA 0195 ECE 2022

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

cel putin acum, pare sa mearga linkul de mai sus. in ce sens nu merge?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 29.09.2021 at 17:25, tudortavi a scris:

Unde găsesc aceste variante ?

Trebuie sa alegi foarte clar modelul de masina - eu initial selectam 2019 desi modelul meu era anterior si nu functiona.

 

Imediat cum am descarcat arhiva care trebuie, am bagat cardul SD in unitate si imediat a fost detectat update-ul. Inainte de asta incercasem in toate felurile, doar ca luasem hartile pentru Passat facelift, nu pentru ce aveam eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare, are cineva idee daca mai pot primii actualizari pe un Discover Media MIB3 fara We-Connect Plus?

Mentionez ca versiunea asta o am instalata momentan, autoturismul este un Advance 1.5 TSI.

278827250_7517229711650739_1163519277101026440_n.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!