Jump to content

Navigation maps


Not_used_calin
 Share

Postare recomandată

Nu.

Anii mentionati acolo se refera la modelul (generatia) unitatii de navigatie

Toate Passat-urile fabricate incepand cu 2014/2015 sunt generatia B8, DAR sunt echipate cu diverse generatii de unitati navi.

Practic Discover Media 2014 este cu totul alt model decat DM 2019 etc.

Pentru fiecare generatie de DM se gasesc pe site hartile potrivite si evident cu nu poti instala hartile pentru DM 2019 pe un DM 2017 etc.

Modificat de Miky_1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 17.11.2020 at 21:36, z e n i t h a scris:

Discover Media MIB2 AS 2021 1520

Folosite cu succes pe Seat Alhambra 2018,Skoda Octavia 2017 si Volkswagen TIGUAN 2016.MULTUMESC !

Modificat de djsmiley007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 4 ore, ady.red a scris:

Salutare!

Eu am observat că apar noile hărți și pe site-ul oficial numai dacă selectezi un model de mașină mai nou. În cazul meu, am Passat GTE din 2018, nu apare 2018 și pot selecta 2017 sau 2019.

Pentru 2017, apar hărțile pe zone, regiuni, etc, iar pentru 2019, apare o singură hartă mai mare de 28Gb cu toate țările. 

 

Ați observat asta?

Da! Dar, harta pentru auto din 2019 este disponibilă harta din 2020.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au apărut și pe site-ul VW hărțile noi pentru Discover Media 2017 / MIB 2.5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au aparatu hartile si pentru Discover Pro, 2014-2017 - 23.11.2020. Acuma le descarc cu DiscoverCare. Sper sa am timp zilele astea sa le si instalez pe masina :) 

Modificat de acidone77
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit si eu sa fac azi update-ul.

Initial dupa 6 ore de download prin DiscoverCare mi-a dat eroare, cardul nefiind formatat si cu hartile versiune precedenta inca pe el.

Am crezut ca le scrie peste. Se pare ca nu :)

Am formatat cardul si am reluat procesul.

Totul ok, doar ca dupa formatare imi arata ca disponibil 29,7gb, iar la descarcare hartile apareau cu 30,2gb...  incepuse panica... dar totul a fost ok.

Instalate cu succes.

 

V03959806N

0187

ECE

2020/2021

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt hartile vechi. Am pus pe pagina anterioară hartile 2021 P189

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru masina mea, an 2016, cu discover pro, astea sunt ultimele harti oficiale, descarcate de pe site-ul VW.

 

Ultimele harti ale mele erau din 15.06.2020.

Hartile actuale sunt 23.11.2020 - https://webspecial.volkswagen.de/vwinfotainment/int/en/index/downloads/maps-download#/?car=18376ef1-3489-4eeb-8dd0-2779594187ea&navi=57200c60-96a5-431f-80ed-a2f8456f19f4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai ce am dat si eu jos ultimele harti (European Countries – Bundle 1) pentru un Discover Media si surpriza, fisierul e mai mare decat precedentul si nu incape pe cardul original de 16GB.

 

1233534319_SDHC(G)Properties.thumb.jpg.d74ccd67513be4076389e7f53efa7317.jpg391367060_mapsProperties.jpg.4a31a637653af1cc5b79cd340888516b.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact același pachet l-am instalat și eu, cardul VW de 16 GB, DM 2017, totul ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am si eu o mica nelamurire cu update.ul hartilor v8555, pe un RNS 510, sw.5238, am facut pasii cu maptools, si tot ce trebuie, imi intra in swl mode, arata ca incarca dupa dvd, si dupa se restarteaza, insa nu apare sa ii dau ok.ul pt instalarea hartilor, isi da al 2.lea restart si intra in functionarea normala rns.ul.

Screenshot_20201207-200532_Gallery.jpg

Screenshot_20201207-200505_Gallery.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 5 ore, Miky_1 a scris:

Exact același pachet l-am instalat și eu, cardul VW de 16 GB, DM 2017, totul ok.

Salut,

Ai facut update cu DiscoveryCare? Eu nu am reusit niciodata desi am cardul original.

Am folosit metoda babeasca: dat jos arhiva, dezarhivat, copiat tot folderul "maps" pe card.

Numai ca acum nu mai incape...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-am folosit niciodata aplicatia respectiva.

Intotdeauna am descarcat arhiva, am dezarhivat-o si apoi am pus folderul pe card, ca si tine.

Ca sa rezolvi cumva, poti descarca unul din pachetele mai mici, ce contine tarile care te intereseaza. 

Oricum, probabil ca la urmatorul update nu va mai incapea tot pachetul Europa pe cardul de 16 GB.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu o intrebare, am modelul Discovery Pro(9,2 inch) si vreau sa ii fac update de firmware.Stiti de unde pot descarca o versiune mai noua, nu gasesac nimic concludent pe net.La update de firmware este posibil sa pierd ceva?

Resize of IMG_20201212_162532.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

De unde ati descarcat discoverycare ?

 

Nu gasesc nicaieri pe site oficial, un kit de instalare...

 

Am un polo 2015, am facut Update la harti 2019

Azi am verificat pe site la vw, nu mai apare modelul de unitate Discovery pro, doar media...

 

Zenith oare care din fisierele tale sunt potrivite pentru unitatea Discovery pro vw polo 6r1 6c1 2015 ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Selecteaza din lista Golf7 sau Passat si apoi descarci hartile compatibile pentru unitatea ta. Nu ai nevoie de aplicatia Discovercare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
On 11/17/2020 at 10:36 PM, z e n i t h said:

Disponibile harti noi:

Discover Media MIB2 AS 2021 1520

 

 

Salut! Varianta postata de tine este cea disponibila acum la Passat Variant dupa 2014 cu Discover Media, adica 2020/11/23 sau e mai noua, merge la Passat? https://app-connect.volkswagen.com/mapupdates/download/#download

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Selectezi modelul / anul / unitatea navi și afli răspunsul exact. Nimeni nu poate răspunde la întrebarea ta, neștiind detaliile de mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In urma selectarii de pe site pentru Passat B8 variant, dupa 2014, cu Discover Media imi arata la harti disponibile Updated: 2020/11/23. Asta este ultima disponibila, e identica cu cea postata de colegul nostru? Tind sa cred ca da.

Modificat de Catalin M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, ultima versiune a hărților are data 2020/11/23.

 

Pe de altă parte, văd că au devenit disponibile pe Android Auto hărțile Sygic și TomTom, în plus față de GMaps și Waze.

Concurență mare 😀

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare,am facut si eu update cu ajutorul discover care,insa acum nu mi arata nimic cand dau pe navigatie. Vede ultima versiune,insa nu mi apare nimic pe.display cand intru in harti. E ceva ce n am facut corect?

IMG_20210426_090525.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cea mai recenta versiune de harti este 1420 ECE AS 2021

Descarca arhiva cu hartile, dezarhivea cu 7-zip si apoi le copiezi pe card

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai fac o copie de rezerva a cardului meu inainte sa l formatez?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Evident că un backup e recomandat dacă ai un card funcțional și urmează să efectuezi operațiuni potențial distructive.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate răspunsurile necesare le poți afla foarte rapid din manualul postat pe site-ul de unde faci update-ul hărților.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!