Jump to content

Navigation maps


Not_used_calin
 Share

Postare recomandată

Am reincercat acum, format FAT32, arhiva de mai sus si degeaba. Tot nu gaseste, asa ca voi incerca in curand  si pe SD

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Bună ziua.

Vreau să-mi fac update la hărți. Sunt la prima mașină din grupul VAG și nu sunt familiarizat cu caracteristicile mașinii, Passat B8.

Vreau doar să-mi confirmați ce unitate media am pe mașină. Din ce am citit pe acest topic, oare eu am Discover Pro cu MIB 1? Să știu ce pași să urmez pentru a-mi face update la hărți.

Văd că am opțiunea "descarcare online". Cum s-ar putea face asta din moment ce nu am loc de SIM în MIB ci doar două locuri de card SD?

Mulțumesc. 

20200229_100044_copy_1280x720.jpg

20200229_095948_copy_1280x720.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@KingRaa...

https://vwforum.ro/topic/118703-navigation-maps/?do=findComment&comment=3029724

Aceeasi procedura si aceleasi harti din arhiva descarcata din postarea de mai sus folositi si la navigatia Dvs. (aveti Discover Pro MIB 2, iar "pachetul" de actualizare este acelasi si pentru Discover Pro MIB1 cat si pentru MIB2). Succes!

Modificat de sandyboy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mulțumesc @sandyboy

Am reușit update la hărți. Am folosit un stick de 32GB, formatat fat32 și am ales să fac update-ul prin "DiscoverCare" aplicația dedicată VW. Așa n-a mai trebuit să-mi bat capul cu dezarhivări și alegeri de hărți. A instalat "DiscoverCare" direct pe stick tot ce a trebuit. Am băgat apoi stick-ul în USB-ul din cotieră și am dat update din Navigație. A durat aproximativ 40 de minute și acum am hărțile actualizate.

Mărimea hărților e de 26.8GB. Oare cât are HDD-ul mașinii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@KingRaa...perfect! Nu trebuia sa alegi harti dupa descarcare arhivei...ce ti-a pus Discover Care pe usb stick, obtineai si din arhiva :) 

Modificat de sandyboy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar oare cu comenzile în limba română se poate face ceva? Am crezut că dupa update o să-mi vorbească în română. Am tot căutat prin setări dar n-am găsit nimic s-o trec în română. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu...nu exista voce in limba romana pentru ghidare...la MIB 2 s-a introdus doar meniu in limba romana, pe care il aveti si Dvs. (prima generatie, MIB1,  nu are nici macar meniul unitatii in limba romana). 

Modificat de sandyboy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 2/13/2020 at 1:42 AM, ady.red said:

Azi am reușit și eu sa ma lămuresc cu navigația mea. Am reușit sa o aduc la zi cu hărțile (ECE AS 20/21) și am vrut sa le salvez în navigație, dar noroc ca m-a luminat sandyboy spunându-mi ca MIB2-ul nu are HDD intern, pentru care țin să-i mulțumesc mult pentru info.

ECE AS 20/21 se refera la harti updatate, an 2020/2021?

Eu am cautat pe site la VW, la actualizari navigatie, si ultimele harti disponibile apar 07/11/2019.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@acidone77...Da, cei de la VW "calatoresc in timp" cu hartile...sa vedem versiunea din aprilie 2020 ce ne va oferi! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie imi arata in bord ECE 2019, si nu cred sa fi descarcat alta varianta de harti :) de aia intrebam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Discover Media MIB2, pachetul de harti "Full Europa" din 07.11.2019 pus pe SD card este "identificat/afisat" de unitate (in meniu) ca fiind 20/21...

Modificat de sandyboy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca la Discovery Media Pro ( Passat 2014+ ) cele din 07.11.2019 apar ca ECE 2019 :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am MIB2 Pro an 2016 cu carplay si android auto, stie cineva cum pot adauga limba romana?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 10.03.2020 at 10:18, sandyboy a scris:

Nu...nu exista voce in limba romana pentru ghidare...la MIB 2 s-a introdus doar meniu in limba romana, pe care il aveti si Dvs. (prima generatie, MIB1,  nu are nici macar meniul unitatii in limba romana). 

A explicat sandyboy puțin mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut, am un Tiguan 2019 de America, care a venit cu un card original doar pentru North America(V7). Am descarcat aplicatia DiscoveryCare si-am facut un stick de 32GB, formatat Fat32 cu update-urile pentru Europa, MIB1 si MIB2.

Stick-ul il citeste corect, pentru ca daca ii dau Update de Traseu, pot sa fac browsing din Navigatie pe folderele de pe stick, dar update la harti nu face pentru ca zice ca nu a gasit continut pe USB.

Ma gandesc ca stick-ul USB este doar pentru update, si defapt imi trebuie prima oara un card SD de europa, si apoi sa fac update cu stick-ul.

Am incercat sa scot card-ul SD, dar nu ma mai lasa sa intru in navigatie fara el, deci probabil de aici problema.

Are cineva o copie de card pentru europa sau vreo idee cum as putea sa fac?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa faci conversie de la US la UE .

tu incerci sa vb romaneste cu un american ... nu intelege !!

intai invata.l sa vb romana si apoi faci ce vrei cu el

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspuns, dar vorbesc amandoi engleza :)))
Acum ca ai venit cu idea, poti sa-mi zici si cum fac update de firmware?

Daca se pricepe cineva sa ma ajute cu aceasta conversie, contracost, va rog sa-mi scrieti in privat. As fi interesat pentru ca si radio are frecvente diferite si hartile se pare ca nu merg altfel.

Orice alta idee este binevenita, multumesc :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Sper ca postez unde trebuie, sunt nou pe forum. Am si eu navigatia din poza . Am incercat sa pun pe un card de 32GB (sandisk) hartile cu ajutorul discovercare , dar nu il accepta navigatia, cand dau pe update software din setari imi da eroare . Este formatat in FAT32, iar pe card am folderul "maps" in care se gasesc 2 foldere : 00 si EEC. Am nevoie la navigatia asta de card original pt harti ? Daca iau unul de pe olx ,  "original" cu hartile 2020, o sa mearga?

90539284_643588993091946_913264030297096192_n.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cardul Sandisk nu merge, asa cum nu merge nici un alt card pe care il ai la indemana .

Este nevoie de un card "original" adica un card care are CID-ul necesar pentru a fi identificat de unitate .

Discover Media mib1 0941504d49425354102d702df000d700
Discover Media mib2 0941504d49425354102d5033b000d501

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ! Am si eu o problema. Am achizionat un Passat B8 dar nu are cardul de navigatie. Tin sa mentionez ca are navigatie normala nu mare. Se poate face un card normal ? sau trebuie un card original VW ? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai citit topicul, in special postul asta? https://vwforum.ro/topic/118703-navigation-maps/?do=findComment&comment=3027158
Cand te-ai inscris banui ca ai bifat termenii si conditiile si te-ai familiarizat cu regulamentul acestui forum.

Ai aici si manualul: https://webspecial.volkswagen.de/vwinfotainment/dam/jcr:87a72c9d-8349-4d2b-bb04-79efdb7c14eb/Discover Media MIB Gen.2 June_2019_EN.pdf

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut am citit tot topicul dar nu am inteles exact daca nu am cardul original daca se poate cu orice SD. nu vreau sa fiu rau voitor dar chiar nu am inteles. as aprecia va rog frumos pas cu pas :) ca nu sunt in domeniu :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai citit si nu ai inteles solutia este sa platesti pe cineva care a inteles sau sa cumperi un card cu harti de la reprezentanta sau din comert

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@andalx91 daca ai un stick pe acasa gol cu 4 gb memorie liberi ( parca atat stiu ca era ),  poti sa il faci si singur, nu iti trebuie niciun card de la reprezentanta sau original volkswagen ?

Iti las aici un link de unde poti descarca aplicatia si implicit hartile: https://webspecial.volkswagen.de/vwinfotainment/int/en/index/downloads/maps-download#/

Iti alegi anul masinii -> tipul de navigatie -> ai mai jos in pagina 2 variante de harti.

Sper sa iti fie de folos :cheers:

Spor !

Modificat de alex49
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!