Jump to content

Navigation maps


Not_used_calin
 Share

Postare recomandată

Eu am momentan versiunea 2018-2019, pachetul de 12GB (toata Europa), pus prin noiembrie.

Acum vad si eu pe site ca au mult mai multe versiuni noi 2019-2020, asa cum a zis @Miky_1. Mai exista undeva si varianta cu toate tarile sau o sa apara in curand? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista varianta completa (cu toata Europa, fara Rusia si Turcia)  pe site, sub denumirea Package 1.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Miky_1: asa arata la mine (la Skoda): Pare ca pachetul complet e versiunea "veche"

gps.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, aveti idee de ce imi apare aceasta eroare la 99% ? precizez ca am incercat si cu download pe laptop si cu update direct pe cardul original , dar primesc aceeasi eroare ....

Untitled.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salutare tuturor.

Versiunea 2018-2019 pentru vw Rns 510 o gasim pe undeva? Pe site-ul vw nu o gasesc, doar pentru discover media si pro.

Ce alternative avem ? Multumesc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intreb aici ca am o vaga impresie ca voi primi un raspuns mai bun decat pe canalele oficiale: Observ ca portalul Skoda de actualizare a hartilor (pentru un sistem Amundsen) ECE 2019/2010cofera, cum am mentionat intr-o postare mai sus, vreo 7 versiuni de harti noi, "pachetul complet" pentru toata Europa fiind disponibil doar pentru versiunea anterioara (ECE 2018/2019).

Am tot zis ca se va actualiza insa vad ca nu si in vara asta avem planificat un concediu prin Europa, prin Germania etc. Iar conform hartilor, nu as putea trasa un traseu direct din RO pana in Germania deoarece tarile sunt in pachete diferite.

E ceva ce nu inteleg eu sau mai nou asta e politica lor mai noi? Multam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 04.10.2018 at 15:21, cosmynvisan a scris:

Cine ma poate ajuta ?

De curand am cumparat un passat b8 2015(08.06.2015) si nu reusesc sa fac sa imi mearga navigatia.

Am pus cateva poze in speranta ca cineva ma poate ajuta.Tin sa precizez, ca pt harti am folosit DiscoverCare v1.0.4, deci nu se pune problema ca harta sa nu fie copiata bine pe SD.

Ma intereseaza care este problema si cum se poate rezolva

Multumesc !

20181003_130839.jpg

20181003_130954.jpg

20181003_131003.jpg

20181003_131126.jpg

20181004_143700.jpg

20181004_143732.jpg

20181004_144257.jpg

Aceiași problema am întâmpinat și eu până am ales pe situl oficial vw pasul 1 passat b8  2014   2.am ales varianta media 3.am ales varianta de hârtii 4 descărcat pe PC. 5 am mutat tot ce era pe cardul original in PC   6 am copiat pachetul (13gb)descărcat și merge fără probleme hartii 2019/2020 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On ‎28‎.‎10‎.‎2018 at 15:17, Alex Duma a scris:

 

 

IMG_20190215_061452.jpg

 

IMG_20190215_060750.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
On 2/10/2019 at 12:12 AM, SwatKat said:

Intreb aici ca am o vaga impresie ca voi primi un raspuns mai bun decat pe canalele oficiale: Observ ca portalul Skoda de actualizare a hartilor (pentru un sistem Amundsen) ECE 2019/2010cofera, cum am mentionat intr-o postare mai sus, vreo 7 versiuni de harti noi, "pachetul complet" pentru toata Europa fiind disponibil doar pentru versiunea anterioara (ECE 2018/2019).

Am tot zis ca se va actualiza insa vad ca nu si in vara asta avem planificat un concediu prin Europa, prin Germania etc. Iar conform hartilor, nu as putea trasa un traseu direct din RO pana in Germania deoarece tarile sunt in pachete diferite.

E ceva ce nu inteleg eu sau mai nou asta e politica lor mai noi? Multam

A reusit cineva sa instaleze hartile noi pentru intreaga Europa? ECE 2019/2020 nu regasesc decat in variante "trunchiate", pe bucati, iar singura varianta completa are indicativ ECE 2018/2019....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa mine, ai urmatoarele optiuni:

1. daca ai android auto pe unitatea multimedia, atunci folosesti waze/gmaps proiectate pe display-ul masinii. Waze/gmaps sunt mult mai actuale decat ultima versiune de harta pt navi (care la momentul aparitiei are deja cel putin cateva luni vechime). In plus waze are toate camerele de viteza si radarele etc. De asemenea, gmaps setat in modul satelit view arata spectaculos pe ecranul masinii.

2. daca vrei neaparat sa folosesti hartile navi actualizate, atunci poti descarca inainte sa pleci cele 2-3 module care cuprind traseul tau si le copiezi succesiv pe cardul de navi atunci cand faci pauza.

3. poti folosi harta integrala a Europei de pe site, chiar daca este la penultima versiune. Nu s-au construit asa de multe autostrazi de la o versiune la alta a a hartilor incat sa nu te descurci  :) . Probabil ca intotdeauna ultima versiune aduce ceva noutati ref. la sensuri unice, giratorii, eventuale segmente noi de drum, POI-uri etc.

Eu toate vacantele le-am facut cu waze/gmaps, ambele functioneaza impecabil. Navigatia masinii o folosesc doar pentru vizualizarea hartilor pe AID, deoarece harta navi arata foarte frumos in bordul masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Miky_1: am zis sa intreb ca n-am inteles de ce au inceput sa procedeze asa si ma gandeam ca poate nu stiu eu unde sa caut. 

Am Apple car, pot sa merg cu tel legat insa am 2 "constrangeri" (a se citici pitici pe creier): (1) telefonul il tin pe limba engleza si deci implicit Gmaps imi vorbeste in engleza si mentioneaza distantele in feet... - as putea schimba asta da' nu vreau :)  (2) tel conectat prin apple car ma forteaza ca orice operatiune (sa vad ceva repede, sa caut ceva in libraria de muzica etc.) sa fie facuta pe ecanul Amundsen. Mi se pare mult mai misto cu tel conectat doar prin BT.

Plus ca in concediu imi de indeajuns navigatia online a masinii (in tarile vestice functioneaza ok pentru eventuale ambuteiaje) si si mi se pare mult mai comod sa o folosesc. SI de aia trag spre ea. 

Desigur ca pot sa am 2 carduri SD cu bucatile care ma intereseaza si le pot schimba relativ repede, dar comoditatea e fata mare.. :) :) :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut. Am si eu o problema.

Am efectuat toti pasii pentru update la harti.

Am cumparat un card sd de 32gb, am descarcarcat hartiile de pe siteul vw si le.am dezarhivat cu 7 zip. Am dezarhivat doar ce este in folderul mib1 si cand introduc cardul in navi primesc eroare “cannot read metainfo2.txt.”

Putin ajutor ar fi de apreciat si fac cinste cu o bere. :)

multumesc in avans.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 1/15/2019 at 10:54 AM, SwatKat said:

Eu am momentan versiunea 2018-2019, pachetul de 12GB (toata Europa), pus prin noiembrie.

Acum vad si eu pe site ca au mult mai multe versiuni noi 2019-2020, asa cum a zis @Miky_1. Mai exista undeva si varianta cu toate tarile sau o sa apara in curand? 

Salutare.

Eu detin un VW Passat 10/2015 cu Discover Pro, sincer nu m-am uitat sa vad ce harti are masina, dar din ce am cautat pe net ( vw.de de exemplu ) ultimele harti sunt din 01.10.2018. Unde pot gasit varianta 2019-2020?

Cum se face pentru Discover Pro, ca am inteles ca aceasta are stocate hartile pe hard, nu pe card. Procedura e identica? Download, card, introducere, update, etc? 

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am facut update la hari de pe un stick usb de 32 gb. Transferul hartilor pe card, s-a facut prin intermediul aplicatiei DiscoverCare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ska: nu stiu exact cum e cu Discover Pro dar daca e asemanator Columbus de pe Skoda, poti descarca pe orice card harta si apoi se copiaza pe hdd-ul intern al unitatii.

Pe alt forum am gasit ca ultimele harti pt VW s-ar gasi aici: (pachetul complet, care merge si pe Skoda, deci probabil ca e valabil si invers) http://vw-mapscdn.tdd.adacorcdn.com/DiscoverMedia2_EU_AS_1115_V10.7z

Oricum, incearca sa identifici modeul de masina pe portalul VW, adica https://webspecial.volkswagen.de/vwinfotainment/int/en/index/downloads/maps-download#/

Sper ca n-am dat informatii eronate.

PS. Legat de hartile Skoda, ca ma plangeam ca nu exista "pachet cu toata Europa",  a aparut pe portalul Skoda un pachet de harti "ECE A1 2019/2020 - only for 32GB SD". Eu l-am descarcat e o simpla arhiva si apoi l-am incarcat pe cardul Skoda - am navigatia Amundsen care merge doar cu card "de origine". Nu cred ca am card de 32GB, e cel din 2017, de 16GB, insa hartile au incaput si navigatia functioneaza bine. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 5/29/2019 at 7:53 PM, Cosmin_SCU said:

Eu am facut update la hari de pe un stick usb de 32 gb. Transferul hartilor pe card, s-a facut prin intermediul aplicatiei DiscoverCare.

@Cosmin_SCU ce harti ai pus? Conform datelor masinii pe site-ul oficial ultimele apar ca 01.10.2018...

On 5/30/2019 at 4:10 PM, SwatKat said:

Oricum, incearca sa identifici modeul de masina pe portalul VW, adica https://webspecial.volkswagen.de/vwinfotainment/int/en/index/downloads/maps-download#/

@SwatKat am incercat acolo, si dupa datele masinii imi spune ca ultimele harti sunt 01.10.2018... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@skaAlea le-am pus si eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

au aparut harti noi

https://webspecial.volkswagen.de/vwinfotainment/int/en/index/downloads/maps-download#/?car=88fe769c-38ca-4d63-b195-1067416a8157&navi=92ab958b-755e-4843-99a9-2f5bee0c4bb5

Cel  putin pt discover media si discover pro pina in anul 2015

Modificat de clau_j17
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

done

IMG_20190613_092316.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Amundsen nu e RNS 315? Daca da, oare merg instalate si pe un RNS 315 instalat pe un VW?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 6/12/2019 at 9:31 PM, clau_j17 said:

Am tot citit pe aici, si mi-am facut curaj sa incerc sa rezolv si eu descarcatul hartilor, mai ales ca au aparut harti pt 2019.

Am gasit in masina in torpedou un sd card de 32gb, care avea harti din 2016. Nici nu stiam ca are :lol:

L-am bagat in laptop, am facut un backup, si l-am formatat.

Am descarcat de pe site-ul VW programul DISCOVER CARE, si l-am rulat pe laptop. Am urmat pasii descrisi, selectand tipul de harti, modelul de navigatie al masinii, si locatia pentru download/instalare. s-au descarcat hartile, si s-au instalat direct pe sd card. A durat ceva, cam 3,5 ore de download si cam 30-45min instalarea. Totul a parut foarte usor si intuitiv, chiar si pt un afon tehnic, ca si mine :) 

Sper sa-mi fac timp zilele astea sa vad daca-l bag in locul de carduri din torpedou, daca isi face singura updateul. 

Voi reveni cu informatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut azi un pic de timp si m am ocupat si de pb updateului. Initial am bagat sd cardul in slot1 si dupa vreo 10min imi tot dadea searching for updates... deja incepusem sa cred ca am irosit juma de zi cu download si instalare. Am scos cardul si l am.bagat din nou in slot1 si a doua oara dupa aprpx 10sec a gasit datele si s inceput instalarea. A durat cam 45min. Finalizata cu succes.

 

20190616_131352.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Au apărut hărțile noi pentru DM 3 (DM 2017).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Si ptr MIB 2. Inca nu le ia automat cu programul de update dar merge descarcat si pus pe card. 

Vers 2020

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salut,

 

Chiam acum am terminat de facut updade la hartile Europe ( full ) la al meu Passat B8. Nu am intampinat nicio problema. 
Am download-at de pe site programelul, am pus SD_ul original al masinii ( discovery media) in pc, dupa care direct pe el am facut operatiunea. A durat download + instalare cam 3 - 3,5 ore. M-am dus cu SD_ul la masina, l-am introdus in Slot1 , a aparut un mesaj gen " verifying maps.... " si in 1-2 minute s-a terminat. Partea interesanta ( din cea am citit in postul lui @ska) e ca mie nu mi s-a mai instalat nimic. A rulat imediat dupa verificarea hartilor. Am gresit eu undeva? 
La Version information imi apare la final cu 2020.... deci tind sa cred ca hartile sunt cele ultimele de pe site.

unnamed111111111111.jpg

Modificat de Raul Ovidiu
update picture
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!