Jump to content

Navigation maps


Not_used_calin
 Share

Postare recomandată

Asa se pare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

ma puteti ajuta, va rog cu o informatie?

 la o octavia 3 fl, navi amundsen mib2, cardul a venit cu ECE 2018. am vazut ca a aparut ECE2 2018.  nu reusesc sa ii fac update. Atentie, UPDATE nu REPLACE. 

- Daca sterg cardul si pun ECE2 , merge, problema este ca ECE2 nu contine toate hartile care sunt in ECE 2018. 

are idee cineva de cum se poate face Update?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se pare ca nu a facut nimeni update la harti...:banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  Eu am facut...merge fara probleme doar cu stick de 32gb...nu sterge hartile vechi, pune pe card si varianta cu ele updatate si o sa le ia

Modificat de Doru266
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cum ai facut ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Eu am discover pro, hartile sunt pe memoria interna, dar stiu ca un prieten a facut update la sistemul pe care il ai si merge fara probleme. Lasa ambele variante pe card si ar trebui sa fie ok

Modificat de Doru266
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Vad ca s-a tot intrebat si nu s-a primit nici un raspuns cu localitatile din Bulgaria si Grecia. Ele sunt scrise in alfabetul lor si am vrea sa ramana in engleza daca stie cineva cum. Multumesc.

Modificat de barbu.c
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am facut eu update la navigatie (sper ca am facut bine) la un Golf7 cu Discover Media. Initial am incercat sa sterg tot ce era pe card si sa instalez totul din nou de pe site dar nu functioneaz.

Asa ca am reistalat tot ce era inainte pe card si am inlocuit in folderul "markets/eu/map/MapRegions" hartile vechi cu cele noi. Am verificat navigatia si functioneaza normal. Ce ma deranjeaza este ca tot in limba locala apar localitatile in Bulgaria si Grecia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Am facut si eu update la navigatie, si confirm si eu spusele celor de mai sus cu limba din tarile respective 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare prieteni. Nu de mult am achizitionat un Passat B8, acesta este dotat cu un sistem Discover Media Pro la care am incercat sa ii descarc o versiune noua a hartilor GPS.

Am descarcat hartile de pe site-ul VW le-am dezarhivat si le-am salvat pe un memory stick doar ca masina nu le vede ca fiind fisiere pentru update apoi am incercat sa pun acest fisier pe cardul de memorile al navigatiei doar ca problema este memoria cardului care este de 15 GB iar tot fisierul are un jur de 22 GB .

 Intrebarea mea este daca cineva a reusit sa faca acest lucru si daca da cum se poate face ? 

Multumes anticipat.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Salut! Ma puteti ajuta si pe mine in legatura cu navigatia ?

Am un passat 2015 si nu reusesc sa fac un update la harti 

Folosesc un sdxc de 64 gb {sandisk extreme pro v30} cu adaptor .Asta sa fie problema ?

Modificat de cosmynvisan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu putem ghici cauza problemei daca nu ne dai niste info minimale despre mesajele de eroare aparute, eventual un print screen etc.

Eu am facut doua updateuri, fara niciun fel de probleme, respectand exact instructiunile de pe site-ul oficial

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cine ma poate ajuta ?

De curand am cumparat un passat b8 2015(08.06.2015) si nu reusesc sa fac sa imi mearga navigatia.

Am pus cateva poze in speranta ca cineva ma poate ajuta.Tin sa precizez, ca pt harti am folosit DiscoverCare v1.0.4, deci nu se pune problema ca harta sa nu fie copiata bine pe SD.

Ma intereseaza care este problema si cum se poate rezolva

Multumesc !

20181003_130839.jpg

20181003_130954.jpg

20181003_131003.jpg

20181003_131126.jpg

20181004_143700.jpg

20181004_143732.jpg

20181004_144257.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

După mine - e o problemă cu cardul SD, încearcă să folosești un alt card și vedem apoi. Probabil e o eroare de scriere/citire/sistem de formatare sau o combinație de aceste  motive. Cert e că sistemul mașinii nu reușește să citească cardul cu baza de date pt navi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Miky_1 ne poți spune exact tu ce fel de card ai folosit? Și eu întâmpin aceiași problema deși folosesc un card Samsung, l-am și formatat în toate felurile și tot nu merge. Pana la urma cred ca am sa ajung la reprezentanta cu ea ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Folosesc cardul cu care a venit masina, pana acum am facut 2 update-uri si totul a fost ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cardul meu este de doar 16 GB ceea ce nu este suficient pentru noile harti deoarece acestea depasesc 20 GB

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pai nu merge decat cu un card original. Sau un card clona cu originalul. Degeaba incercati cu alt card. Asta e valabil la orice mib1 sau mib2. La vres mib pro merge cu orice sdcard/stick. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corecta precizarea lui @skodita100

In cazul Discover Media, hartile sunt stocate de cardul SD, ce trebuie sa ramana inserat permanent in unitatea din torpedou. Deci update-ul hartilor pentru Discover Media se va face folosind  pentru scriere  doar cardul VW, care probabil are o partitie ascunsa cu fisiere legate de  drepturile copyright. In cazul Discover Pro (pentru care stocarea hartilor se face pe HDD-ul intern), se poate folosi orice card SD, deoarece probabil ca datele despre copyright se afla pe HDD-ul intern.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

offff ... nu are nici o partitie . Foloseste ca identificare CiD-ul cardului . Merge de la MIB 1 de la sk la vw sau seat si invers . La fel si la MIB 2.  E ca la RNS 310 sau 315 . 

La Pro e alta mancare de peste . Daca ar fi citit cineva am mai spus asta acum 1 an 2 tot aici pe vwforum . La 310 s-a rezolvat cu un update in urma caruia se poate folosi orice sdcard, la 315 la fel se poate folosi orice card probabil ca se rezolva si la MIB doar ca mai e de asteptat .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

De la acest update, pentru Discover Media 2017 au schimbat structura hartilor pentru Europa. Au aparut 7 variante de grupe, Romania fiind in varianta 2 (impreuna cu fostele state URSS si tarile nordice) si varianta 7 (impreuna cu o parte din statele sud-estice, vestice si Turcia). Harta completa a Europei a ramas (deocamdata) la versiunea precedenta.

Modificat de Miky_1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

@Miky_1...vezi ca acum exista pentru download si varianta completa Europa (01.10.2018) pentru MIB 2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Perfect, am instalat azi versiunea ce conține Europa completă (Package 1), totul ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!