Jump to content

Navigation maps


Not_used_calin
 Share

Postare recomandată

Not_used_calin

Salut,

 

Am retinut cand am ridicat masina ca, in primii 2 ani (garantia), ai dreptul la doua actualizari gratis ale softului de harti pentru navigare. Din pacate nu gasesc scris in acte acest lucru si acum, la un an de la achizitie, dealer-ul (nu prin aceiasi persoana) se face ca ploua. Mi-ar fi foarte utile acele actualizari, mai ales ca anul trecut inspre Grecia, in zona Makaza, i-am aratat eu drumul GPS-ului si nu el mie...

 

Intrebare 1: a facut cineva acele actualizari in garantie?

 

Intrebare 2: cat costa o actualizare Europa (V+E)(fara facilitatea de mai sus)?

 

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Tu vorbesti doar de harti sa fie incarcate update-uri sau de serviciul VW Online (prezent la GOLF VII si probabil si la passatul nou si tot ce mai vin acum modele lansate de la 2015 in sus) ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Not_used_calin

Ai pus o intrebare care mi-a ridicat alte semne de intrebare. Nu stiu, stiu decat ca n-as vrea sa dau cu piciorul la vreo 1000 lei / actualizare. Deci, ce trebuie facut?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Cu online-ul o sa-ti raspund in cateva saptamani cand se livreaza saptele meu.  Update-ul de harti offline oricum poti sa-l faci si pe la alte firme decat dealeri. Vorbim de incarcarea unui DVD sau card SD (nu stiu inca precis) catre HDD unitatii de navigatie .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Not_used_calin

Ok, da, vorbim despre rescrierea SD card-ului. Pune-i sa scrie in acte. Bafta la livrare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal.,

Ia de colea si descarca daca unitatea este Discovery Media Pro :

http://www.navigation.com/is-bin/INTERSHOP.enfinity/WFS/Navteq-NavteqEurope-Site/en_GB/-/GBP/View-Promo?&cwt=application/ApplicationFrame_campaign_light&Page=VW_Europe_Pro_MIB1

Daca este doar Discovery Media ai aici :

http://www.navigation.com/is-bin/INTERSHOP.enfinity/WFS/Navteq-NavteqEurope-Site/en_GB/-/GBP/View-Promo?&cwt=application/ApplicationFrame_campaign_light&Page=VW_Europe_Media_MIB1

Sa ne spui daca sunt bune .

Eu momentan nu am pe ce sa fac proba .

Tot pe acest site gasesti / gasiti si pentru Passat B8 .

Dar sa pui sa citesti inainte de a descarca ca eu nu am avut timp .

O sa citesc mai tarziu ca acum am treaba .

O zi buna .

Modificat de @DRI@N
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Not_used_calin

@@DRI@N

 

Buna treaba cu link-urile alea. Se pare ca e deja o actualizare de baza de date pe care pot sa o fac. Totul e sa am rabdare sa dau jos aproape 6G de date. Bineinteles ca pana si in instructiuni se zice de backup la versiunea anterioara, inainte de a te apuca de treaba.

 

Merci mult,

O sa revin, da' nu promit ca repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

6GB la tine ? La discovery pro sunt 17GB !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiam ca sunt 3 ani gratuite actualizarile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu descarc acum softul, mai dureaza aprox o ora, dupa care maine cred ca fac update-ul. Va anunt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg de ce la un sistem hartile ocupa de trei ori mai mult decat la celalalt. Nu ar trebui sa foloseasca amandoua aceleasi harti?

Difera doar diagonal ecranului si procesorul, electronica etc dar hartile in sine ar trebui sa fie aceleasi. Sa difere oare nivelul de detaliere?

Modificat de CristiM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate tin minte, pe Discover Pro ai 3D, pe Media nu. Sa ma corecteze cineva daca gresesc ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Not_used_calin

@C Z R

 

Asa este, discovery media e versiunea ieftina de player pt GPS, fara 3D. Dar isi face treaba foarte bine, as zice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am făcut astăzi update-ul, totul a mers fără probleme. Si la verificarea de versiune, la sfarsit zice 2015, inainte era 2014/15

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Not_used_calin

@Golf TDI

 

1. Ce versiune? Cea pt Discovery Media sau Discovery Pro?

2. Ai mers cu el, un test, ceva - ti se blocheaza navigatia? Mie de la reprezentanta mi s-a spus ca s-au intamplat cazuri si cica e problema ta, nu a lor sa-ti platesti depanarea. Ei garanteaza decat dc cumperi de la ei noile SD card-uri. Mi se pare o tampenie!!!

3. Tu mai esti in garantie?

4. Ai dat jos pe pachete (6) sau dintr-o bucata?

5. Ai rescris SD card-ul lor sau ai folosit unul de-al tau?

 

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6. Ce fel ai formatat cardul daca nu ai folosit unul luat anterior de la reprezentanta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am trecut prin 2 update-uri deja. Am folosit stick de 64 GB (USB 3) formatat NTFS

Nu am avut probleme.

Am dat jos arhiva mare (17,6GB) dintr-o bucata. 

Modificat de C Z R
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Si eu la fel, am dat dintr-o bucata pachetul de harti jos, pentru Discover Media, si am folosit cardul original. Doar am salvat fisierele vechi si le-am pus pe cele noi. Nu am reformatat. Am folosit ieri la un drum de 300 de km prin țară si e ok. Scuze ca nu am raspuns pana acum, nu am avut timp sa intru pe forum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Au aparut actualizarile de luna asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
Pintilie Robert

Salutare 

 

Sunt nou pe aici si am venit cu o problema in legatura cu sistemul de navigatie. Am un golf 7 1.2 Tsi cu navigatie Discover Pro, insa nu am primit si un card sau un cd odata cu masina, fostul proprietar nu le detine. Problema este urmatoarea: mi-am cumparat un card unde am copiat fisierele de pe http://www.navigation.com/insa incercand sa urmez pasii de instalare ma blochez de faptul ca nu imi apare fereastra de update software. Pot sa atasez si poze. 

Care este cauza si ce solutii sunt?

 

Multumesc

 

 

 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

A aparut si ultima versiune de harti, noiembrie 2015. Si cu prima problema, am plecat de la masina cand mai avea 82%, la intoarcere, am gasit pe ecran o eroare ceva legat de ucraina. N-am avut de ales decat cancel, drept urmare navigatia nu mai merge cum trebuie, am pozitie gps, am harti, dar merge sacadat, nu mai calculeaza rute, e dat peste cap.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact cand ma gandeam sa fac programare la service, am zis sa mai incerc o varianta. Am scos doar un pachet si l-am scris pe un stick. Apoi din nimereala am dat la Navi, setup, version information, update, a dat mesaj ca a terminat update-ul (probabil era blocat pe undeva la final ?!?), a dat reboot si in sfarsit si-a revenit, dar tot cu varianta 2015.

 

Apoi am scris tot pachetul, pus incarcator pe baterie, reluat update, tinut contact 2 ore si aia a fost. Ultima versiune 2016 in sfarsit in functiune cum trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Pentru discovery media merge pus si pe stick ? Sau numai sdcard in slot 2 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci nu merge cu orice sd card . Trebuie folosit NUMAI sdcardul original al masinii . Se pare ca nu merge nici un alt card original dar folosit deja anterior la alta masina . Ori cel al masinii ori altul nou nout ...  . 

Discover navigation updates

We are pleased to be able to inform you that our Product Marketing Team has announced the process for navigation updates to be downloaded to The New Golf. As you are aware, the vehicle is supplied with navigation data pre-loaded on an SD card. This card has seven licences built in; the first licence is used by the pre-existing data on the unit. This allows our customers to download 6 updates over a three year period.

You can check the data version in your vehicle by selecting menu and then setup on the navigation system in your vehicle. The latest version available to download is shown on the following website:

http://www.volkswagen.de/de/models/g...n-updates.html


If an update is available, it can be downloaded via www.navigation.com select your manufacturer and follow the onscreen prompts. When you have exhausted your free downloads, you can purchase a new SD card from your local Volkswagen Retailer or pay for individual downloads via the site.

Thank you for contacting Volkswagen UK.

Modificat de skodita100
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate fi folosit si alt card dupa ce il clonezi pe cel initial. Parca pe golfmk7.com erau instructiunile.

Cat priveste update-urile, stiu ca asta vara nu erau actualizate nici macar segmentele de autostrada din jurul Budapesteti asa ca nu vad motive de ingrijorare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • voinea pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!