Jump to content

Formula 1 Scratch Out


bivu
 Share

Postare recomandată

E cam apa de ploaie:)...am folosit-o si eu...sa nu te astepti la rezultate miraculoase

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 55
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • toni

    6

  • matlyxx2

    5

  • bivu

    4

  • CT-19-TDY

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 3 weeks later...

Acum am vazut topicul. La recomandarea unui prieten pentru scoaterea unor zgarieturi am luat si eu. La inceput am incercat si n-am fost multumit, dar ca sa mearga solutia asta trebuie insistat (sa nu zic "frecat" dar acesta e cuvantul potrivit) foarte foarte mult. Am reusit sa scot zgarieturile de pe bara de sub portbagaj (facute de bagaje) + alte doua zgarieturi. Chiar nu se mai vede nimic, dar trebuie frecat foarte foarte mult si apasat, schimbat carpa cu una curata si luat din nou, dar ies. Eu sunt multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu sunt multumit de ea insa ca sa aiba si efectul sperat nu trebuie intinsa si curatata apoi , trebuie "frecat" circular si cu putere altfel nu rezolvi nimic .

daca iti este frica ca iti cureti vopseaua nu incerca direct pe capota , incearca in locuri putin vizibile ( portbagaj , pe capota dar pe verso ... )

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Si eu sunt multumit..Cum s-a zis si mai sus, trebuie insistat..Frecat bine cu pasta iar apoi sters cu o carpa curata si moale, ce nu lasa scame. Eu am reusit prin miscari circulare sa scot zgarieturile de sub manerul usii pasagerului, facute de nevasta-mea cu unghiile...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Daca ati citit pe instructiunile (in romana) de la Scratchout F1 ala, acolo mai zice parca, cum ca, pentru rezultate mai bune se foloseste si nu stiu ce solutie pe baza de silicon, din gama asta a lor.

Am folosit si eu solutia asta, iar la zgarieturile fine, a rezultat o suprafata mai lucioasa. Va dati seama ca la 16 lei cat e un flacon, minuni nu poate face.

Si sa nu vorbim de zgarieturile adanci in vopsea, care poate doar un creion corector le scoate la perfectie. Solutiile astea ce le gasim prin diverse locatii sunt niste abureli....exact cum au spus unii mai sus....mai mult de intretinere.....si de ocupat timpu cand vrei sa mai bibilesti ceva la masina. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

discutia a plecat de aici:

[...]am citit instructiunile in engleza si scrie ca : "for best results not recommended for flat black paint" ...normal ca in romana nu scria nimic de genul asta... Mentinez ca am niste zgarieturi superficiale , golful este negru.

As avea nevoie de niste sfaturi...sa incerc sau nu cu solutia minune?Ar putea avea ceva efecte negative asupra vopselei..banuiesc ca nu degeaba au pus instructiunea aia in engleza...

flat black paint=negru mat

deci pe negru metalizat(preupun ca golful nu e mat) se poate folosi. daca face sau nu treaba, e partea a doua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am o zgarietura mica pe bara masinii. Se poate face polish pe temperatura asta ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...
ionut daniel

Am folosit si eu solutia asta de cateva ori. Este buna daca freci insistent. In cazul meu , aveam un Rover rosu si pe capota mi-a sarit vopseaua de la pietre. Am retusat vopseaua cu putina vopsea(cu un marker) si dupa ce s-a uscat am frecat foarte insistent cu pasta, dupa operatiune vopseaua ramanand impecabila.

Daca aveti zgarieturi care agata la unghie nu le poate scoate nici un polish fara retus de vopsea (sau macar de lac daca nu se vede alb).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sunt multumit..Cum s-a zis si mai sus, trebuie insistat..Frecat bine cu pasta iar apoi sters cu o carpa curata si moale, ce nu lasa scame. Eu am reusit prin miscari circulare sa scot zgarieturile de sub manerul usii pasagerului, facute de nevasta-mea cu unghiile...

sal

am o intrebare.......masina e de 2 luni luata si am niste zgaraieturi fine pe capota

am dat cu FORMULA 1 - anti zgaraieturi si nu a facut nimic. ce imi recomandati sa fac mai ales ca am si eu masina de polisat (gen metro) dar nu stiu ce alta solutie sa alegg. in carrefour erau 2 solutii anti zgaraieturi ambalate gen pasta de dinti (G7 parca si RALLY) si una sub forma de margarina.

sau mai bine ma duc la expert detailing dar cine stie cat mi o lua de polishat un sfert de capota

ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca zgarieturile tale sunt adanci (au ajuns la filler-ul alb de sub vopsea sau chiar la tabla) nici un polish/detailing nu te va ajuta.

In schimb, daca zgarieturile sunt superficiale vor iesi cu ScratchOut. Eu l-am folosit si il folosesc cu succes, dar conteaza si cum il aplici.

1. Zona sa fie degresata, curata si uscata.

2. Se aplica produsul cu o carpa moale si se intinde cu miscari circulare si energice.

3. Se lasa cateva minute sa actioneze.

4. Se freaca cu carpa curata (tot circular) pana dispare complet solutia de pe vopsea.

5. Se repata pasii de mai sus daca e necesar.

E important de tinut minte:

- miscarile trebuie sa fie circulare.

- trebuie sa apesi putin, dar nu exagerat.

- trebuie sa fii insistent; nu e o operatiune de 2 minute ci de 10-15, in functie de zgarietura.

Spor la treaba! :rolleyes:

Modificat de anorganix
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@matlyxx2: Dupa cum s-a mai spus in acest topic, ScratchOut este un produs bunicel dar nu face minuni, avand o abrazivitate redusa.

As avea cateva adaugiri la sugestiile lui anorganix:

- miscarile nu trebuie sa fie neaparat circulare, ci si perpendicular pe zgarietura, din toate directiile (tu trebuie de fapt sa netezesti unghirile ascutile pe care zgarietura le face in adancime, care reflecta lumina diferit de restul si fac ca zgarietura sa fie vizibila)

- nu necesita deloc timp de actionare, actiunea fiind una abraziva, cand te-ai saturat de frecat poti sa indepartezi reziduurile, el nu mai face nimic daca nu polish-ezi

- aplicarile repetate sunt necesare, poti ajunge la 4-5 aplicari, fiind un abraziv usor si cu timp de lucru destul de scurt (se usuca destul repede)

Nu trebuie sa postezi acelasi lucru in mai multe topic-uri, intr-un singur loc este suficient :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms de raspunsuri

am si masina de polishat (gen metro). e bine sa o folosesc cu scratch out?

ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@matlyxx2, parerea mea este sa te duci la o firma de detailing (cea amintita de tine mai sus este foarte buna), iar din proprie experienta iti spun ca pentru un sfert de capota mai mult de 50 lei maxim si o mica atentie la baieti nu te costa. Mai mult decat atit, ei inainte de a incepe operatiune se uita la tipul zgarieturii si iti spun ce sanse ai sa iasa sau nu cu polish. In plus ei sunt capabili sa pregateasca si un retus cu vopsea daca stii codul culorii de pe masina ta. In plus de asta folosesc niste echipamente foarte tari. (masini de polishat, curatat, etc).

Solutiile care se gasesc pe piata gen Metro, Cora, samd, nu sunt profesionale si nu au cum sa dea rezultatul scontat.

Va rog a nu se considera acest post ca fiind reclama ci ca o experienta buna pe care o impartasesc cu membrii.

PS. In legatura cu masina de polishat, ar cam trebui sa ai mina formata cu o astfel de masina, pentru a sti exact cat sa apesi cu ea si cat sa freci cu ea, pentru ca altfel poti avea surprize gen lacul luat, vopsea matuita, samd.

Modificat de Testosul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal

am incercat ieri cu scratch out si masina de polissat de 4 ori

rezultat bunicel, pot spune ca a scos ceva dar nu definitiv, iar in ce priveste cat sa apesi cu masina nu e prb ca daca apesi mai tare ea isi incetineste turatia, kiar se opreste.

dar pana la urma tot la expertdetailing o sa merg asta dupa ce mai ncerc si cu turttle anti scrathing.

ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dai tare cu masina din metro si dupa aia cand e soare afara uita-te bine la masina sa vezi ce ai facut !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dai tare cu masina din metro si dupa aia cand e soare afara uita-te bine la masina sa vezi ce ai facut !

nu inteleg mesajul tau

ai patit tu ceva sau afirmi doar asa la voia intamplarii?

am apasat f putin ,,,,kiar deloc si apoi am spalat si dat cu ceara

e f bine si nu vad nimica aiurea pe capota

ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai am postari unde atentionez asupra masinilor gen metro .o polishare de calitate se face doar cu o masina profesionala sau manual si nu cu toate porcariile alea de masini din metro.e bine ca nu ai apasat tare in ea ptr ca altfel ai faceai doar urme orbitale pe caroserie. acel efect holografic de care am mai vorbit si care poate aparea si la masinile profi dar la care exista un burete si o pasta speciala de eliminare.aceste urme se vad cel mai bine pe culori inchise in bataia soarelui.asta am vrut sa spun mai sus. si dupa ce am polishat destule masini stiu ce spun crede-ma!ati stau la dispozitie cu orice sfat si daca vii pe la cta ati arat si cum se face.si incearca sa folosesti paste profesionale, se gasesc si nu sant scumpe.

post-23445-1210742966_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si unde gasesc aceste paste prof? am auzit ca se poate face polish de la 3M si iti da 3 tuburi cu diferite grade de abraziv la cam 40 ron cantitatea minima

Modificat de CristiN
renunta te rog la quote la mesajul anterior
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la 3M pastele sant la litru si cumperi cat ati trebuie .nu e musai sa iei o mie de feluri .eu lucrez cu pasta ptr masina si ceara dupa ,asta daca nu ai zgarieturi adanci.la magazine de vopseluri gasesti 3M .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am avut de scos cateva zgarituri aparute din senin, asa ca am zis ca este un moment bun sa fac inca un 'inainte/dupa':

Inainte

img4498qn5.th.jpg

Dupa

img4499uq5.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Am avut de scos cateva zgarituri aparute din senin, asa ca am zis ca este un moment bun sa fac inca un 'inainte/dupa':

Inainte

img4498qn5.th.jpg

Dupa

img4499uq5.th.jpg

Arata extraordinar?

Zi-mi si mie te rog ce ai folosit si descrie putin procesul!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu arata chiar asa extraordinar in realitate, poza poate minti putin (mai ales cu 'super-aparatul' meu); chiar m-am uitat mai devreme atent dupa ce am spalat masina.

Zgarieturile sunt intr-adevar mult diminuate, dar inca se mai vad putin.

De folosit, am folosit Scratch-Out mentionat in topic aplicat cu un pad (burete) special de polish-at, mai dens si mai tare; se poate aplica la fel de bine cu o laveta de microfibre. Am facut 2 aplicari si am frecat la fiecare 1-2 min, dupa fiecare aplicare stergand reziduurile cu o laveta de microfibre.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In orice caz, pentru asa ceva cred ca e buna solutia asta. Zgarieturi fine, rezultate poate de la praf sau alte mizerii care ating vopseaua. Plus ca da un luciu mai proeminent culorii. E oricum mai mult pt detailing...cand ai chef de bibilit la masina, si dai peste ceva matuiri sau "firicele albe"...e mai mult decat ok :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Dupa parerea mea si Scratch-out si Safecut si Quixx(ultimele 2 in poza) sunt produse de calitate medie spre proasta...le-am folosit pe toate si rezultatul este:bani cheltuiti aiurea.Acum am comandat Meguiar's ScratchX ca prea il lauda toata lumea...sa vedem ce poate face,revin cu detalii.

post-20522-1242934509_thumb.jpg

Modificat de cata5maj
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!