Jump to content

Alba ca zapada - Tiguan 2.0TDI BMT


grp

Postare recomandată

Un vecin ma intteaba ce fac. Ii raspund ca m-a prins noaptea spaland masinile.

- Noaptea ca hotii vecine!

:biggrin:

 

P80825-202501.jpg

P80825-202511.jpg

Link către comentariu
  • 1 month later...

La un moment dat glumeam pe topicul lui @florinpbv ca si-a facut un upgrade important punand husa la cheile de la Golf. Se pare ca s-a luat, pentru ca dupa ce am luat Golful si am adaugat inca o cheie, stateam de fiecare dara sa vad care este cheia potrivita. De astazi aceasta problema are si o solutie ?.

 

20181003_185922.jpg

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Nu stiu cum sunt altii, dar pe unii membri de pe forum ii prinde noaptea langa masini :D Intre timp am primit si alte cateva componente, necesare montarii manerelor iluminate pe fata (ledurile, mufele, cablajul). Strang piese si in primavara ma apuc de desfacut fetele de usi si fac si aici izolarea fonica. Sincer dupa experienta cu Golful, mi-as dori sa desfac de cat mai putine ori fetele de usi :D .20181012_193502.thumb.jpg.9f287cff46f2abccb2df1b4892c4913c.jpg20181012_200320.thumb.jpg.9a7bed513b98b398271c884c8c551930.jpg

 

Modificat de grp
Link către comentariu

Florine, eu la asta "noua" nu am desfacut si nu desfac nimic ( doar dc ma hotarasc sa fac o izolare fonica la o firma de specialitate)

Link către comentariu

Tizule, la cum suna muzica acum in Golf si cum sper sa sune si dupa ce voi lega si boxele pe spate, crede-ma ca merita sa o desfaci si sa o izolezi cu simt de raspundere. In plus avand experienta cu Golful, sper ca la Tiguan sa imi vina mai usor. Dupa cum spuneam, o sa strang piesele necesare, astfel incat o data desfacuta si inchisa, sa nu mai trebuiasc sa o mai desfac. Sper. :D As vrea sa inghesui pe undeva si un subwoofer in Tiguan, iar in Golf cred ca am sa il leg pe cel actual, masina fiind folosita 99% doar in oras. Sa stiu cand pleaca/vine sotia de acasa :D .

Btw: acum multi ani am facut si eu drumul de la Galati la Sovata, vreo 6 ore mi-a luat, era foarte prost si destul de virajat. Pe de alta parte, cel de la Sovata la Sighisoara a fost cu totul altceva, mi-a ramas in minte sasaitul anvelopelor pe sfaltul ca in palma :) .

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Vreeeau si eu :(  sper ca la sfarsit detaliezi si tu componentele necesare :)  daca nu te voi stresa cu PM . 

La jantele tale de 18 o sa se vada perfect ! 

Link către comentariu

@Doomy: sigur ca da. În principiu bara față trebuie schimbată, din bara spate poți păstra partea superioară, dar trebuie adăugată partea inferioară și fusta. Bandourile de pe uși trebuie schimbate și de asemenea evazările de la aripi, care sunt și cel mai greu de găsit și foarte scumpe. Grilele de la radiator și cele de la proiectoare se potrivesc de asemenea.

Elemente exterioare R-line VW Tiguan 2007-2014 (cu excepția barei față, care la modelul 2007-2011 diferă față de modelul facelift 2012-2014)

-Evazări aripi:

image.png.59a7285c0951020630f6558901a7f8eb.png

Protecții uși R-line (bandourile de pe mijlocul ușii, eu nu am dat atâția bani pe ele cât cere reprezentanța și am luat unele universale):

image.png.09a7f0668a76aac68e18d8f3aa82c222.png

Bandouri inferioare (pe uși și pe aripa față):

image.png.612c055e483e850ab5a779787ac885fc.png

La bara față am doar codul ei: 5N0807103N iar spoilerul inferior nu are cod, decât cod de bare, dar apare denumirea de K-SUV GP Frontspoiler R-line "culoare". La fel la bara spate am codul pentru bara superioară: 5N0807301K, apoi partea de jos a barei este numită: K-SUV R-line Spoiler hinten "culoare" și mai e fusta neagră la care nu am cod.

Atentie!!! Repet, NU merge schimbat doar spoilerul inferior, trebuie schimbată și bara față.

b.thumb.jpg.860d8594ba65e19f1542fe230f6d0c1a.jpg.8500b7ec9c107d938c5121eeb4944705.jpgc.thumb.jpg.9f9e1f40214e1b6ceb5de9500861b117.jpg.7c6f31bc1c39a1b63ae9622fc53cc40f.jpg

Oricum partea cea mai complicată  fost găsirea celor de mai sus, la bara față și bara spate nu ai cum greși întrucât le poți și vedea cautând în engleză: Tiguan R-line front bumper sau Tiguan R-line front bumper sau în germana: Tiguan R-line vorne Stoßstange sau Tiguan R-line Stoßstange Hinten.

Site-urile pe care am căutat eu de 2 ani încoace sunt www.ebay.de, www.ebay-kleinanzeigen.de, www.pieseauto.ro, www.olx.ro dar bineînțeles că puteți încerca și altele sau variantele reprezentanță (stealership) sau alte magazine :D .

Va spun tuturor, care veți folosi aceste coduri de pe acum "cu plăcere", că știu cât de mult am căutat eu aceste informații și cât de greu le-am găsit și centralizat. :P

Weekend plăcut tuturor!

PS: Ca de obicei și un mic anunț: s-ar putea să nu se potrivească toate la mașinile voastre și nu pot fi tras la răspundere pentru acest lucru :P

Modificat de grp
Link către comentariu

WOW ! chiar ai dat detaliat ,  cand am zis sa detaliezi nu ma asteptam la un asa raspuns complet.  Pare multa bataie de cap :) 

 

Link către comentariu

Doar doi ani de căutări și achiziții. Puțin, foarte puțin - cum ar spune reclama :D

În altă ordine de idei, mi se pare firesc pe un forum să împărțim informația, nu să o ținem doar pentru noi. Cei care fac treaba pe bani, o să o facă oricum, pentru că sunt mulți care vor fi comozi sau nu vor să-și complice existența.

@Doomy: Cu asta poți începe proiectul :P

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Păi fac și asta :D . Ca m-a pus soția să vând piesele rămase din retrofituri. Abia aștept să o iau la plimbare:) .

Link către comentariu

Mă lupt cu adezivul (care nu lipește cum trebuie) de pe bandourile aftermarket. Le-am vopsit si am constatat ca nu va ține adezivul, așa că mă voi chinui, cu calm și răbdare să-l îndepărtez. Oricum le pot pune și mai târziu...  

20181116_065302-1209x1612.thumb.jpg.e67e20795fd28370e33bbfac6f815cab.jpg20181116_065523-1209x1612.thumb.jpg.83ba1ed7274ba6b4b3151948f531a64a.jpg

Am montat aseară și leduri canbus, foarte luminoase în locul becurilor cu incandescentă de pe marche-arriere. Împreună cu ledurile de lanumăr o să fie suficientă lumină când voi da cu spatele.

Link către comentariu

@florinpbv: incepe sa arate bineee ?, deși în capul meu arăta de mult bine! Mai e puțin: retuș la tavan, vopsit trimurile de pe aripi și încă nu știu, dacă mai pun sau nu bandourile pe mijlocul ușilor. Dar mai am răbdare :D

Link către comentariu

Ce sa vad ... un Tiguan cu toate becurile aprinse ?

Ps: Vezi ca glumesc, la postul de mai sus eu am dat toate likeurile !

Link către comentariu

@florinpbv: Tizule stiu ca iti place :D . Mersi pentru like, te asteptam din nou in randurile noastre, dupa ce iti mai creste piciul :)

Si mai micșorăm lista de dorinte:

Interior:

  • RNS 510 - rezolvat
  • Folie geamuri - rezolvat
  • Iluminat led-uri interior - rezolvat
  • Volan cu comenzi R-line - rezolvat
  • Footlights spate - rezolvat
  • Schimbat bec footlights cu leduri albastre - rezolvat
  • Inlocuit tote becurile din interior cu leduri albe -  rezolvat
  • Ornamente pedale R-line look - rezolvat
  • Ornamente praguri uși - rezolvat
  • Covorase textul vara/covorase cauciuc iarna -  rezolvat
  • Tava plastic portbagaj - rezolvat
  • Interior R-line (scaune+fete de usi) - urmeaza, daca le gasesc la un pret rezonabil
  • Subwoofer portbagaj - urmează; as vrea sa merg pe o incinta ascunsa sau in lateral sa nu impiedice ridicarea politei
  • Insonorizare interior - urmeaza anul viitor
  • Lumini in portiere - urmeaza anul viitor
  • Manere usi fata iluminate - urmeaza anul viitor

Exterior:

  • Bara spate R-line - rezolvat
  • Bara fata R-line - rezolvat
  • Bandouri usi R-line - rezolvat
  • Evazari aripi R-line - rezolvat
  • Revopsit usi fata+spate, aripi fata, capota, tavan, bara fata, bara spate  - rezolvat
  • Retrofit faruri xenon - rezolvat 90%, mai trebuie inca o ultima codare la modulul AFS (pe care trebuie s il cumpar a 4-a oara)
  • Jante 18" vara - rezolvat model Vancouver OEM
  • Tips-uri Inox - rezolvat
  • Ornament cromat hayon - rezolvat
  • Bandouri protectie portiere - urmeaza, sunt vopsite si vreau sa vad cum arata pe masina fata de cele R-line
  • Folie neagra plafon + capace oglinzi - urmeaza (m mai gandesc, sunt 50-50 sa fac sau sa nu fac)
  • Camera mers inapoi OEM - urmeaza anul viitor
  • Folie incolora protectie capota - urmeaza anul viitor

Resoftare - urmeaza, dar va ramane pe ultimul loc in aceasta lista si la propriu si la figurat.

Revin pe sambata sau duminica cu poze mai multe si cu cateva before/after :) . Sper sa nu mai ploua sa pot sa ii fac si o spalare interior/exterior.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!