Jump to content

VW Passat 2.0 TDI DSG 140 CP 2010 EURO 5


neluttu

Postare recomandată

Salutare,

am trecut si eu la masinile VW, pana acum am avut Opel. Am adus-o din Germania si deocamdata sunt foarte multumit de ea. Am incercat sa descopar cam tot ce are prin ea, dar manualul este in limba germana si unele chestii nu le-am chiar inteles.

Ce stiu despre ea:
- scaune incalzite (fata / spate)

- scaune din piele neagra
- climatronic
- pilot automat
- auto hold
- modul bluetooth care nu e compatibil cu iPhone...
- scaune electrice fata + cu presetari pentru scaunul soferului
- volan multifunctional
- bi-xenon cu faruri adaptive
- parcare asistata fata / spate
- senzori de lumina
- senzori de ploaie
- oglinda retrovizoare heliomata
- luneta cu perdea electrica

- geamuri spate cu perdea manuala
- incalzire auxiliara
- modul RNS 310 (din pacate cam slabut)
- lumini ambientale plafoniera
- priza 230V in spate
- 230mii km (reali zic eu)
- carte service
- s-a sarit peste un schimb de ulei la cutia de viteze DSG (s-au facut 100.000 km cu acelasi ulei)
- distributia urmeaza sa o schimb
- computerul de bord cu diverse setari pentru coming home, leaving home, incalzirea auxiliara, etc.
- oglinzile se rabateaza electric la buton
- scaun sofer cu masaj

 

Cam atat stiu eu despre ea. Am cateva necunoscute, poate ma puteti ajuta. Am citit forumul cat am putut - stau foarte prost cu timpul - si de aceea vreau sa va cer ajutorul. As putea posta aici? Sau sa fac un post nou in categoria "Tehnic"?

 

Pentru cei curiosi, masina m-a costat 8700 euro + 500 euro transport pe platforma  (din nord, Hanover)
post-151908-0-95393700-1429472393_thumb.post-151908-0-43850000-1429472421_thumb.post-151908-0-99763400-1429472474_thumb.

Link către comentariu

Arata excelent! Pretul cam mare...dar masina arata foarte bine si este dotata! Ce planuri ai? Posteaza mai multe fotografii 

Link către comentariu

As posta mai multe fotografii dar am limita de 1MB...

Pe viitor as vrea urmatoarele:

- un modul nou RNS

- un modul bluetooth care sa se conecteze cu iPhone

- grila din fata o vreau neagra complet si fara logo-ul VW (acum e cromata pe lateral).

- folie semi transparenta pe geamurile din spate (perdelutele sunt mai mult de design)

 

Inca nu am avut timp sa ma gandesc la alte modificari, dar probabil ii voi aduce, bani sa fie...

 

@Clawoodyou mersi mersi, o voi stapani! Sanatos, mai putin :P

@bbbogdannn spui ca e cam mare pretul. Dupa tine cam care ar fi fost un pret mai corect? Sincer am vazut sute de passat-uri, am cautat luni de zile, si acesta e singurul care avea atatea dotari. Restul, erau cam simple.. sau lipsea volanul cu comenzi, sau RNS-ul, sau xenon, etc. Din 2010 mai ieftin de 8000 euro nu gaseam (euro5 - si sa fie Highline).


Imi pierd mintile cu o chestie, poate stiti voi... pe scaunele din fata am o eticheta "Climate controlled".

Am cautat tot net-ul si nu stiu ce inseamna. Da, am incalzire in scaune (in toate). Dar racire? Nu gasesc nici unde un buton pentru racire scaune.. Sa fie acelasi buton ca si pentru incalzire? Doar ca trebuie sa setez clima pe LOW?!

Link către comentariu

N ma refeream ca nu e corect pretul, se vede ca masina e impecabila. Dar daca mai puneai putin, iti luai B7...ce-i drept fara asa multe dotari. Fiind la curent cu piata auto fiindca ma ocup cu masini, cred ca modelul acesta cum avem amandoi se va devaloriza destul de repede pentru ca e cererea foarte mare. As vrea eu grila, daca o vinzi cand iti cumperi alta si evident daca este in stare buna.

Link către comentariu

Felicitari de achizitie. In nord se gasesc masini cu km reali, sau cel putin, ai sanse mai mari decat in sudul Germaniei - din exp. personala -

 

Este frumoasa si dotata, daca ai nevoie cu germana , te pot ajuta eu, PM sau reply aici ;)

 

Multi km fara incident si sa va folositi sanatosi de ea!

Link către comentariu
Jetta20tdiHLDSG6

 

Imi pierd mintile cu o chestie, poate stiti voi... pe scaunele din fata am o eticheta "Climate controlled".

Am cautat tot net-ul si nu stiu ce inseamna. Da, am incalzire in scaune (in toate). Dar racire? Nu gasesc nici unde un buton pentru racire scaune.. Sa fie acelasi buton ca si pentru incalzire? Doar ca trebuie sa setez clima pe LOW?!

nu, nu sunt racite, puteau fi ventilate, dar pentru asta trebuia sa ai butonul specific.

Link către comentariu

Mda, pacat ca nu sunt si ventilate scaunele. Oricum inca tot doresc sa aflu la ce se refera eticheta Climate Controlled. Daca scaunul are clima controlata...

Da, am vazut pe net acele butoane in lateraulul scaunului care permit ventilarea lor. Eu nu am asa ceva.

Mersi de info!

Oi fi eu mai nebun, dar imi place mai mult B6 decat B7... :) oricum mi-am depasit bugetul... Partea cu "mai pui ceva" a fost deja aplicata :))

Link către comentariu

Cel mai probabil se refera la pielea perforata! Gen Adidas Climacool....

Iar asta cu B6-B7 este identica cu acea zicala vulpea-strugurii... Cum ar spune cineva ca B5.5ul e mai frumos ca B6 sau B7 cu B8.... :icon_bounce:

Modificat de czsilviu
Link către comentariu

Ce Opel ai avut inainte? Eu am trecut de la Astra H 1.7CDTi Caravan la Passat 2.0TDI CR Variant si mi se pare ca e diferenta enorma intre ele. Lasand la o parte ca sunt masini din clase diferite, pana si intre Golf V si Astra H este diferenta enorma. Chiar si Golf IV este mult mai confortabil si silentios (am condus multe Germania-Romania si mi se par foarte reusite) 

Link către comentariu

@czsilviu: posibil sa ai dreptate cu piele perforata. In schimb, e pueril sa spui ca sunt acri strugurii in legatura cu B7-le atat timp cat diferenta de pret nu e foarte mare. E foarte frumos si B7 dar mie unul imi place mai mult B6 - din diverse motive. La fel cum imi place mai mult iPhone 5s fata de iPhone 6/6Plus. Doar pentru ca e model mai nou nu trebuie sa imi si placa. La fel si in cazul utimului model de CC. Nu imi place - ador modelul anterior.

 

@bbbogdannn: Am avut un Astra H hatchback si eu (1.4 benzina ce-i drept, 90CP). Da, e diferenta enorma, nu se compara una cu cealalta.

Modificat de neluttu
Link către comentariu

Mie unu imi pare foarte mare diferenta de design al exteriorului intre cele doua...in plus fiind B7-le, iar la pret la fel este o diferenta semnificativa (da bineinteles nu intre cele de pe autovit cu 128.000 km si full fara piele)

Cum gusturile nu se discuta am sa termin aici!

post-111896-0-84038700-1429552344_thumb.

Link către comentariu

Nu te-am contrazis, arata foarte bine B7-le; problema e la mine :) am ramas blocat pe B6. E mult mai stilat B7, categoric. Probabil daca mi-i s-ar propune un schimb de 1:1, nu as refuza un B7 :D

Link către comentariu

De acord cu Bebee. B7 chel arata rau, are muchii prea drepte si arata ingust, lung si inalt. Dar cu jante, pachet crom, led si bixenon, arata demential. E mai conservator oricum fata de cum era B6 cand a aparut.

Nu imi plac la B7 deloc farurile fara proiectoare, e un pas inapoi. Probabil e alegere de marketing sa vanda mai bine varianta scumpa, cu LED, MULT mai aspectuoasa.

Link către comentariu
  • 2 weeks later...
Marius Darie

post-147267-14306505398871_thumb.jpg

Am un Passat B6 din 2007. Pe consola schimbătorului de viteze butoanele din imagine. Îmi poate spune cineva la ce folosesc?

Link către comentariu

Asa ceva am intalnit doar pe masini de taxi din DE! Poate gresesc...

Link către comentariu
Marius Darie

Masina arata f bine. Nu bate, nu scârțâie pe dinăuntru, interior îngrijit. Oare merita sa o cumpăr ? Cine știe câți km o avea?!?

Link către comentariu

Masina arata f bine. Nu bate, nu scârțâie pe dinăuntru, interior îngrijit. Oare merita sa o cumpăr ? Cine știe câți km o avea?!?

 

 Eu unul nu ma pricep mai ales ca nici nu vad masina... si nici nu o testez...

Link către comentariu
Marius Darie

Ma întreb dacă taximetriștii din Germ au grija de mașini, le fac reviziile la timp, etc

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!