Jump to content

Apa in praguri (Touareg 7L)


GABIVVX
 Share

Postare recomandată

Recent am scos din un Touareg 5 litri de apa din pragul st si 5 litri din pragul dr.

Nu exagerez cu nimic cand spun 5 litri pe fiecare prag.

Apa a fost scoasa pe la doapele din prag,era foarte curata si fara impuritati....deci este posibil sa fie din zona scurgerilor de la trapa.

Mentionez ca in interior partea stanga mocheta este foarte uda dar plafonul nu are urme de umezeala.

Am verificat scurgerile de la carenajul rotii si nu am gasit mizerie multa ca apa sa fie directionata spre praguri.

REZOLVARI ?Cum si prin ce imprejurari a ajuns apa in praguri ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut o problema asemanatoare cu un G5. Rezolvarea a venit dupa ce am scos si am lipit din nou parbrizul deoarece apa intra printr-o fisura extrem de mica care s-a format cand a fost lipit prima data. Am trecut pe la vreo 5 mecanici pana am rezolvat problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica daca functioneaza corect scurgerile trapei turnand apa prin orificiile din fata dreapta / stanga,vezi si pdf-ul acesta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La trapa m-am gandit si eu....

LE,m-am uitat dupa doapele de scurgere dar nu am remarcat nimic pentru ca nu am dat roate jos la masina.

Multumesc.

Modificat de GABIVVX
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Citind acest topic, am fost azi sa verific daca am apa in praguri la Touareg. Am scos dopurile si, surpriza : DA, aveam o gramada de apa in pragul stang, dar nici pic de apa in cel drept. In masina de ceva vreme miroase ciudat / urat, dar mocheta nu e uda. Nu am trapa la masina. Aveti idei de unde ar putea proveni apa aia ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare! ma poate ajuta cineva va rog, sa imi spuna mai exact unde se gasesc orificiile de drenare a apei din praguri...nu am manualul masinii inca si as vrea sa verific daca este sau nu apa in acele zone. Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
andronicdanut555@yahoo

Aha, acum inteleg eu de ce de 5-6 luni in touaregul meu se aude apa cum se plimba la plecari de pe loc si la franari.

Asta fiind la cel din 2008, si de vreo 3-4 ori mi sa parut ca aud aceiasi chestie si in cel din 2012.

Am spus ca sigur am ramas eu fixat pe chestia respectiva si mi se pare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!