Jump to content

Golf 6 - Probleme EGR


StefanSSD
 Share

Postare recomandată

Pai fa si tu o diagnoza/uita te dupa erori/grad incarcare DPF/regenerari ratate/etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6
28 minutes ago, Cristi81 said:

Pai fa si tu o diagnoza/uita te dupa erori/grad incarcare DPF/regenerari ratate/etc.

nu am cum sa fac o diagnoza ca nu e ca si cum scot diagnoza din buzunar o leg de volan si aflu.

incerc sa fac o programare la porsche nord si alte mari service-uri de renume care nici nu raspund la telefon.

de-aia si intrebam aici cat de grav e, daca pot rula cu masina (fie si pana la service) sau nu. banuiesc ca nu e cazul chiar de platforma, totusi

ce sa fie, cat sa coste, etc si mai ales de la ce dracu a aparut asa din senin (in afara de update-ul vw )

multumesc

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poti aduce pe cineva la masina sa ti faca o diagnoza , pe la porsche etc etc o sa te usuce de bani daca e filtrul ! e aproape 2000 de nou si aia nu curata !

Modificat de vik71
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt o gramda de useri pe aici cu VCDS-uri proprii care te pot ajuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

Ok, so - si daca aduc pe cineva si fac o diagnoza tot nu ma ajuta la mare lucru.

Este evident ca nu urmaresc sa rezolv o problema mecanica scriind pe forum. Vroiam sa stiu exclusiv

daca pot rula cu masina, macar pana la service,

daca e ceva ce "trece de la sine" cum se stinge martorul de DPF - se pare ca nu

daca trebuie rezolvat instant sau poate astepta.

 

Da, din ce-am citit am vazut ca nu e vreo placere, ca si costuri -insa 

1. am nevoie de masina

2. nu stiu (incredere) alte service-uri in afara de Pbn...

Vroiam mai degraba lamuriri blande, amabile si la modul general, nu tehnice neaparat ca, macar atat stiu din experienta pe acest forum, ca fara diganoza si log...n-avem ce discuta.

Multumiri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o lamurire blanda si amabila este sa nu mai circuli cu masina 

eu nici nu as sta la discutie si as aduce pe cineva cu un tester sa vedem ce si cum e pe la filtrul ala ! sunt service-uri serioase si meseriasi buni in B 

daca e full incarcat ,dat jos trimis la curatat pus inapoi ,maxim 7-800 lei  sau vreo 8500 la pbn-uri :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

ok, s-a notat, cat dureaza ca timp?spre 2 zile sau spre 2 sapt?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jetta20tdiHLDSG6

multumesc - si pentru  cultura mea generala si inchei, in afara de noroc, pt o jetta 2012 cu 40k km e "normal" - includign diesegate update

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 3 ore, Jetta20tdiHLDSG6 a scris:

...Legat de Jetta din semnatura - dupa 2 aprinderi de filtru particule infundat si stinse prin rularea in afara la viteza mai mare, turatei mai ridicata, asta s-au aprins deodata "Unitate comanda defecta" si "Catalizator defect" - parca asa le zice...

Mergi la aria de prestari servicii si vezi ce useri ofera scanare cu interfata VCDS.

Pentru 50-100Lei, cel tarziu maine la pranz ai scanarea masinii si aflii si ce incarcare are filtrul DPF.

Scanarea o postezi aici pe forum, 95% o sa aflii ce problema ai inainte sa mergi in service.

 

Intre timp tu iti faci programare la PBN sau Midocar sau Avia sau Brady, depinde unde stai in Bucuresti, sau la vreun alt service, in functie de problema pe care o ai.

Oricum, nu cred ca este cazul sa schimbi nici un DPF la km pe care i-ai mentionat.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti in BUC. il ai pe Florin/Pronet/Spido/etc care sa te ajute cu o diagnoza(sunt baieti ce stiu ce au de facut).

Nimeni NU a spus sa nu ti deplasezi masina undeva pt.o diagnoza/nu crapa motorul DOAR ca trebuie sa ti rezolvi problema cat mai urgent!!

Intai afli cauza si apoi rezolvarea!!

NU recomand update de soft!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

16 hours ago, Jetta20tdiHLDSG6 said:

Salut,

Legat de Jetta din semnatura - dupa 2 aprinderi de filtru particule infundat si stinse prin rularea in afara la viteza mai mare, turatei mai ridicata, asta s-au aprins deodata "Unitate comanda defecta" si "Catalizator defect" - parca asa le zice.

Am ajuns cu masina acasa - pana reusesc sa fac o programare la service - pot rula cu masina? ce se poate intampla? Banuiesc ca nu voi reusi sa gasesc asa repede loc la service.

Dupa ce ma programez - ce sa fie ce sa fie? tot sin soft sau s-au dus pe copca Egr si ce se mai discuta pe aici?

multumesc

Nu te speria, nu cred sa fie probleme mari - doar ca din varii motive, nu si-a mai facut regenerarea si s-a depasit pragul acceptat, pentru regenerarea automata. Trebuie sa vedem daca e de la un component defect... caz in care se inlocuieste... sau necesita doar o regenerare de service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca o intrebare: Dupa curatare/schimbare EGR, se face readaptarea ca aici?

Prerequisites (General):

Ignition ON

Engine OFF

Battery voltage at least 11.5 V


[Select]
[01 - Engine]
[Meas. Blocks - 08]
Select Group 074.
[Go!]
MVB 074.1: Min Position in Volts
MVB 074.2: Max Position in Volts
MVB 074.3: Potentiometer voltage
MVB 074.4: Adaption status: (Run/OK/etc) 
[Switch to Basic Settings]
MVB 074.4: Adaption status: (Run) then it should change to (ADP OK)
[Switch to Measuring Blocks]
[Close Controller, Go Back - 06]

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc tare mult pentru raspuns!!!

Codul acesta de eroare (P040300 - valva recirculare gaze circuit control) imi indica o problema de la EGR? Stie cineva? EGR - ul poate fi curatat sau trebuie neaparat inlocuit? Intreb pentru ca am auzit 10 pareri de la 10 mecanici ... nici nu stiu in care as putea avea incredere. Ms mult!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, ms, nu am mai circulat cu ea de atunci, ms ms

asta e eroarea

59f345e795ee0_fotoeroare.thumb.jpg.cece31b008ab87c0e246e06a51bd6915.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

P0403 = eroare de la partea electrica a egr-ului ,necesita inlocuire

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Acum un an am schimbat egr-ul la golf 6 1.6 tdi cu unul AM. Acum dupa fix 1 an de zile a crapat saracul. Ce firma recomandati sa il iau comand pe cel nou? Pe egr-ul original care e dat jos de pe masina am vazut ca scrie Wahler...doar ca nu prea gasesc. E careva care a reusit doar prin curatare sa il monteze si sa functioneze o buna perioada de timp? sau problema revine in scurt timp?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca ai montat piesa in service autorizat, du-te sa iti faca garantie, ai 2 ani. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara...o dilema am si eu despre egr acesta.dpf se regenereaza cam des iar cand o face se regenereaza si f greu gen 30 km sau jum de ora de mers.credeti ca e si din cauza egr-ului pb.aceasta?motor 1.6 tdi cu 250 mii km.cica egr e cel original.Mulțumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cat de des face regenerarea ?

ai acces la VCDS - sau un alt tester compatibil - sa postezi valorile de la DPF-ul tau ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Regen.o face din 300 in 300 km.nu am acuma momentan acces la un tester dar cand am fost in vara mecanicul a zis k nu are incarcare mare si este bun...acuma nush ce sa zic.eu cred k si egr face figuri.ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă ai update dieselgate își face regen mai tot timpul. Din 300 in 300 pasivă sau activa? Dacă e pasivă din 300 in 300 e normal. Dacă ratezi pasivele din 300 in 300 ajunge să facă activă. Tot din 300 in 300.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • loghy locked şi pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!