Jump to content

Golf 6 - Probleme EGR


StefanSSD
 Share

Postare recomandată

Nu am montat alte marci ,aduc si montez doar OE .

Dieselgate e unul din motivele  pentru care cad egr-urile ,deci e musai sa faci downgrade.

La un B7 2013 sa inlocuit egr-ul gratuit in DE deoarece a cazut la cateva luni dupa update de soft. (propietarul roman si masina inmatriculata in RO)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

robert.alexandru

Multumesc pentru raspuns.
Astept un raspuns de la ei sa vad ce zic si dupa ma decid.
Daca imi ofera garantie indiferent de unde e montat si pot sa mi-l livreze in Ro, l-am si comandat.
Dupa, o sa ajung prin Bucuresti si o sa ii fac si un Downgrade, ca sa fiu linistit.

Ca idee,  pe toate site-urile pe care am cautat nu am gasit OEM, decat Wahler la vreo 1500 RON.
OEM am gasit doar la reprezentanta ( 3200 ron ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gasesti piesa OE la orice magazin de piese auto.Recomand sa iei piesa de la serviceul care o monteaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

robert.alexandru

Tocmai asta iti spun, ca am sunat la toate service-urile din oras si nu aduc OE, decat Wahler pe care ei il considera OE.
Nici pe net nu am gasit OE in afara de Wahler, care e Wahler si nu OE.
Daca iti dau un VIN in privat, ma poti ajuta si pe mine cu un cod pt piesa respectiva OE ?

Multumesc !

Modificat de robert.alexandru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gasesti piesa la orice magazin de piese auto dupa seria vin. 03L131512DP

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3 hours ago, EEXCALADE said:

Nu am montat alte marci ,aduc si montez doar OE .

Dieselgate e unul din motivele  pentru care cad egr-urile ,deci e musai sa faci downgrade.

La un B7 2013 sa inlocuit egr-ul gratuit in DE deoarece a cazut la cateva luni dupa update de soft. (propietarul roman si masina inmatriculata in RO)

asta nu e totusi o dovada ca softul a cauzat defectarea, ci doar ca toti cei care fac update la softul dieselgate beneficiaza de inca 2 ani garantie pe motor, dpf si egr

De aceea a fost inlocuit EGRul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact de asta timp de 2 ani de la resoftare iti inlocuiesc anumite piese .. si egr.ul.

Am vazut la cineva venit din Italia o constatare facuta la service .. nu la casa .. a se citi reprezentanta.

Acolo scria clar ... ca defectiunea a aparut in urma functionari cu acel soft si recomanda inlocuirea piesei prin acel program.

Omul a mers la reprezentanta au inlocuit piesa si gata. Mai avea si o hartie de la reprezentanta .. un fel de garantie.. in care VW se obliga sa ii inlocuiasca timp de 2 ani inj.. egr.. pimpa.. clapete.. etc.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt si modele mai noi decat cel cu DQ in coada.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

03L131512DQ disponibil din 01.04.2014 pana in prezent

03L131512DP disponibil din 20.01.2014 pana in prezent 

Coduri diferite,piese diferite

Codurile cu  terminatie X sunt cu piesa veche la schimb (reconditionate)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

03L131527X deci modelul acesta vrei sa spui că nu există? Sau 03L131527AX?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate piesele cu X la sfarsit sunt cu piesa la schimb .(primesti piesa reconditionata )

In cazul de fata piesa cu X la sfarsit nu e un cod nou ,e doar o alternativa,deloc ieftina

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar diferă și ultimele 2 cifre, de-asta întreb. Posibil sa fie o revizuire mai nouă?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa-ti repet pana intelegi .

Codurile care se termina cu X sunt  reconditionate ,trebuie sa dai piesa veche la schimb . 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista si niste conditii de returnare pentru piesa veche, sa nu credeti ca este totul foarte simplu, le-am atasat.

Cum spune si @EEXCALADE, in acest moment costa mai putin piesa noua OE fata de una reconditionata cu cea veche la schimb (cu X), pur si simplu din cauza volumelor de vanzare.

ATINFO_AGRMODUL_RO.pdf

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 1/17/2020 at 6:48 PM, nicusan said:

Screenshot_20200117-184628.png

legat de poza (si pretul) postat de tine, vezi ca jos zice ceva de Autodoc app 

Asa ca am instalat app-ul (are peste 10 milioane de instalari, aproape 100000 de reviewuri si scor de 4.5 stele, asa ca ma indoiesc ca e site-ul unui roman cum zicea mai sus cineva) si pe app pretul este si mai mic, sub 800ron, si scrie ca include si ceva garnituri! Nu cred ca sint toate, dar oricum, e ceva in plus!

 

WhatsApp Image 2020-01-20 at 14.08.41.jpeg

WhatsApp Image 2020-01-20 at 14.03.23.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

robert.alexandru

Tata a cumparat piese de pe Autodoc si i-au venit din germania. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

robert.alexandru

Daca cineva e interesat cum se da jos EGR-ul, am gasit o animatie f misto: 

 

Modificat de loghy
offtopic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este o glumă videoclipul, mai precis un mod elegant de a mări semnificativ timpul respectiv prețul manoperei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

robert.alexandru

Pe mine ma interesa doar cum se face :P O gluma mi s-ar fi parut daca dadea DPF + evacuare jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 4 ore, nicusan a scris:

Este o glumă videoclipul, mai precis un mod elegant de a mări semnificativ timpul respectiv prețul manoperei.

Nu este nici o gluma, este procedura oficiala, procedura pe baza caruia se calculeaza manopera la dealeri si care este de dorit sa fie respectata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara.

A venit momentul sa schimb EGR-ul, am sunat la un magazin de piese auto și am cerut o oferta de preț la un EGR nou pe original, fara aftermarket-uri. Tipul de la magazin fiind o cunoștință a avut buna voința sa verifice cine este producătorul EGR-ului original. Din spusele lui exista 2 producători daca am înțeles eu bine prin telefon este Wahler care produce EGR pentru golf 6 CAYC până în luna 06.2013 și altul este Pilburg care produce EGR pentru golf 6  CAYC din luna 06.2013 încolo. Mașina mea fiind din luna 07.2013 mi-a zis că daca, cumpăr de la Pilburg plătesc 1300 lei pe EGR nou și dacă vreau pe original plătesc 1900 lei. Îmi poate confirma cineva daca într-adevăr producătorul Pilburg vinde chiar produsul pe care firmele de piese auto il vând ca fiind pe original? Daca este așa aș scuti banii pe manopera.

P.S. Cunoașteți un service in Bacău care schimba EGR-uri și face treabă buna?

Modificat de GeorgeValeriu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Echiparea OE nu este Pierburg . Este BorgWarner cu racitor Wahler

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 8 ore, GeorgeValeriu a scris:

Buna seara.

A venit momentul sa schimb EGR-ul, am sunat la un magazin de piese auto și am cerut o oferta de preț la un EGR nou pe original, fara aftermarket-uri. Tipul de la magazin fiind o cunoștință a avut buna voința sa verifice cine este producătorul EGR-ului original. Din spusele lui exista 2 producători daca am înțeles eu bine prin telefon este Wahler care produce EGR pentru golf 6 CAYC până în luna 06.2013 și altul este Pilburg care produce EGR pentru golf 6  CAYC din luna 06.2013 încolo. Mașina mea fiind din luna 07.2013 mi-a zis că daca, cumpăr de la Pilburg plătesc 1300 lei pe EGR nou și dacă vreau pe original plătesc 1900 lei. Îmi poate confirma cineva daca într-adevăr producătorul Pilburg vinde chiar produsul pe care firmele de piese auto il vând ca fiind pe original? Daca este așa aș scuti banii pe manopera.

P.S. Cunoașteți un service in Bacău care schimba EGR-uri și face treabă buna?

https://www.autokarma.ro/producatori-piese-auto-volkswagen/motor-auto-sistem-agr/supapa-egr-03l131512dq-volkswagen

Asta pentru ,, cunoștința" ta, pentru tine vezi profilul celui care a scris mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

17 hours ago, EEXCALADE said:

Echiparea OE nu este Pierburg . Este BorgWarner cu racitor Wahler

Mulțumesc @EEXCALADE. Tocmai asta vroiam o confirmare de la o a doua persoana, era prea frumos sa fie cum mi-a zis cunostinta mea. Ai idee daca pe site-ul epiesa.ro EGR-ul pe care îl dau ei ca original ii ok? 

@nicusan mulțumesc pentru link.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti din Bacau, cumpara egr de la service-ul unde il instaleaza ca sa ai garantie. Altfel daca iti iei de la epiesa si il montezi in alt service ai toate sansele sa nu obtii nimic daca iti cade dupa 1 an.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • loghy locked şi pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!