Jump to content

(P) Michelin Cross climate - inovatie sau nu ?


voinea
 Share

Postare recomandată

Nu par, sunt cauciucuri de vara. Asta e clar. Ideea e modul in care se comporta la temperaturi scazute. Aici e de vazut pe viitor. SI da, nu sunt de Brasov in toiul iernii,  pt asta exista ts850 sau wrd3 sau sau sau.  :blah_:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faptul ca sunt XL, inseamna ca sunt si mai dure ca amortizare?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce dimensiuni testeaza cei doi? Este cineva cu 205/55/16? Ma intereseaza si pe mine in mod special zgomotul la rulare 80-130kmph, daca se poate face comparatie cu o anvelopa de vara gen Michelin Primacy 3. Nivelul de zgomot de pe eticheta il vad insa ma intereseaza in realitate. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Unul pe 205/55/16 si altul pe 225/45/17 .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu testez 225/45/17 si comparat cu 225/40/18(nexen nfera su4 xl) la viteza 80-130 mi se par putin mai zgomotoase Michelinurile. Dar treaba asta e foarte subiectiva si tine atat de masina cat si de urechea fiecaruia. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cati km ai acum cu ele !? cum este franarea brusca pe uscat pe canicula de la 50-80 km/h cand asfaltul este foarte fierbinte !

oricum sunt putin sceptic cu chestiile facute struto-camila.

Modificat de Quino
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut peste 1000 de km si apoi le am dat jos. Le am tinut fix cat sa prind calduri (+30 grade). Franarea este foarte buna, nu exista urma de comportament de anvelopa allseason. Se comporta ca o guma dedicata de vara. Asta am si zis, ca anvelope de vara sunt ft bune( le pot compara cu pirelli p7 pe aceeasi dimensiune si sp2)...ramane de vazut cum se vor comporta cad vor scadea temperarurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le pastrez pt la toamna. Am 18 noi de vara...looks are important.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci pana la urma expertul Michelin nu e chiar expert.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

nu inteleg ? Ce intrebare a ramas fara raspuns din partea omului de la Michelin ca sa-i retransmit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai colegul de mai sus in loc sa testeze anvelopele , sa scoata "untul din ele", pe el il intereseaza cum arata masina. Frumos !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din nefericire ( pt unii dintre noi) nu prea se gaseste zapada si/sau temeperaturi sub 7 grade in perioada asta a anului. Le-am utilizat in conditii de vara, m-am convins de ce pot sau ce nu pot ele sa ofere iar acum astept schimbarea anotipurilor pentru a testa si cea de-a doua parte a personalitatii lor: rulajul in conditii de temperaturi si aderenta scazute. 

 

Da ar fi sa "scot untul din ele" ar insemna ca in octombrie-noiembrie, cand vine iarna, anvelopele sa fie uzate poate chiar si 50% si atunci spune-mi tu cat de concludent ar mai fi testul asta.  

 

Ps: Voinea cand se refera la "expertul Michelin" nu se refera la noi , cei 2 care am primit anvelopele. Omul ala chiar lucreaza pt Michelin iar daca ai vreo intrebare la care inca nu ti-ai gasit raspunsul, legata de aceste anvelope, chiar cred ca te poate ajuta cu un raspuns pertinent. 

 

Le: ca idee, nu am participat la concursul Michelin pt a castiga niste anvelope ca sa nu mai scot banii din buzunar ( am 3 seturi de anvelope in depozit pt  masina iarna/vara/mixte) ci pentru ca am vrut sa ma conving ca poate exista o anvelopa care sa se comporte asa cum pretinde Michelin ca se va comporta CrossClimate. Pana acum toate sunt bune, ramane de vazut la toamna.

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

john_skoda> cristi511 nu este expertul Michelin. El testeaza. Si eu personal prefer rotile mari de la final de aprilie pana in 15 octombrie , iar din 16octombrie pana in 10 aprilie sa merg cu un Cross Climate. Banuiesc ca si el face tot similar . Deci nu e nimic gresit in decizia lui nici din punctul meu de vedere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar daca au fost date ptr test, frumos era sa le foloseasca, si iarna si la 50% uzura inca sunt in parametrii, din testul lui eu personal nu pot trage concluzii... Ca urmare ramane de vazut, poate le va folosi colegul celalalt si ne va impartasii impresii, daca primim cadou anvelope ptr test, si noi le tinem in vitrina... Nu e frumos...

Modificat de Mumus.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teste care sa fie cu adevarat obiective nu poate sa faca un utilizator. Niste publicatii independente care sa le testeze impotriva concurentilor cu distanta de franare, acvaplanare, forte G la curba etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dimpotriva. eu consider ca testele facute de un coleg conational in conditii reale sunt mult mai relevante decat j'de'mii de cifre puse de niste testeri intr-un tabel ca sa face diverse reclame la cat de bune/ne-bune sunt, sincer eu am mai multa incredere intr-un forumist decat in publicatii de genul asta mai mult sau mai putin "profi"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt 50% de acord cu Cristi insa totusi dau dreptate si colegilor. Pana la urma, testul real in iarna ar fi a unei anvelope ce a dus in spate uzura verii. Asa de noua, e normal sa aiba un comportament mai bun.

 

Pana la urma o anvelopa cu multa inginerie in spate acolo-si arata atuurile, cand ii scade grosimea benzii de rulare, ii creste varsta si atunci se vede cat de inovatori au fost cei ce au creat-o.

Modificat de Muraru Dan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca suntem de acord ca exista o grosime minima a suprafetei de rulare sub care nici mama omida nu poate pacali fizica. Marea inovatie a acestor anvelope nu e ca vara se comporta ca o anvelopa de vara ci ca iarna, desi are toate caracteristicile unei anvelope de vara de calibru se va comporta mai bine decat anvelopele allseason dedicate.

Pe mine tocmai acest aspect ma intereseaza, mai alea ca dusterul familiei vine echipat cu michelin allseason, asadar am referinta in curte.

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E mult subiectivism la fiecare dintre noi si conditiile nu pot identice. Cum mie mi se pare ca Michelin PS3 sunt mai slabe decat GY Asymm2.

 

Comparatia buna este cu Nexen-urile pe care le-ai utilizat fix inainte si dupa CrossClimate. Vorbim de aceeasi latime, iar comportamentul 225/45 vs 225/40 nu difera foarte mult. Ba chiar ar fi mai usoara masina cu 225/45 si ar frana mai bine.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cristi

Sa inteleg ca tie iti este frica ca se tocesc 4-5mm intr-o vara? Daca da... Bune cauciucuri...

Modificat de Mumus.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, normal ca am asemenea retineri. Ca idee, anvelopele de vara le-am luat cu gandul sa ma tina 1 sezon (in jur de 15k km).

Asadar, revenind la topic, o sa revin cu info din septembrie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar daca au fost date ptr test, frumos era sa le foloseasca, si iarna si la 50% uzura inca sunt in parametrii, din testul lui eu personal nu pot trage concluzii... Ca urmare ramane de vazut, poate le va folosi colegul celalalt si ne va impartasii impresii, daca primim cadou anvelope ptr test, si noi le tinem in vitrina... Nu e frumos...

 

 

Bine punctat. La asta m-am referit si eu cand am spus ca expertul nu a fost chiar expert sau inspirat  cand a ales cei doi testeri de anvelope. Este foarte important de stiut gradul de uzura de la vara la iarna . Mai ramane destul profil pentru a fi folosite si iarna aceste anvelope inovatoare ? Parca au fost lansate sub sloganul "anvelope de vara care pot fi folosite si iarna" . 

Cei trei munti si doi fulgi de nea nu o sa ma ajute prea mult daca anvelopa se uzeaza prea mult vara.

Anvelopele au fost date spre testare, macar un an ca sa avem un review complet  si cat se poate de realist in conditiile vremii din Romania care tinde sa aiba 2 anotimpuri, vara-iarna. Sper sa nu se supere colegul de mai sus, dar daca pentru el imaginea conteaza in favoarea sigurantei sa mearga cu jantele de 18 si gumele de vara tot timpul anului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin si eu cu un feedback dupa ~3000 km parcursi cu ele. Am fost destul de reticent si am luat doar 2 bucati, nestiind la ce sa ma astept. Sincer, nici acum, dupa km astia nu stiu ce sa zic despre ele...

Pe de o parte sunt destul de silentioase si se comporta frumos in viraje iar la un stil de condus normal nu le atingi limitarile nici macar pe carosabil umed. Chiar as putea spune ca in conditii de carosabil umed se comporta mai frumos decat orice alte anvelope am avut pana in prezent. Ca uzura nu am obesrvat nimic iesit din comun, dar nici nu am facut atat de multi km incat sa fie relevant testul acesta.

Pe de alta parte sunt un magnet pentru pietricelele mici care intra in acele riduri si provoaca mereu acel tacanit enervant. Daca asta ar fi singura problema, poate as trai fericit cu ea, insa adunandu-se multe pietricele, in momentul in care fortezi un viraj sau franezi mai violent acele pietricele distrug profilui anvelopei. Drept urmare, dupa doar 3000 km capetele acelor riduri din profilul anvelopei sunt "macinate", cauciucul aratand ca cele foarte vechi care incep sa crape, sa se dezintegreze. Un alt aspect dubios este latimea efectiva a cauciucului. In carte eu am trecuta doar dimensiunea de 195/65/r15, deci aam fost nevoit sa iau fix dimensiunea asta de anvelope desi eu as fi preferat pe 16'. Comparativ cu celelalte anvelope de vara existente pe masina acestea sunt cu ~1cm mai inguste datorita caii de rulare care are o forma ciudata (comparativ cu alte modele) fata de balonul anvelopei \_/ . Astept cu maxim interes sa le vad comportamentul pe timp de iarna, dar avand in vedere experienta de pana acum cred ca vor ajunge cu succes pe puntea spate, urmand ca pe fata sa folosesc ceva dedicat fiecarui anotimp.

Una peste alta, consider ca aceste anvelope sunt peste cele all season ca performante si poate ca rezistenta in timp, insa cu certitudine reprezinta un compromis si nicidecum nu o anvelopa ideala, cum este prezentata. Avand in vedere disponibilitatea doar cu marcaj XL, forma lor precum si comportamentul rutier, cred ca target-ul lor sunt flotele/masinile de marfa.

Din pacate nu am niciun punct de reper din gama low budget de anvelope ca sa pot spune cum se situeaza fata de acestea, dar comparativ cu anvelopele dedicate fiecarui sezon de la marii producatori, am senzatia ca sunt mai slabe (deocamdata doar pe timp de vara; vom vedea ce va fi la iarna), diferentele fiind vizibile chiar si pentru un sofer/stil de condus obisnuit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

S-a poluat si topicul asta de catre fanii anvelopelor dedicate. Sincer chiar nu va inteleg de ce sunteti atat de indarjiti si nu priviti lucurile cu mai mult obiectivism. As vrea sa ma contraziceti la urmatorul scenariu. Presupunem ca iarna asta precum multe alte ierni nu o sa ninga nici macar un fulgulet, iar pe zi vor fi temperaturi de peste 10 grade. Ce veti face cu anvelopele de iarna ca tot o dati cu siguranta, cu increderea cu bla bla bla? Ce siguranta iti mai asigura o anvelopa de iarna la peste 10 grade, sau pe ploaie abundenta? Eu nu as pleca la drum cand ninge abundent nici cu mama cauciucului, poate doar daca sunt nevoit 100% si atunci plec cu lanturi, nisip, sare si lopata. Eu nu cred ca a fost o iarna in care sa ninga continuu, fara sa fie zile cu soare, cu temperaturi peste 10 grade. Dupa judecata voastra inseamna ca aveti siguranta pe zapada, dar cand e soare mergeti in mai putina siguranta. Sa nu-mi spuneti ca pe ninsoare ii dati 140 kmh iar apoi cand e soare, mergeti cu 90 kmh ca sa fiti in siguranta? Momentan am dedicate dar cu anvelopele de iarna am prins mai multe zile insorite decat cu zapada, asa ca la viitoarele anvelope tind sa aleg michelin cross climate. Daca stam putin si cautam statisticile de accidente mortale, principala cauza este neadaptarea vitezei, si de regula majoritatea mor in depasiri. Nu anvelopa te ucide, ci prea multa incredere in ea si in propria masina. Au murit oameni cu masini de sute de mii de euro, asa ca reveniti-va la normal. Daca sunteti asa de incapatanati si la volan precum pe forum, nu va vad bine.

Modificat de iulian1985
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!