Jump to content

(P) Michelin Cross climate - inovatie sau nu ?


voinea
 Share

Postare recomandată

Multumesc pentru raspuns. Si da,stiam ca majoritatea soferilor din Ro nu au presiunea corecta in anvelope. Insa, din raspunsul primit pot sa trag o concluzie: clientul targetat este cel care are 2 masini dintre care una este de putere mica( pana in 100 de cai) iar masina care merita echipata este cea cu putere mica, utilizata predominant in drumuri scurte, de pana in 50km/zi. Cel putin asta am concluzionat. Este un compromis care te ajuta sa ajungi cu bine acasa atunci cand patesti ceea ce am patit eu...si anume dai peste zapada in aprilie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru raspuns.astept sa se diversifice gama de dimensiuni ca sa le pot lua in calcul in viitor pentru echiparea masinii :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este o anvelopa care este mai buna decat restul anvelopelor all season dar inovatia se termina aici , nu o sa fie niciodata mai buna decat o anvelopa dedicata de iarna sau de vara iar pe masura ce se uzura avanseaza cred ca ar fi periculoasa de folosit iarna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai se si mentioneaza lucrul asta, conditii de iarna ocazionale.

Deci exclus sa te aventurezi in zapada afanata sau strat mare de zapada.

 

Insa personal nu ma aventurez imediat dupa ninsoare niciodata si nu plec la drum daca e cod galben.

 

De aceea, pt uz personal va fi fara discutie multumitoare, posibil sa nu multumeasca flotele, unde pot apare pbme, insa cu un set de lanturi razbesti fara discutie in caz de pbme.

 

Dar viata reala va lamuri pe deplin nelamuririle, de aceea spuneam intr-un post anterior ca personal daca as fi admin de flote as astepta 1 an sa vad cum se comporta in realitate si abia dupa aceea as lua o decizit pt aceste pneuri.

 

Ca pf, nu as avea nici o retinere sa le incerc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca cineva doreste sa foloseasca masina iarna ...ocazional sunt bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare...la fel ca majoritatea folosesc si eu 2 randuri de roti...jante aliaj R16 vara si jante tabla R15 iarna...

In primul rand asta ma ajuta sa protejez jantele de aliaj care daca le-as folosi si iarna nu stiu ce s-ar alege de ele...deci nu pot fi un potential client dar de curiozitate am vrut sa vad pretul lor si am observat ceva interesant :))

Comerciantii nu sunt foarte bine instruiti vis a vis de aceasta noua tehnologie...

 

Anvelope vara 205/55 R16 MICHELIN Crossclimate 94 XLV - sunt produse in 0, marca anvelopelor este MICHELIN, modelul este Crossclimate, latimea benzii de rulare este de 205 mm, raportul intre inatime si latime este de 55% iar diametrul interior al anvelopei este de 16 inchi (toli). Pentru siguranta dumneavoastra respectati indicii de incarcare si viteza maxima marcati pe anvelopa, respectiv 94 XL si V. Folositi anvelopa doar in anotimpul recomandat de producator, adica Vara. Puteti cumpara anvelope 205/55 R16 MICHELIN Crossclimate 94 XLV direct din magazinele noastre sau le puteti comanda online si vi le livram noi in maxim 24 Ore oriunde in tara.

 

Succes :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La acelasi nivel cu Alpin 5 in conditii de iarna? Mai e vreun motiv (daca e sa ne luam dupa el) pt a lua Alpin 5 cand e mai scumpa, aderenta pe uscat, pe ud e mai proasta decat CrossClimate fiind axata strict pe iarna, iar consumul e mai mare.

https://youtu.be/5dS7hk608-0

Totusi n-am vazut cum franeaza pe zapada comparat cu Alpin 5. Probabil mai prost din moment ce s-a omis din clip :D.

 

Omul uita sa spuna ca testele TUV SUD s-au desfasurat intre noiembrie si ianuarie. Asadar nu poate sa spuna ca a testat capabilitatile de vara ale anvelopei.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Expertul Michelin a ales cei doi castigatori . Ei vor avea parte sa testeze pentru noi cativa ani pe masinile personale anvelopele Michelin #crossclimate

Ei sunt cristi511 si Marius . Au fost multi cu intrebari bune postate dar pana la urma ei doi au fost alesi drept castigatori pentru acest test. In luna mai incep sa se livreze aceste anvelope in toata Europa si abia atunci vor pleca si spre Romania cele 8bucati CrossClimate pentru a echipa masinile lor . Multumesc si eu tuturor celor prezenti activ in aceste discutii de pe acest topic. Pe cei doi castigatori ii rog sa ma contacteze prin PM pentru a discuta toate detaliile (dimensiunea anvelopelor, nr de telefon , adresa de livrare etc).

 

Multumesc echipei Michelin ce a fost aproape de noi in plus prin acest topic interactiv, iar voi stati aproape de vwForum si nu veti regreta (aici nu doar inveti lucruri utile despre masinile VW-AG dar poti sa ajungi sa castigi ceva pentru tine sau masina ta)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari norocosilor castigatori ! Asteptam multe impresii despre acest model de anvelopa, multi dintre forumisti, (cazul meu) dupa acest sezon avem nevoie de incaltari noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt tare curios la feedback-ul oferit de voi la iarna, ca vara sigur sunt ok.

 

O rugaminte mare am, masoara cu sublerul cate 'carne' au inainte sa incepi sa le utilizezi.

 

Sa va poarte cu noroc anvelopele castigate!

Imi pare nespus de rau ca nu am putut sa le testez si eu :( dar ma bucur ptr voi:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Mie cel putin imi este clar dupa ce am citit mai multe informatii despre aceasta anvelopa. Au folosit un cauciuc mai dur care in combinatie cu profilul caii de rulare o face sa se comporte destul de bine si vara si iarna. Vara la temperaturi mari o ajuta siliciul ala din compozitie pentru disiparea caldurii si evitarea inmuierii cauciucului pana la o limita la care sa nu o mai ajute profilul caii de rulare iar iarna predomina la performantele ei in acest anotimp profilul caii de rulare . Deci nu e all seasons deoarece acestea au un cauciuc moale in compozitie necesar pe timpul rece si cale de rulare cu profile dese necesara pentru anotimpul cald. Parerea mea si nu tin ca e avizata ci doar extrasa din ani de experienta printre care cativa in care se circula cu anvelope de vara si iarna, urmati de alti ani cu anvelope all seasons si anvelope de iarna/vara mai vechiute si noi. Nu am incercat niciodata varfuri de gama sau cu masini supersportive desi cred ca anvelopele astea nu au fost facute pentru a avea superperformante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Are cineva vreun feedback pana acum? As fi tentat sa iau un set avand in vedere numarul mic de km pe care ii parcurg, mai ales iarna. In cel mai rau caz, daca iarna nu imi place comportamentul lor, ma voi alege cu un set destul de scump de anvelope de vara. De aici si curiozitatea mea, macar ca anvelope de vara sunt ok?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am cazut de acord cu Dragos sa postam impresii si review-uri pe topicul masinii personale. :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Abia le-am primit si ei de doua saptamani. O sa avem feedback aici cat si pe topicul lor din Masina mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici am inceput prezentarea anvelopelor. ( pag 97).

 

Pe scurt: - aderenta foarte buna (pe ud si uscat)

- zgomot relativ redus

- confort la rulare

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incep sa le vad rostul pentru cei care stau la munte. Dupa ce am trecut azi de la 28 la 8 grade intr-o ora am inceput sa inteleg oamenii care ar profita cel mai bine de aceste anvelope.
 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fiindca la final de iunie sunt 15 grade afara si ploua ca si cum ar fi octombrie m am vazut nevoit sa testez abilitatile anvelopei in conditiile date.

Asadar concluzia e urmatoarea: CrossClimate este o anvelopa foarte ok de vara , oferind aderenta foarte buna in conditii de ploaie, pe langa prestatia pe asfalt uscat. De abilitatile acesteia ca si anvelopa de vara m am convins.

Ramane de studiat/testat fata cealalta a anvelopei, aceea de cauciuc cu care poti rula in conditii de iarna.

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care e diferenta intre modelul XL si cel standard la aceste anvelope Cross Climate? Nu am gasit pe nicaieri prin ce se diferentiaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

XL sunt ranforsate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

MICHELIN CrossClimate se fabrica doar in varianta extra load, cu indice de sarcina mare (am intrebat expertul Michelin)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inspirata alegerea cu XL, pentru ca in felul asta se adreseaza parcurilor auto care au dube de marfa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le-am pipait si eu ieri, par cauciucuri de vara, chiar varianta xl am vazut-o.

Si vanzatorii spuneau ca astea nu-s de brasov...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!