Jump to content

Blocare usita alimentare combustibil


codz
 Share

Postare recomandată

S-a intamplat a doua oara la benzinarie sa nu pot deschide usita sa alimentez. Prima data am zis ca inghetat apa bagata sub presiune la spalatorie si s-a dezghetat singura fara sa ii fac nimic, insa azi la 8 grade nu mai are legatura cu inghetul.

S-a mai intamplat la cineva? Este vreo metoda manuala pentru deblocare? Am cautat in zona pe interior si nu am gasit nici o maneta de deblocare manuala, nu am dat insa mocheta la o parte, trebuie umblat serios acolo pentru asta si nu sunt sigur daca gasesc ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am patit la un b5.5. In cazul lui era defect butonul, cand mergea, cand nu. Sau poate s-a dus motorasul in cazul tau. Nu stiu prinderea la g7, dar la passat am desfacut partea dreapta prin portbagaj (mocheta aia) si am scos motorasul afara.

Modificat de 09LUK
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deschide-l cu VCDS din Confort/Output Test.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gctinvalentin

unele au o parghie/brida de plastic de tragi de ea sub capitonaj si trage tumburasul in interior...dar cea mai simpla rezolvare este schimbarea motorasului si tot atunci vezi daca are si acea parghie/brida. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de obicei se strica la clapeta. butonul rar cedeaza.

cauta sub capitonaj si actioneaza manual. apoi cu usa deschisa Output test sau cineva apasa butonul si tu urmaresti miscarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Data viitoare cand se va deschide am sa fac o poza la sistem ca sa vedem daca este acelasi cu cel de pe G5/G6, s-ar putea sa il fi schimbat pe G7. Din ce am studiat eu data trecuta este vorba de sistemul de deschidere o tija cu click care este blocata atunci cand masina este incuiata, deci problema este ori la motorasul care pune/scoate piedica ori la click-ul tijei desi este deblocata sa nu mearga.

 

Cu siguranta ar trebui sa fie ceva manual de actionat pe acolo insa nu vreau sa dau jos capitonajul pentru ca este prins foarte bine si sa nu rup ceva sa se balangane pe urma pe acolo. Daca voi ramane fara benzina si nu se deschide singura ca data trecuta voi fi nevoit sa fac asta :(

 

In final cred ca ajung la service, desi nu am timp de chestia asta, sa se uite la motoras si la sistem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ehh, pana sa ramai fara benzina o rezolvi.

sau scoti bancheta , desfaci la rezervor ceva (daca e acces pe acolo) si faci plinul. desi e caz extrem asta.

 

la tine clapeta e descuiata cand e masina descuiata sau ai buton separat pe care apesi si se descuie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este nici un buton separat, se deblocheaza cand se descuie masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa ziceam si eu ca o sa dau cu WD40 data trecuta cand s-a intamplat, insa acum chiar vreau sa vad sistemul, daca are motor/actuator si care e problema de se intepeneste. O sa fac poze mai amanuntite ca sa fie util pe viitor si pentru altii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca in al doilea link baietii zic ceva de ajustarea unui plastic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De asta zic ca trebuie sa studiez mai bine sistemul de blocare, capacul (de plastic) este tinut in loc cand masina este inchisa de o piesa din metal din capatul tijei de plastic neagra care face click si culiseaza in locasul ei. O sa mai incerc in cateva minute daca s-a deblocat sa fac pozele explicative.

 

Nu cred ca ar fi vorba de frecarea cu plasticul capacului pentru ca am incercat sa actionez deblocarea (butonul de deschis masina de pe telecomanda) in timp ce apasam cu diverse presiuni pe capacul rezervorului si tot nu se deschide. Banuiesc motorul/actuatorul ca da rateuri.

 

LE: totusi s-ar putea sa fie si ce scriu ei acolo, sa frece plasticul de la usita de tija si sa fie nevoie de o miscare in lateral (in jos mai precis) nu o apasare ca sa poata debloca, iar ca rezolvare sa fie indepartarea a 0,5mm de plastic din zona respectiva, se pare ca asa au rezolvat si ei atat acasa cat si la service

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Mi se pare un aspect foarte grav daca te impiedica sa alimentezi. Plus ca problema nu este doar la tine ci pare destul de raspandita.

 

Inteleg ca nu ar fi din cauza blocarii pe inchis a sistemului, ci acea bucatica infima care impiedica deschiderea? Daca ar sta doar in acei 0,5mm in plus nu ar trebui totusi sa iasa putin capacul? Nu are un tumburus care apasat face sa se deschida clapeta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se deschide in nici un fel de afara. Se aude un foarte mic pac (nu pot sa ii zic click) de sub usita atunci cand apas pe inchis si deschis din telecomanda. Cred ca un zgomot normal ar trebui sa fie un click, puteti verifica si voi cu urechea la usita?

Ca sa ajung in spatele mochetei cred ca trebuie scoasa partea de plastic din dreapta, care are priza de 12V si becul. Am identificat doua suruburi torx care o tin, unul in cilindrul spe care sta capacul interior al portbagajului si unul jos la baza portbagajului, pun poze

post-1145-0-68685100-1426681572_thumb.jp

post-1145-0-70833700-1426681577_thumb.jp

post-1145-0-64713800-1426681582_thumb.jp

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Not_used_calin

Nu cumva exista vreo conditionare la deschiderea capacului, data de deschiderea usilor, asa cum e la portbagaj? Daca da, e de verificat dc iti merg senzorii pe usi, in special la sofer, daca ti se intampla patania cand mergi singur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai masina in garantie? 

Masina este in garantia de fabrica (mai are putin si face 2 ani), bineinteles ca voi merge la service sa schimbe ce trebuie.

Nu cumva exista vreo conditionare la deschiderea capacului, data de deschiderea usilor, asa cum e la portbagaj? Daca da, e de verificat dc iti merg senzorii pe usi, in special la sofer, daca ti se intampla patania cand mergi singur.

Nu inteleg ce vrei sa spui. Usita trebuie sa se deblocheze odata cu deschiderea usilor si sa se blocheze la inchiderea usilor ca sa nu fure romanii benzina direct pe sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Not_used_calin

@codz

 

Da, are logica ce spui, dar poate ca are o preconditie care nu e indeplinita si de-aia nu-i da drumul.

 

Eu am judecat asa:

Esti in mers, usile sunt inchise. Cauti sa alimentezi. La pompa te dai jos 'ca sa alimentezi, nu? Nu-ti merge senzorul pe usa - ai pus-o.

 

Pare putin dus la limita logicii, dar macar incearca. Elimina toti factorii.


Si ca sa completez cu un exemplu: mie imi dadea "Check Oil Level". Vreau sa spun ca pana nu ridicam capota masinii, semnalul de averizare nu se stingea. Sau presiunea in pneuri - mi-a dat eroare la un pneu pe spate si pana nu am oprit masina si m-am dat jos din ea, nu am putut sa fac recalibrarea presiunii in pneuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa nu te dai jos ci sa alimenteze omul de la benzinarie si tu sa dai banii pe geam sau sa alimenteze un pasager care are card de benzinarie si tu sa stai in masina.

 

Usita trebuie sa fie deschisa/inchisa odata cu usile. Sunt deblocate usile se deblocheaza si usita. Clar nu merge ceva la actuatorul acela. O sa vad in service, probabil in weekend, ca mai am de mers 160km cu benzina pe care o mai am, bine ca nu m-am dus pe rosu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Not_used_calin

Ma faci sa ma duc pana la masina...

 

PS. Dc nu deschizi macar o usa la benzinarie, sta ala cu pompa in mana si se roaga in fata usitei de la rezervor. Eu asa imi aduc aminte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai daca ai garantie ce mai pierzi timpul aici.

nu te baga sa umblii tu pe acolo ca poate zic aia ca ai incalcat garantia.

du-o sa o repare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca deabia ai venit de pe drum si usile sunt blocate da, insa daca deschizi orice usa se deblocheaza si usita. Sau doar daca deschizi usa soferului?

 

Oricum eu am incercat de nenumarate ori din cheie sa deschis/inchid, ar fi trebuit sa fie deschisa.


pai daca ai garantie ce mai pierzi timpul aici.

nu te baga sa umblii tu pe acolo ca poate zic aia ca ai incalcat garantia.

du-o sa o repare.

nu incerc sa desfac eu pentru ca ii cred in stare sa zica ca am incalcat garantia  ca am incercat sa fac sa mi se deschida usita sa pun benzina

 

ma intreb daca raman in Thassos de exemplu la o benzinarie ca prostul ce as putea sa fac? sa aduc masina pe trailer in Romania? :) cine ar suporta toate costurile?

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Not_used_calin

Am verificat: usita se deschide/inchide odata cu usile masinii.

 

Zgomotul - ca ai intrebat de el - e unul destul de puternic, scurt, dintr-o bucata. Ca si cum ai trage un zavor - cam asa ceva.

 

Ori iti agata undeva, ori nu-ti trimite suficient curent in bobina astfel incat sa-i dea forta sa miste incuietoarea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in Thassos bagi surubelnita si fortezi. sta o clapa in calea fericirii?

sau varianta teoretica de mai sus, alimentat direct in rezervor (daca e acces pe sub bancheta)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa ma asteptam sa fie, un click, nu atat de puternic ca cel facut de actuatorul de usa dar ceva, la mine se aude ceva aproape imperceptibil, ca si cum ar veni curent dar nu ar actiona pana la capat.

 

Muale, ma faci curios sa vad ce este sub bancheta din spate :)

Modificat de codz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!