Jump to content

Sfat achizitie VW sau Skoda


tak30ver
 Share

Postare recomandată

Salut,

 

As avea si eu nevoie de sfatul vostru, again, pentru achizitia unei masini. 

Momentan iau in calcul Skoda Octavia pusa la vanzare aici pe forum desi nu are un jurnal sau ceva de genul si urmatoarele 4 variante : 

 

Varianta 1

Varianta 2

Varianta 3

Varianta 4

 

Bugetul este undeva la 6500 Euro, maxim 6700 . 

Vreau o masina incapatoare , diesel, dar cel mai important sa isi pastreze valoarea la vanzare, anul viitor am planuri sa plec din tara si vreau sa o vand atunci . 

La 3 dintre ele am deja VIN-ul si am rugat pe cineva de la Porsche sa verifice km si proprietarii, la 2 inca astept raspuns ( unul m-a intrebat ce e ala VIN si de unde il ia ) iar altul nu a raspuns . 

 

Offtopic : i-am trimis mesaj unui proprietar care avea anunt pus la vanzare cu o Skoda II si mi-a raspuns urmatoarele, citez : 

"e a mea nu o dau stiu k o cautati v-am luato de sub nasla super pret" . Dap. 

Care dintre ele pare mai dotata si mai intretinuta ? Nu ma pricep deloc la VW si Skoda. Presupun ca Jetta e doar un Golf cu portbagaj :) Octavia e mult mai spatioasa si mai confortabila. 

 

Multumesc anticipat ! 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 121
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • tak30ver

    35

  • BazavanFlo

    18

  • bgd_b92

    11

  • bZ1

    10

Octavia tot un Golf cu portbagaj e. Surprinzator, stiu..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte util raspunsul tau , mersi . 

Am primit un semi raspuns de la vinurile celor 2 Jetta : 

unul are revizie la reprezentanta la 30.000 km in august 2009 si altul are revizia de 30.000 in aprilie 2010 . La octavia inca nu am aflat nimic. 

Cea de-a patra pare a avea motorul BXE despre care am citit destule chestii nasoale . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as merge pe varianta 2 de jetta. Am octavia2 cu motor bxe cu 150000 si nu am avut nici o problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am motor bxe, 200k km si nu i am schimbat nimic. Nici macar ambreiajul.

Ai mei au tot bxe pe octavia, are 230k km si nu au schimbat nimic.

Totul depinde de intretinere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot BXE si am 150000, am schimbat doar o bujie si consumabile...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate sunt frumoase,dar trebuie vazute la fata locului sa nu aiba vicii ascunse.

As alege varianta 1 si 4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu vrei sa iei Golf cu portbagaj, mergi pe Skoda, sa ai volum, haionul este avantajos la bagaje, in rest cam atat, este anosta.

Modificat de calin.g
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma pricep la Jetta deci nu imi dau cu parerea, oricum vad ca anunturile contin cuvantul 'impecabil'..... Hai sa fim seriosi... Nicio masina nu e impecabila, macar uzura la tapiterie sau la pedale tot are, daca nu altele mai grave.

Varianta 4 pare in regula, mai putin anul, cred ca e MY2009, dar fabricata in 2008. La varianta 3 nu inteleg cum e echipare business si are computer de bord mic, a mea e business si e O2FL, parca la O2 pre-fl nici nu exista varianta business, se numea elegance. Nu mai stiu sigur dar sper sa ma corecteze cineva daca am gresit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am revenit , multumesc pentru sfaturi . 

Am vazut toate cele 4 masini din link, cu greu as putea spune, neseriosi si dezinteresati de vanzare, nu inteleg cum vor sa vanda .

Anyway, 

Varianta 1 - masina cu multe zgarieturi pe margini si fuste dar nimic infundat , a fost condusa de o femeie o buna parte din viata, luata de noua de la PBV, reviziile din carte corespund cu cele aflate de mine, restul facute la un adgarage, schimbat ambreiaj + diverse chestii , 2 randuri de roti, interior intreg mai putin volanul care e foarte tocit ( nu e din piele ). Cand am mers cu ea mi s-a parut ca avea un joc in volan, la gropi sau denivelari volanul se misca stanga dreapta foarte lejer . 

Varianta 2 - masina cu mai putine zgarieturi spre deloc, multe puncte sarite pe capota, luata tot de noua , ultima revizie la PBN aflata de mine era in 2010 la 30.000 km si in cartea ei ultima revizie la PBN era in 2009 la 22.000 , restul facute la alt service si urmatoarea revizie trecuta in carte dupa cea de 22.000 era la 39.900 . Masina merge ok doar ca are greieri in bord in dreapta , ma deranjeaza zgomotele astea, se pot rezolva ?

Varianta 3 - masina se afla momentan la un parc auto care vinde masini din afara in principiu si din ce am citit pe net mai dau si tzepe , as usual . Masina a fost luata pe firma , livrata in 10.2007 si are acum 173.000 km, mi s-a parut foarte obosita , fara vlaga. Nu bate nimic la ea, nu are zgarieturi, are revizii la service si carte completa, taxa platita si tot ce trebuie dar efectiv mi s-a parut greoaie . Proprietarul si-a luat alta masina si a lasat-o celor din parc spre vanzare. Pot negocia cu el direct. 

!! se auzea la relanti un harjait care parea a provine de la o curea sau ceva, asa se auzea. 

Varianta 4 - si asta are cateva zgarieturi plus portiera spate dreapta infundata putin langa bandou dar fara zgarietura, displayul ala cica s-a ars si e pus un casetofon de golf , arata ok .Cred ca displayul la dat jos ca vrea sa-si ia tot o octavia vrs si il monteaza acolo . La fel are istoric, masina a fost verificata, merge foarte ok, nu zdrangane nimic, curata, mi s-a parut ca merge o idee mai bine ca cealalta , taxa platita , ambreiaj schimbat, distributie facuta. 

Toti proprietarii mi-au lasat cam 300-400 euro la prima strigare si au zis ca ar fi cam ultimul pret. Mai e oare loc de negociere ? 

Toti accepta verificare in service. 

Imi place mai mult cutia la skoda + spatiul ,momentan ma gandesc ce s-ar potrivi mai ok pentru mers predominant in Bucuresti . 

 

Nu stiu cum sa fac sa vad skoda aia la galati, parca nu m-as duce pana acolo doar sa vad o masina , inca astept info de la service pentru vin-ul ei sa vad macar daca corespund km . 

 

Inainte sa imi ziceti ca sunt masini SH si ca nu au cum sa fie intregi va spun ca vineri mi-am vandut masina , opel astra h din 2004 ( 11 ani ) in Bucuresti din 2008, si era atat interior cat si exterior mai intretinuta. Nu am pretentii la masini noi dar un minim de intretinere nu strica :) Si parca a mea mergea si mai lejer sau doar m-am obisnuit eu :)

Modificat de tak30ver
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca din start o sa castigi la revanzare daca iei Skoda,VW sunt mai scumpe,daca vrei si optiuni+km + ca o sa pierzi mai mult la revanzare.Eu nu sunt fan skoda deloc pentru ca nu-mi place si atat + ca o consider inferioara VW(nu am nevoie de critici,e parerea mea).

Ai nevoie de niste criterii dupa care sa te iei,exemple:

Motor 2.000 140cp neaparat(ce motor vrei)

An peste 2006(ce an vrei)

Km peste 150.000 sa nu fie(un maxim de km)

Pilot automat+climatronic+incalzire scaune(cu toate ca pilot automat poti pune ulterior pe orice masina cu usurinta fata de alte optiuni)

Numai ca eu am stiut deja ce marca vreau sa-mi iau.Tu poti sa-ti alegi niste criterii si sa te iei dupa ele si un pret maxim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai criterii am : motor 1.9 sau 2.0 nu conteaza, sub 120.000 km in principiu, an 2007-2009, pilot ii pun, incalzire in scaune nu vreau :) 

Oricum raspunsul tau ma ajuta. 
Eu as mai fi luat jetta nr 1 la inca un test, aia cu 150 euro o fac lejer la exterior sa arate tipla , la interior e f bine dotata si am vazut  oo diferenta si la tapiterie fata de cealalta , era mai calitativa, am ramas in dubii cu privire la directie, nu stiu daca e normal sa fie asa lejer volanul sau nu . Aia are si 100.000 km reali ceea ce e ok pentru Ro , display cu touch, clima, ambreiaj schimbat, cred ca si distributia e schimbata, omul a fost cel mai serios dintre toti. 

Ma gandesc si eu totusi ca e un vw si nu e cea mai ieftina masina a lor asa ca are niste amortizoare ok, tinuta de drum ok , etc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am fost in vreun jetta,as fi curios sa vad diferenta pentru ca jetta e un golf 5 limuzina.Da bravo uitate la tapiterie,oricat de curatata a fost,se vede care a fost ingrijita mai mult.E o diferenta intre 1.9 si 2.0 si anume intre 105-140cp.Eu am zis ca vreau sa trec la un alt nivel si am luat 140cp,putea sa aiba o masina optiuni strong si anume bixenon,scaune electrice,trapa,etc,daca nu avea motor de 2.0 nu o vroiam.

 

M-am uitat la jetta aia si acum eu nu as putea sa mai iau o masina care nu are BC+...la mine nu a fost un criteriu acest lucru,dupa am aflat de BC+ si BC normal,nici nu-l vedeam cand m-am uitat eu de masina,dar pe viitor o sa ma uit. RCD 510(cd playerul cu touch) costa 600 Lei + un can gateway 200 lei(o sa afli tu ce inseamna).cu 800 lei pui acel RCD 510 ceea ce nu este mult,nu te lua dupa asta.

Masini sunt,chiar daca astepti mai mult timp,dar pana la urma tot gasesti una perfecta.

Modificat de BazavanFlo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer pot sa zic ca jetta este mult mai bine antifonata fata de octavia. Spatiul din spate este putin mai mare la octavia dar nu cu mult. Eu fac comparatie intre jetta si octavia alor mei si tot mai mult imi place jetta din cauza materialelor folosite.

Cum vrei tu acum.

Daca mai ai intrebari nu ezita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai m-ar interesa daca e normal acel joc in volan, cand treceam peste denivelari sau gropi avea un mic joc, era prea lejer, a ta e la fel ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am nimic. Eu zic sa ii zici pass daca ti se pare ceva ciudat

Mai e un coleg care a luat o groapa si are si el un joc la directie.

Esti presat de timp? O vand eu pe a mea dar e departe de romania

Sa cauti bine si sa nu te grabesti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De asta ce ziceti ? 

 

 Buna ziua,

            Am primit mesajul dumneavoastra in legatura cu masina mea Vw Jetta din anul 2008 pe care am pus o la pretul 4400 euro. Masina este in stare perfecta de functionare si nu are absolut nici o problema tehnica sau estetica. Nu a fost niciodata implicata in accidente si interiorul este ingrijit si nu prezinta urme de uzura, dealtfel am si carte service cu toate reviziile trecute. 

 

             Nu vreau sa par nepoliticoasa, dar momentan nu mai vreau sa vorbesc la telefon pana nu sunt convinsa ca doriti intradevar sa cumparati masina. Eu inteleg ca este normal sa ceri detalii, dar sunt multi care pun 10 intrebari din care 5 nu isi au rostul si foarte multi propun  sume derizorii si vor negocieri duse pana la nesimtire.

             Masina am cumparat in anul 2011 din Germania impreuna cu sotul meu si este inmatriculata in Romania, am platit taxa la prima inmatriculare si nu am recuperat o, la vremea aceea nu era foarte mare. Eu sunt plecata la munca in Germania. Aici am grija de o doamna in varsta si de gospodaria dansei. Masina este in Bucuresti, acolo am eu domiciliu si am lasat o intr un garaj inchiriat.

            Doresc sa vand masina deoarece am un credit la Piraeus bank cu care am ramas in urma si mi au pus niste penaliati foarte mari. Vreau sa achit anticipat deoarece am avut neplacuta surpriza sa dau de aceasta banca pana si aici in Berlin, si chiar nu mi doresc sa fiu considerata o infractoare pentru un credit neplatit. In toamna anului trecut am divortat iar sotul meu a plecat in Spania iar eu sunt momentan in Germania la periferia orasului Berlin.

 

            Cand m am hotarat sa vand masina am luat in calcul ca trebuie sa fac un drum pana acasa pentru vanzare, deci nu ar fi asta o problema, as putea sa vin in 2 zile in tara dar as vrea sa fiu sigura ca dvs chiar doriti sa cumparati masina si aveti banii necesari. Va dati seama ca nu as putea sa fac un drum doar sa vedeti masina fara sa o cumparati.  Din partea mea nu este problema sa mergem in service pentru verificare, dar am rugamintea ca dvs sa platiti factura la service pentru constatare.

 

          Daca va place masina astept un raspuns de la dumneavoastra.

Va multumesc

 

Clasica tzeapa cu trimite-mi 200 euro sa nu vin degeaba sau au mai dezvoltat baietii ? Nu stiu daca sa raspund ca sa aflu mai multe sau sa il injur si gata. 

 

Ma cam grabesc cu achizitia George , am vazut masina ta ,arata foarte ok , felicitari. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este mult prea ieftina masina, daca scenariul doamnei este adevarat, este posibil sa fie o problema cu actele..probabil partaj

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e pacaleala, nici nu stie sa scrie corect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta alta masina, nu cred ca mai pune nimeni botul la asa ceva. Zi sa iti trimita copie dupa acte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiu ca e tzeapa , ma interesa doar sa vad cum si-au perfectionat metoda :) ii cer copii de pe acte si poze reale cu masina cu nr vizibil. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi s-a parut ca a scris corect ; doar ca in loc de cratima a folosit space ; si eu as cauta alta…daca era vreo ocazie era deja cumparata in 2 ore ; numai incercati sa cumparati masini la ocazie pt ca asa ceva nu exista ; sunt cumparate de cei care se ocupa cu asa ceva in cateva ore de la postarea anuntului ; daca te grabesti fa un compromis…gaseste o masina ieftina cu mici defecte usor reparabile sau una mai scumpa…eu as miza pe cea mai ieftina, pt ca daca are defecte estetice nu este urgenta reparatia, si nu este exclus nici sa iei teapa de bani multi ; btw, eu as cumpara jetta din motive de design.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in nici un caz nu ma gandeam sa o cumpar. 

Din principiu am cautat masini peste medie ca pret si sa fie la primul proprietar plus ca le-am verificat pe toate dupa vin si la fata locului. Procentul de anunturi cu tzepe si masini manarite e de cam 80 % , poate mai mult. Multi nu vor sa vanda , tragi de ei sa iti dea un Vin sau sa iti arate masina asa ca le zici pa. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce infecti…n-am cuvinte…fa o reclamatie la politie…jegosi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!