Jump to content

VW PASSAT VARIANT SPORTLINE 2.0 T.D.I BMP 2006


stely233

Postare recomandată

Am zis sa imi prezint si eu vagonul meu. Deci dupa multe cautari de masini pe site-uri din tara si din afara, dupa drumuri facute pe la Craiova dupa masina, dupa cautarea diverselor marci si modele am ajuns dintr-un miracol la acest minunat b6. De ce miracol ? Pentru ca eram hotarat sa plec in Austria dupa un Audi A4, Golf 4, Bora,Vectra. Aici ma invarteam si intr-o buna zi vine tata de la munca si imi spune ca un prieten de familie vrea sa vinda passatul sa isi ia Audi.

Vine respectivul vad masina impreuna cu un prieten care avea Passat B7 Alltrack Highline si facuse cu masina in jur de 40.000 km. Ma urc impreuna alaturi de el in ea. Mergem pe un drum de tara cu gropi si expreia lui dupa aproximativ 1 km de mers pe drum de tara a fost "merge la fel ca passatul meu". Ma fermecat interiorul masini fiind full piele, navigatia in ciuda faptului ca am aflat mai tarziu ca era un banal RNS 500 nu avea in dotare harti si pentru Romania. Culoarea, anul de fabricatie si ma multumit mult faptul ca eu cautam ceva sub nivelul acestei masini si putand sa o am la un super pret.

Ca model de echipare este un Sportline suspensie sport destul de joasa fata de celalalte modele de Passat b6.

Din punct de vedere al dotarilor nu este foarte stralucita avand ca minusuri :

-Minidot

-climatic

-senzori ploaie,lumina

-si alte dotari care nu imi trec prin minte acum.

Masina a circulat mai mult in straintate respectivul prieten o folosea doar sa vina cu ea in tara in concedii avand o firma de contructii in germania si mai avand un Mercedes Vito pe care il folosea mai mult acolo. Inainte a avut un student care o folosea pentru naveta dintre 2 orase in timpul facultati.

Km reali rulati ai masini sunt aprox 254.000 de cand o am, a facut aprox 800-900km mai avand inca o masina si de passat avand grija mai mare.

Masina este fabricata pe 8.2005 si prima inscriere a avut loc pe data de 11.2005.

In masina sa folosit numai ulei Castrol

Distrubtia a fost schimba la 220.000 km urmand urmatoarea schimbare la 300.000 

Din mare fericire motorul este unul BMP cu injectoare Bosch avand un singur ax cu came si am inteles ca problemele acestui motor ar fi pompa de ulei si axul cu came.

Probleme cu masina pana in momentul de fata nu am avut doar ca a venit cu o baterie Varta cumparata din tara care a cedat dar a primit una noua Bosch de 80 AH.

Consumul este in jur de 6,4-7 rare ori 5,9 dar nu mai mic.

Pe viitor ca orice pasionat de masini si de a investi in ele doresc si eu sa o "aranjez" si sa o fac pe placul meu.

Doresc sa :

-o grila negru mat sport fara stema

-pleoape Fk in coloarea caroseriei

-vopsirea barei fata si spate in culoarea alb integral avand mici zgarieturi de la parcari fiind o masina destul de voluminoasa

-montare panou climatic golf 6 sau poate fac rost de bani necesari si de o persoana care sa se priceapa sa imi monteze din climatic un dublu climatronic.

-schimbare Volan cu unul de B7

-schimbare Cb-ul cu un maxidot de b7 sau tot unul de b6 dar maxidot depinde de buget.

-Jante pe 17 mometan avand in vedere drumurile din tara noastra minunata Romania.

-Prelungirea bara fata si evacuare dubla

-folie triple sau lac

-vopsire etrieri sau capace

-colantat trimuri interior.

 Planuri sunt multe momentan sunt pe bani parintiilor sa zic asa si e cam greu pana am si eu bani mei si o sa bag o buna parte in masina .

Astept parerile voastre si imi cer scuze daca am uitat ceva. Daca aveti intrebari va raspund cu drag.

Link către comentariu
DSCF3503.jpg

 

DSCF3504.jpg

 

DSCF3511.jpg

 

DSCF3514.jpg

 

DSCF3518.jpg

 

DSCF3537.jpg

 

DSCF3538.jpg

 

DSCF3539.jpg

 

DSCF3540.jpg

 

DSCF3548.jpg

 

DSCF3936.jpg

 

DSCF3937.jpg

Modificat de stely233
Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos si multi km fara probleme.

Navigatia de skoda nu prea da bine in rest foarte frumoasa.

Link către comentariu

Multumesc la fel. Intradevar Navigatia este una oem Skoda. Am in plan sa ii pun un Erisin cu android, wi-fi si multe chesti peste un RNS 510. Masina a venit impreuna cu 4 roti de iarna impreuna cu jante de tabla le-am adaugat o pereche de capace noi cu toate ca nu prea folosesc masina cand este zapada. Masina a venit dotata si cu o camera pentru marsarier pusa de fostul proprietar avand un ecran ecran de 2 inch montat pe bord dar l-am dat jos pentru ca nu il folosesc si nu imi place nici cum arata. 

Link către comentariu

Sa o stapanesti sanatos! Interiorul este identic cu cel de Highline (ma refer la tapiterie).Incarca si tu niste poze mai mari. Ai grija cu pompa de ulei. Modelul tau de masina, fabricat in 2005 are pompa pe lant si implica costuri mai mari in cazul in care iti pica. Verifica la urmatorul schimb de ulei in ce stare se prezinta si daca nu a fost remediata problema iti recomand sa o remediezi.

 

 

Edit:Acum vad ca ai 17 ani!

Modificat de Emilut
Link către comentariu

Multumesc la fel, da si mie imi place enorm. Da click pe poza sa vezi la calitatea totala a pozelor. Trebuie sa ma duc sa ii fac o verificare totala. Multumesc de sfat.

Link către comentariu

nu stiu ce sa zic, eu cand dau dublu click pe poza se incarca o pagina noua si apare poza la marimea ei.

Link către comentariu
  • 2 years later...
  • Administrator

Topic inchis la solicitarea initiatorului.


Razvan
Moderator Senior

Link către comentariu
  • R_a_z_v_a_n a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!